Mobil Uygulama İndirme Sayısı

‘Sensor Tower’ verilerine göre; mobil uygulama harcamaları, geçen yıl içerisinde bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak 111 milyar dolara ulaştı. Mobil uygulama pazarının 2020 yılındaki kazancının yüzde 71’isinin, mobil oyunlardan oluştuğu ifade edildi. Bununla birlikte, mobil uygulama indirme sayısı da 2020 yılında 143 milyara ulaştı.  

‘Sensor Tower’, 2020 yılına ilişkin mobil uygulama pazar verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, 2020’de mobil oyun ve uygulama harcamaları rekor kırdı. ‘App Store’ ve ‘Google Play’deki tüketici harcamalarının, dünya çapında yaklaşık 111 milyar doları bulduğu ifade edildi. Tüketicilerin eğitim, iş ve eğlence için mobil cihazlarına yönelmesinin; uygulama içi satın almalar, abonelikler ve ‘premium’ uygulamalara yapılan harcamalara yansıdığı belirtildi. Söz konusu rakamın, uygulama mağazalarının 85.2 milyar dolar gelir elde ettiği 2019 yılına göre yıllık yüzde 30.2’lik bir büyümeyi temsil ettiği dile getirildi.  

Diğer yandan; 2020 yılında ‘App Store’ ve ‘Google Play Store‘ üzerinden mobil uygulama indirme sayısı, 143 milyara yükseldi. Bu indirme sayısının, 2019 yılındaki 115.5 indirme sayısından yüzde 23.7 fazla olduğu ifade edildi. ‘Sensor Tower’ verileri ayrıca; mobil uygulama pazarının 2020 yılındaki kazancının yüzde 71.7‘sinin, mobil oyunlardan geldiğini de ortaya koydu. Bununla birlikte; ilk kez mobil oyun yükleme sayılarının, her iki pazarda önceki yıla göre yaklaşık yüzde 33 artarak toplam 56.2 milyara ulaştığına işaret edildi.  

Mobil oyun sektörü, 2020 yılında 79.5 milyar dolar kazandı

Mobil Oyun Sektörü 2020

Araştırma verilerini değerlendiren IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, konuya ilişkin açıklamasında “Salgın, tüketici ihtiyaçlarını ve davranışlarını çarpıcı biçimde ve belki de kalıcı olarak değiştirirken, mobil pazar 2020’de benzeri görülmemiş bir büyüme yaşadı. Mobil uygulama ekosistemi ve devam eden eğilimler büyümenin katlanarak artacağını gösteriyor. Mobil oyun sektörü, 2020 yılında 79.5 milyar dolar kazandı. 2019 yılında bu tutar, 63 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti. Günden güne büyüyen ve gelişen bu sektörde yer almak isteyen girişimcilerin eğitim, danışmanlık ve verilen devlet destekleri konusunda sunduğumuz hizmetlerle yanındayız” ifadelerine yer verdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Amazon Mobil Oyuncular için GameOn Uygulamasını Yayınladı

Z Kuşağı Üyelerinin Yüzde 54’ü, Kendini Mobil Oyuncu Olarak Tanımlıyor 

Türk Geliştiriciler Tarafından Üretilen Mobil Oyunların İndirilme Sayısı, Dünya Ortalamasının İki Katına Çıktı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz