tamamen yerli ve milli

Ford Otosan, 19 Ekim tarihinde yaptığı tören ile kullanıma hazır durumdaki, tamamen yerli ilk ve tek şanzıman tanıtımını gerçekleştirdi. Detaylar haberimizde.

Ford Otosan, tasarımından testlerine kadar tüm aşamalarının tamamen yerli fikri ve maddi kaynaklar ile sağlandığı Ecotorq isimli şanzımanı tanıttı. 19 Ekim tarihinde düzenlenen törende, şanzımana dair bilgiler ve şanzımanın üretim süreci hakkında bilgiler verildi. Ayrıca Ecotorq ile donatılmış ve geçtiğimiz dönemde Avrupa’da pek çok ödül kazanmış Ford Otosan imzalı F-MAX çekicileri de kullanma imkanı sunuldu.

Tamamen yerli ve milli

tamamen yerli ve milli

Ecotorq, Türkiye topraklarında üretilen diğer şanzımanlardan çok daha önemli bir özelliğe sahip. Tasarımı, montajı, testi tamamen Türk mühendislerce yapıldı. Bu da Ecotorq’un gerçekten yani tamamen yerli ilk ve tek şanzıman olmasını sağlıyor. Ecotorq şanzımanın modern standartlardaki üretim bandı Eskişehir’de bulunan Ford Otosan fabrikasında yer alıyor.

Ecotorq Ford Otosan’ın F-MAX çekicilerinde ve Ford Trucks kamyonlarında kullanılmak üzere tasarlandı. Böylece hem ülkemizde hem de yurt dışında satışı olan bu modelin yerlilik oranı %76’dan %90 seviyelerine yükseltiliyor. Bu da her bir F-MAX’in satış bedelinin %90’ının ülkemiz topraklarında kaldığı anlamına geliyor.

Ecotorq şanzıman 58 milyon avro yatırım ve TÜBİTAK’ın 13,5 milyon TL tutarındaki destekleri ile 230 mühendisin emeği ile ortaya çıktı. Böylece Türk otomotiv sanayinin son 6 yıllık ihracat şampiyonu Ford Otosan, motor, şanzıman ve aks olarak tüm aktarma sistemlerini (drivetrain) beraber üretebilen sayılı otomotiv markaları arasına girmiş oldu.

Gerçekleştirilen törende Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ecotorq hakkında şöyle konuştu:

“İlk kez 2003 yılında Eskişehir Fabrikamızda başladığımız, ağır ticari araçlarımızın kalbi Ecotorq Motor üretimimiz büyüyerek devam ediyor. Ağır ticari araç üretiminde önemli unsurlardan biri olan arka aks ise mühendislerimiz tarafından geliştirilerek 2015 yılından beri üretiliyor. Bugün şirketimiz, ilk ve tek yerli Ecotorq şanzıman ile bir yeniliğe daha imza atıyor.”

Verimlilik de artıyor

verimlilik de artıyor

Ford Trucks ağır ticari araçlarında kullanılan Ecotorq motorlar ile isim paylaşan Ecotorq şanzıman, 13 litre hacmindeki dizel Ecotorq motorla %100 uyumluluk hedeflenerek geliştirilmiş. Bu sayede hem motorun gücünü daha etkin kullanmayı sağlıyor hem de yakıt tüketimi konusunda sürücüye yardımcı oluyor.

Akıllı olarak nitelendirebileceğimiz Ecotorq şanzıman, F-MAX ile tam bir uyum içerisinde çalışıyor. Boş çekici ile yaptığımız kullanım testlerinde de şanzımanın motorla çok uyumlu şekilde çalıştığını gözlemledik. Ayrıca ağır ticari araçlara yönelik bir şanzıman olmasına rağmen sürüş konforu anlamında da gayet başarılı olduğunu söylememiz gerek. F-MAX’in  Ecotorq şanzımanla birlikte çoklu ve öngörülü vites geçişi özelliği ile artık mevcut konumu ve  araç güzergahındaki topografik haritayı okuyarak, sürücü fark etmeden gerekli vites geçişlerini sağlayabilme kabiliyetine sahip olduğu da belirtildi. Ayrıca 16 ileri ve 4 geri vites kademesinden oluşan şanzıman eğimli yollarda sorunsuz kalkış ve yakıt tüketimi-güç dengesini daha iyi kurabilecek bir devir aralığının daha kolay bulunmasını da vadediyor.

Tamamen yerli ilk ve tek şanzıman hakkında teknik bilgiler

Tamamen yerli ilk ve tek şanzıman hakkında teknik bilgiler

-Tasarım, geliştirme ve test aşamaları 5 yıl boyunca Türkiye, Almanya, İngiltere, Fransa ve Umman’da gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ve tek yerli Ecotorq şanzıman, -40C’den +50C’ye, 17000 saati aşkın laboratuvar testleri ve müşteri testleri de dahil 65’ten fazla araçla toplamda 1 milyon km’yi aşkın teste tabi tutuldu.

-16 ileri ve 4 geri vitesten oluşan Ecotorq ile vites sayısı artıyor. Şanzıman ile uyumlu en yüksek retarder performansı 450 kW olarak sağlanıyor. Yerli şanzımanla birlikte yardımcı fren konforlu bir şekilde devreye giriş sağlayarak uzun mesafeli yokuşlarda daha stabil bir frenleme performansı göstererek güvenli yokuş inişleri sağlıyor.

-Yerli şanzıman, önceden kullanılan muadil rakibinlerine göre daha kısa vites geçiş süresine sahip. Böylece hem performans hem de sürüş konforu arttırılmış oluyor. Ayrıca Ecotorq 2600 Nm değerine kadar tork gücünü kaldırabiliyor.

-Yeni Ecotorq şanzıman, 2500 rpm’e kadar giriş hızı veriyor. ‘Direct Drive’ ve ‘Over Drive’ seçenekleri, kendilerine has dişli oranları ile farklı ihtiyaçlara göre hizmet ediyorlar.

-Aracın sürekli en son yazılım ile güncel kalmasını sağlayan ‘Uzaktan Yazılım Güncelleme Özelliği’ne ek olarak Ford Trucks, Ecotorq için ‘Uzaktan Teşhis’ ile de şanzımanın durumunu sürekli kontrol altında tutarak problemlerin servise gitmeden tespit edilmesi sağlıyor.

-İlk ve tek yerli şanzıman Ecotorq, F-MAX dahil 13L motor kullanan tüm Ford Trucks ailesi ile uyumlu olarak üretildi.

-Ecotorq, ilk olarak Türkiye’de Ekim ayında devreye alınıyor, uluslararası pazarlarda ise 2022 yılının Nisan ayından itibaren devreye alınması planlanıyor.

İlginizi çekebilir:

Deloitte Küresel Otomotiv Tüketici Araştırması: 2040’ta Dünya Genelinde Satılan Otomobillerin Yüzde 35’i Elektrikli Olacak

Audi Otomotiv Plastikleri için Kimyasal Geri Dönüşüm Yönetimi Kullanıyor

Toyota Dünyanın En Değerli Otomotiv Markası Oldu

Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz