Okuma Süresi
5 dakika

E-kitap ve sesli kitap uygulaması olan Storytel ile karşınızdayız. İşte; ‘Storytel nasıl kullanılır’? ‘Storytel ücretli mi’? ‘Storytel nasıl sesli kitap dinlenir’? ‘Storytel ayarlar’. ‘Storytel abonelik nasıl iptal edilir’? ‘Storytel avantajları’ olmak üzere tüm merak ettiklerinizi sizler için anlattık.

Bu haberimizde Storytel uygulamasına yer verdik ve tüm özellikleriyle inceledik. İşte; sesli kitap uygulamaları arasında oldukça popüler olanStorytel nasıl kullanılır’? Storytel ücretli mi’? Storytel nasıl sesli kitap dinlenir’? ‘Storytel ayarlar’. Storytel abonelik nasıl iptal edilir’? Storytel avantajları’ ile karşınızdayız.  

Storytel Nasıl Kullanılır? 

Storytel Nasıl Sesli Kitap Dinlenir?

‘Storytel nasıl kullanılır’ konusuna gelecek olursak öncelikle uygulamayı aç açtığınızda ekranda gördüğünüz ‘giriş yap’ yazısına dokunuyorsunuz. 

Storytel Nasıl Sesli Kitap Dinlenir?

 

Bir hesabınız varsa buradan giriş yapıyorsunuz. Fakat benim gibi ilk kez kullanacaksanız önce kaydolmanız gerekiyor. Bu nedenle altta gördüğünüz ‘kaydol’ yazısına dokunuyorsunuz. 

Storytel Nasıl Sesli Kitap Dinlenir?

Öncelikle mail ve şifre bilgilerinizi giriyorsunuz. Daha sonra yaşadığınız ülkeyi seçiyor ve Storytel kullanım koşullarını onaylıyorsunuz. 

Storytel Nasıl Sesli Kitap Dinlenir?

 

 

Şimdi altta gördüğünüz ‘kitapları keşfet’ yazısına dokunuyorsunuz. Buraya dokunduğunuzda karşınıza dil seçeneği çıkacaktır ve ben Türkçe’yi seçiyorum. Böylece benim hesabımda Türkçe dilde kitaplar gösterilecektir. Şimdiye kadar yaptığımız işlemlerle uygulamada bir ön profil oluşturduk.  

Storytel Ücretli mi? 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Storytel ücretli bir uygulamadır ve aylık abonelik ücreti 34.99 TL. Bununla birlikte 14 gün ücretsiz kullanım imkanı tanıyor. 14 günün sonunda aboneliğinizi iptal etmediğiniz takdirde otomatik olarak ücretli üyeliğe geçiyorsunuz. Yukarıda anlattığımız adımlardan sonra  Storytel’e abone olmanız gerekiyor. Şimdi inceleme yazımızda Storytel uygulamasının 14 günlük ücretsiz denemesinden bahsedeceğiz. Keşfet sayasına geldiğinizde sol üstte ‘menü’ simgesini göreceksiniz. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Menüye geldiğinizde burada ‘profil’ seçeneğine dokunuyorsunuz ve ‘hesap ayarları’ alanından abonelik oluştur yazan kutucuğa geliyorsunuz.  

Storytel Nasıl Kullanılır?

Ardından karşınıza ‘denemeye başla’ yazısı çıkacak. Buraya dokunduğunuzda Storytel uygulamasının ücretsiz denemesini başlatabilmeniz için ödeme yönteminizi seçeceksiniz. Mobil ödeme, kredi kartı veya banka kartı ve kod olmak üzere üç tür ödeme yöntemi mevcut. Ben kredi kartı bilgilerimi girerek ücretsiz denemeyi başlatıyorum. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Fotoğrafta gördüğünüz gibi deneme sürenizin ne zaman biteceği bilgisi yer alıyor. Son adım olarak ‘abone ol’ yazısına dokunuyor ve uygulamayı kullanmaya başlıyorum. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Uygulamada tekrar keşfet sayfasına geliyorum. Burada tavsiyeler, en iyiler, yeni başlayanlar, en çok dinlenenler, en sevilen kısa kitaplar, en popüler sesli kitaplar, editörün seçtikleri, yeni başlangıçlar, son eklenenler, kısa kitaplar, Türk edebiyatında ilkler, vb. olmak üzere pek çok kategoride kitap tavsiyeleri yer alıyor. 

Storytel Nasıl Sesli Kitap Dinlenir? 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Şimdi; ‘Storytel’de nasıl sesli kitap dinlenir’ sorusuna gelelim. Örneğin; Tezer Özlü’nün bir kitabını seçiyorum. Eğer kitabı dinlemek isterseniz ‘dinle’ yazan kutucuğa, okumak isterseniz de ‘oku’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz. Yanda gördüğünüz ‘üç nokta’ simgesine dokunduğunuzda kitabınız bittiyse ‘tamamlandı olarak işaretliyorsunuz’ ve böylece uygulamadaki kitaplığım listenize ekleniyor. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Fotoğrafta gördüğünüz gibi kitabı böyle dinlemeye başlıyorsunuz. Kitabınızı dinlerken burada yer alan simgeler aracılığıyla neler yapabileceğinizden bahsedelim. Solda gördüğünüz ‘saat’ simgesine dokunduğunuzda uyku zamanlayıcısını ayarlayabiliyorsunuz. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Bölüm bitene kadar ve 65 dakikaya kadar uyku zamanlayıcısını ayarlayabiliyorsunuz. Böylece dinlediğiniz kitap belirlediğiniz süre bittikten sonra sonlanacaktır. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Okla gösterdiğimiz simgeye dokunduğunuzda ise kitabın içindekiler bölümünü ve bu bölümlerin hangi dakikalarda olduğunu görüyorsunuz. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Sağda gördüğünüz ‘bayrak’ simgesine dokunduğunuzda kitapta kaldığınız yere ayraç koyuyorsunuz. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Bunun için kaldığınız konum çıkıyor ve not ekleyerek ayraç koyuyorsunuz. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Sağ üstte gördüğünüz ‘ok’ simgesine dokunduğunuzda ise dinlediğiniz kitabı indiriyorsunuz. Kitabı indirdiğinizde çevrimdışı da dinleyebiliyor ve okuyabiliyorsunuz. ‘Üç nokta’ simgesine dokunduğunuzda da kitabın detaylarına bakabiliyor, paylaşabiliyorsunuz, kitabın en başına dönebiliyorsunuz.  

Storytel Nasıl Kullanılır?

‘Oku’ seçeneğine geldiğinizde ise fotoğrafta gördüğünüz gibi kitabı cihazınızdan okuyabiliyorsunuz. Burada yine ‘bayrak’ simgesine dokunarak kaldığınız sayfaya ayraç ekleyebiliyorsunuz. ‘A’ simgesine dokunarak yazı boyutunu, arka plan rengini, satır aralığını ayarlayabiliyorsunuz. Solda gördüğünüz simgeye geldiğinizde de yine dinle seçeneğinde olduğu gibi kitabın içindekiler başlıklarını görebiliyorsunuz ve bu başlıklara dokunarak direkt o bölüme geçiş yapabiliyorsunuz.  

Storytel Nasıl Kullanılır?

Storytel uygulamasında kitapların yanı sıra sesli tiyatro, çocuklar için müzik, radyo tiyatrosu, klasik müziklerde yer alıyor. 

Storytel Ayarlar

Storytel Nasıl Kullanılır?

Şimdi uygulamada tekrar menü sayfasına geldiğinizde neler yapabileceğinizden bahsedelim. Burada; dinlediğin kitabı görebileceksin. Ayrıca ara, kitaplığım, bildirimler, profil seçenekleri mevcut ve çıkış yap yazısına gelerek uygulamadan çıkış yapabiliyorsunuz. 

Storytel Nasıl Kullanılır? 

‘Ara’ seçeneğine geldiğinizde yazdığınız bir kitaba bakabilirsiniz. 

‘Kitaplığım’ seçeneğine geldiğinizde Storytel uygulamasında dinledikleriniz ve okuduklarınızın listesini buradan görebiliyorsunuz.

Storytel Nasıl Kullanılır?  

Kitaplığınızda ‘filtrele’ yazısına dokunduğunuzda, tamladığınız kitapları, dinlediğiniz kitapları veya yakında eklenecek kitapların listesinin gösterilip gösterilmemesini isteğinize göre buradan aktif veya pasif hale alabilirsiniz. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

‘Profil’ seçeneğinde dokunduğunuzda hesap ayarları, uygulama ayarları, çevrimdışı kitaplar, istatistikler ve ebeveyn şifresi karşınıza çıkacaktır. 

Storytel Abonelik Nasıl İptal Edilir? 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Hesap ayarlarından yukarıda Storytel aboneliğimizi gerçekleştirmiştik. Aboneliği olan kullanıcılar yine hesap ayarlarından aboneliğini yönetebiliyor. Bunun için; ‘aboneliği yönet’ yazısına dokunuyorsunuz. 

Storytel Nasıl Kullanılır?

Aboneliğinizi iptal etmek isterseniz altta gördüğünüz ‘aboneliği iptal et’ yazısına dokunuyorsunuz. Ardından neden aboneliğinizi iptal etmek istediğinizi belirtiyor ve işleminizi gerçekleştiriyorsunuz.  

Storytel Nasıl Kullanılır?

Uygulama ayarlarına geldiğinizde ise dil tercihlerini ayarlayabiliyorsunuz. E-kitapları, sesli kitapları göster seçeneklerini aktif veya pasife alabiliyorsunuz.  Çevrimdışı kitaplar ise yukarıda bahsettiğimiz gibi indirdiğiniz kitaplardır. Kitapları indirdiğiniz takdirde çevrimdışı ortamda da uygulamada dinleyebiliyor veya okuyabiliyorsunuz.  

Storytel Nasıl Kullanılır?

Yine profil seçeneğinde yer alan istatistikler aracılığıyla dinlediğiniz kitaplara göre oluşturulan kitap karakterinizi görebiliyorsunuz. Bu ise son 30 güne kadar dinlediğiniz kitaplara göre belirleniyor. Ben uygulamayı henüz yeni kullanmaya başladığım için istatistikler alanım şimdilik boş.  

Storytel Nasıl Kullanılır?

Storytel uygulamasında bir de ebeveyn alanı mevcut. Bu seçenek de yine menüde yer alan profil alanında bulunuyor. Buradan kids mode’ı aktife alıyorsunuz ve karşınıza çıkan ekranda bir ebeveyn şifresi giriyorsunuz. Böylece çocuğunuz uygulamayı kullanmak istediğinizde sizin kontrolünüzde oluyor. Yine profilde bulunan fotoğrafta okla gösterdiğimiz alana fotoğrafınızı ekleyebilir ve isminizi yazabilirsiniz. ‘Profilini düzenle’ yazısına dokunarak da isminizi düzenleyebilirsiniz.  

Storytel Avantajları 

Storytel uygulaması incelediğim süre boyunca benim en sevdiğim uygulamalardan biri oldu. Kitapları sesli dinleme veya e-kitap okumayı tercih etmeyecek biri olmama rağmen,  Storytel uygulamasını kullanmaktan keyif aldım diyebilirim. Öncelikle aylık 34.99 TL ücreti ‘Storytel avantajları’ arasında yer alıyor. Çünkü; bu ücret bir kitap parası demek ve aylık bu miktarı ödeyerek birden fazla kitaba ulaşabiliyorsunuz.

Aynı zamanda Derya Alabora’nın, Mert Fırat’ın sesinden kitap dinlemekten de ayrıca keyif aldığımı eklemek istiyorum. Uygulamada bir diğer dikkat çekmek istediğim nokta ise; kitap dinlerken uygulamanın açık kalması gibi bir gereklilik söz konusu değil. Nasıl Spotify’ da müziğiniz arka planda çalmaya devam ediyorsa Storytel uygulamasında da kitabınızı arka planda dinlemeye devam edebilir ve bu sırada cihazınızda diğer işlerinizi yapabilirsiniz. Uygulamada dezavantaj olarak gördüğüm ise; bazı kitaplarda oku ve dinle özelliklerinin ikisi bir arada yer almıyor. Yalnızca dinle seçeneğiyle karşılaşabiliyorsunuz. Bir kullanıcı olarak, bu iki özelliğin tüm kitaplarda olması ve kullanıcıların tercihine bırakılması gerektiğini  düşünüyorum.  

Storytel uygulamasını Play Store ve App Store‘dan indirebilirsiniz.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Samsung, Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi Exynos 2100’ü Tanıttı

Hakkında İnceleme ve Soruşturma Başlayan WhatsApp’tan Açıklama

Mobil Uygulama İndirme Sayısı 2020 Yılında 143 Milyara Ulaştı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz