Her yıl binlerce insanın yılbaşı kutlaması için gittiği Taksim meydanı ve İstiklal Caddesi’nde yoğun güvenlik önlemleri alınıyor. Bu yılbaşında meydanda hem polis hem de jandarma görev yaptı. İki farklı kuruma bağlı görevlilerin aynı bölgede görev yapması ilginç bir durumu da beraberinde getirdi. Meydanda görevli polislerin uçurduğu drone, jandarma tarafından düşürüldü.

Yılbaşı gecesi Taksim’de güvenliği sağlamak amaçlı hem jandarma hem polis kuvvetleri görevlendirilmişti. Sivil, köpekli ve atlı polis birliklerinin yanı sıra bu sene Polis kuvvetlerinin insansız hava aracı (İHA) bürosu da görevdeydi. Polisin güvenlik amaçlı yükselttiği Drone, Jandarma kuvvetleri tarafından tehlikeli bulunduğu için düşürüldü. Yapılan açıklamada Jandarma uçurulan Drone’dan habersiz olduğu için müdahale ettiğini söyledi. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılında kurulan İHA Şube Müdürlüğü; çevre güvenliği, arama kurtarma, suçlu tespiti gibi amaçları doğrultusunda çalışıyor. Büroya bağlı polisler, bu kapsamda yılbaşı eğlencesi için Taksim meydanda görevli ekipler arasında yer alıyordu.  

DHL Express, drone ile 13 bin tohumu toprakla buluşturdu