Türkiye ’de 2020 yılında satılan akıllı telefon sayısı açıklandı. Mustafa Kemal Turnacı, ülkemizde 10 milyon 500 bin adet akıllı telefon satıldığını, ancak kayıt dışı satışlarla birlikte 12 milyon civarına ulaşıldığını belirtildi. Yapılan açıklamalara göre, telefon başına ödenen tutar ise 3.600 lira seviyelerinde.

Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD), 2020 yılında Türkiye’de satılan akıllı telefon adetlerini açıkladı. Verilen detaylara göre, ülkemizde 10 milyon 500 bin adet akıllı telefon satıldı. 2019 yılında satılan akıllı telefon adeti ise 10 milyon 600 bin olarak açıklanmıştı. Açıklanan veriler her ne kadar neredeyse aynı olsa da, ödenen tutar arasında 1.000 TL fark bulunuyor. 

Açıklanan verilere göre, 2020 yılında kullanıcılar cep telefonları için 3.600 TL ödeme yaptılar. Ülkemizde 2020 yılında akıllı telefon ödemesi için yapılan tutar 43 milyar 200 milyon TL olarak karşımıza çıkıyor. 

MOBİSAD Başkanının açıklamasına göre, 2019 ve önceki yıllarda akıllı telefon fiyat ortalaması 2.400 TL seviyelerindeydi. 2020 senesinde ise pandeminin olumsuz etkileri ve talep düşüklüğü sebebiyle mobilte önem kazandı ve yıl boyunca yapılan satışlar önceki yıllara yetişti.

Kayıt dışı akıllı telefon oranı arttı

Turnacı, geçen sene ürün fiyatlarındaki artış ve vatandaşların ürüne ulaşmasının zor olması sebebiyle kayıt dışılık oranının da yükselişe geçtiğini belirtiyor. Turnacı, bu bağlamda, pazarda yüzde 20’lik bir oranda kayıt dışı akıllı telefonun bulunduğu dile getiriyor. Kayıt dışı veriler eklendiğinde ise 2020 yılında satılan toplam akıllı telefon sayısı 12 milyon seviyelerine ulaştığı aktarılıyor.

Türkiye  2020 ‘de en çok 6,5 inç akıllı telefon modellerini tercih etti

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, 2020’de Türkiye’de satılan akıllı telefon satış adetlerini yanında ayrıca tüketicilerin en çok tercih ettiği ekran boyutlarını da açıkladı. Yapılan açıklamalarda, tüketicilerin 6,5 ila 7 inç arasında olan telefonların tercih edildiği belirtildi. 2019’a nazaran yüzde 4 ile büyüyen bu ekran boyutunun asıl nedeni ise elbette ki artık üreticilerin daha büyük ekranlı akıllı telefonları piyasaya sunması olarak yorumlanıyor. 

İlginizi Çekebilir:

DxOMark 2020’nin En İyi Kameraya Sahip Telefonlarını Açıkladı

Xiaomi Mi 11, Video Kaydında Gece Modu Desteği Sunan İlk Akıllı Telefon Oldu

Apple Car Gerçek oluyor, Yeni Oyun Konsolu KFConsole Tanıtıldı – DigiToll #47:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz