Pazartesi, Ağustos 2, 2021
Ana SayfaTeknolojiEski Telefon Başka Telefona Aktarma - Resimli Anlatım

Eski Telefon Başka Telefona Aktarma – Resimli Anlatım

Yeni bir telefon aldığınızda eski telefonda yer alan her şeyin yeni cihaza geçmesini istemeniz oldukça normal. Telefon değiştirildiğinde bilgilerin aynı şekilde aktarılması oldukça önemli ve her kullanıcının bu konu hakkında bilgiye ihtiyacı mutlaka oluyor. İşte biz de sizler için eski telefon başka telefona aktarma konusu hakkındaki detayları bir araya getirdik…

Telefon başka telefona aktarma işlemi aslında oldukça basit. Önceden bu konu daha karmaşık görünüyordu. Ama artık hem Android iOS veri aktarma eskisinden çok daha kolay bir işlem haline geldi hem de bu iş için telefon aktarma programı kullanılabiliyor. Bu sayede eski telefon içerisinde kayıtlı olan fotoğraf, video, kişi bilgileri ve uygulamalar aynı şekilde yeni telefona aktarılabiliyor. Biz sizin için telefon aktarımı aşamasında izlemeniz gereken yolları tek tek açıkladık. Hazırladığımız bu yazıda hem iOS ve Android başka telefona aktarma adımlarını hem de bu işlem için kullanabileceğiniz telefon aktarma programlarını bir araya getirdik.

Telefon Aktarma Nedir?

Telefon Aktarma Nedir

İlk olarak “Telefon aktarma nedir?” sorusuna yanıt verelim. Bu şekilde yapılacak işlemi daha iyi anlayabiliriz.

Telefon aktarma aslında oldukça geniş bir kavram. Bu kavram, bir telefonun hafızasında yer alan tüm bilgileri içeriyor. Uygulamalar, dosyalar, fotoğraflar, videolar, kişiler, oyunlar… Hepsi telefon aktarma denildiğinde akla gelen şeyler. Burada amaç, kullanıcının yeni bir telefona geçişi durumunda eski telefonun hafızasında kayıtlı bilgileri yenisine sorunsuz bir şekilde taşıması. Bu sayede her telefon değişimde yeni rehber oluşturmak, numaraları yeniden kaydetmek ya da ihtiyacınız olan uygulamaları tekrar yüklemek gibi dertlerden kurtuluyorsunuz.

Telefon Aktarma Nasıl Yapılır?

Telefon Aktarma Nasıl Yapılır

Telefon aktarma için kullanılabilecek birkaç yöntem var:

 • Bunların başında işletim sistemlerinin kendine ait bulut uygulaması geliyor. Burada işletim sistemi üzerindeki hesaba bilgiler yedeklenerek yeni telefona aktarılabiliyor.
 • Ayrıca son dönemlerde çok popülerleşen telefon aktarma programları da var. Bu programlar da aslında bulut sistemi gibi çalışıyor. Programa tüm bilgiler yükleniyor ve yeni telefona aynı şekilde indirilebiliyor.

Android Başka Telefona Aktarma İşlemleri

Android uygulamaları başka telefona aktarma için Google hesabınıza yedekleme yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • İlk olarak uygulamalar ekranına gidin.

Android Başka Telefona Aktarma İşlemleri Android Başka Telefona Aktarma İşlemleri

 • Ana ekranda “Ayarlar” menüsünü seçin. Açılan listeden “Yedekle ve Sıfırla” yazısına dokunun.
 • Siz bu menüyü açtığınızda karşınıza yedekleme seçenekleri çıkacak. Android işletim sistemi farklı telefonlarda kullanıldığı için burada telefona özel bir seçenek de sunulabilir. Örneğin, Samsung hesabınızla yedekleme de yapabilirsiniz. Fakat her Android telefonda mutlaka “Google Hesabı ile Yedekle” seçeneği bulunur. Bu seçeneklerden birini tercih ederek ilerleyin.
 • Bu şekilde girdiğiniz Google hesabındaki maile yedekleme yapmış olacaksınız. Sonrasında yeni telefonu başlattığınızda yedekleri yükleyebilirsiniz. Siz yeni telefonu açtığınızda birkaç adım sonrasında sistem size yedek yüklemesi yapmak isteyip istemediğinizi soracak. Buradan daha önce yedek aldığınız hesabın bilgilerini girerek ilerlediğinizde eski telefonda yer alan tüm bilgiler buraya da aktarılmış olur.

iOS Telefon Aktarma İşlemleri

iPhone kullanıcıları da iCloud sistemini kullanarak bilgilerini yeni aldıkları Apple akıllı telefona aktarabilir.

 • Öncelikle ana ekrandan “Ayarlar” menüsüne gelin.

ios telefon aktarma nasıl yapılır

 • Burada en üstte yer alan Apple kimliği kısmını seçin.

apple telefon aktarma

 • Açılan menüde “iCloud” seçeneğini göreceksiniz. Buraya dokunun.

ios telefon yedekleme

 • Siz iCloud seçimlerini açtığınızda ekrana yedeklenme detayları gelecek. Burada yedeklenmesini istediğiniz ya da istemediğiniz uygulamaları tek tek seçebilirsiniz. Menünün altında yer alan “iCloud Yedekleme” bölümünden telefonun son halini yedekleyebilirsiniz.

ios telefon yedekleme

 • Sonrasında yeni iOS işletim sistemine sahip cihaza geçtiğinizde başlat adımlarında yer alan yedekleme yükleme kısmından iCloud hesabınızda kayıtlı olan uygulama, dosya ve kişileri indirebilirsiniz.

Telefon Aktarma Programları

Telefon Aktarma Programları

Önceki bölümlerde işletim sistemleri üzerinden yedek alma ve yeni telefona yedekleri aktarma konusu üzerinde durduk. Bir de Android oyunları başka telefona aktarma, iOS uygulamaları yeni telefona taşıma işlemleri için özel olarak geliştirilen uygulamalardan bahsedelim.

 • Samsung birçok akıllı cihazda kullanılabilen bir telefon aktarma uygulamasına sahip. Smart Switch ismindeki bu uygulama tüm verileri depoluyor ve yeni telefona aynı şekilde taşıyor. Her iki telefonda da bu uygulama olduğunda Wi-Fi üzerinden ya da USB kablosu ile aktarım yapılıyor. Tabii burada her iki telefonun hafızasında verilerin saklanabileceği yeterli boyutta alan bulunduğundan emin olmak gerekiyor.
 • Hem iOS hem Android telefonlarda kullanılabilen ve birçok kişinin tercih ettiği bir diğer aktarım programı da, Phone Clone. Bu uygulamayı her iki telefona da indirdikten sonra öncelikle eski telefonda yedek almak gerekiyor. Ardından yeni telefona kayıtlı dosyalar indiriliyor. Burada kullanıcı uygulama içerisinde bir Wi-Fi şifresi oluşturarak güvenlik bakımından önlem de alabiliyor. Böylece yedekler sıkıntısız bir şekilde yeni telefona aktarılmış oluyor.

Yeni bir akıllı telefona geçiş yaparken ister işletim sistemleri üzerindeki bulut uygulamalarını isterseniz de telefon aktarım uygulamalarını kullanabilirsiniz. Burada önemli olan, adımları doğru bir şekilde izleyip yedekleme yapmak. Bu nedenle yedekleme aşamasında oluşturduğunuz şifreleri ya da yedekleme hesabınızın şifresini unutmamaya özen gösterin.

İlginizi Çekebilir:

En İyi Mobil Futbol Oyunu Hangisi? En İyi 5 Mobil Futbol Oyunu (2020)

En İyi 10 Oyun Telefonu Mayıs 2020 (Liste)

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR