PUBG Mobile ve CoD Mobile Huawei Uygulama Mağazasından Kaldırıldı

Huawei uygulama mağazası AppGallery’den PUBG Mobile ve Call of Duty Mobile ‘ın da aralarında olduğu Tencent oyunları kaldırıldı. Oyunların iki şirketin gelir paylaşımı konusunda anlaşmaya varamaması nedeniyle Huawei App Gallery’den kaldırıldığı gelen bilgiler arasında.

Çin merkezli oyun geliştiricisi Tencent, Huawei ile yüzbinlerce kullanıcıyı ilgilendiren bir anlaşmazlık içinde. Tencent’ten yapılan açıklamaya göre iki şirket, mobil oyunların gelir paylaşımı konusunda anlaşmaya varamadı ve Tencent Games’e ait oyunlar, Huawei’nin uygulama mağazasından kaldırıldı.

Global akıllı telefon pazarının yüzde 15’ini elinde bulunduran, ABD ile yaşanan tüm sorunlara rağmen büyümeyi sürdüren Huawei yeni bir kriz ile karşı karşıya. Ancak bu kez kriz ABD veya farklı bir ülke ile değil. PUBG Mobile, Call of Duty Mobile gibi pek çok popüler oyunun yayıncısı Tencent ile sorun yaşıyor. Bu nedenle iki şirket arasındaki anlaşmanın geniş bir kullanıcı kitlesini etkileyeceğini söylemek mümkün.

Huawei Game Center topluluğu duyurusunda, Tencent Games’in 31 Aralık 2020 saat 17: 57’de her iki şirket arasındaki iş birliğinde büyük değişiklikler yaptığını söyledi. Buna bağlı olarak anlaşamayan iki şirket arasında kriz büyüdü ve oyunlar uygulama mağazasından kaldırıldı.

Reuters’ın aktardığı habere göre Huawei, uygulama gelirlerinden yüzde 50’lik bir komisyon talep ediyor. Şu an için ne Huawei ne de Tencent bu iddialar ile ilgili sorulara yanıt vermiş değil.

Tencent’in açıklaması şu şekilde:

tencent games huawei

“Huawei’nin mobil oyun platformu ile Mobil Oyun Promosyon Proje Anlaşmamız arasındaki sözleşmenin yenilenememesi nedeniyle, Tencent Games’in ilgili ürünleri bu sabah erken saatlerde raflardan aniden kaldırıldı. Şu anda, Huawei’in mobil oyun platformuyla aktif olarak iletişim kuruyor ve pazarlık yapıyoruz. Bir an önce iyileşmek için çabalıyoruz. Tüm kullanıcılara verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Huawei’nin açıklaması şu şekilde:

huawei appgallery tencent pubg mobile

Huawei Game Center Tencent Game Kullanıcılarına: “Öncelikle Huawei Game Center, bizimle birlikte olan tüm kullanıcıların son üç yıldır birlikte mutlu bir yeni yıl büyümesini içtenlikle diliyoruz. Son 3 yılda desteğiniz ve hoşgörünüz için teşekkür ederiz. Son üç yıldır her samimiyet, coşku ve güven için teşekkür ederiz. Kullanıcılarımıza en iyi mobil oyun eğlence deneyimini sağlama konseptine bağlı kalarak Tencent Games ile aktif olarak çalışıyoruz ancak Tencent Games, 31 Aralık 2020 saat 17: 57’de iki taraf arasındaki işbirliğinde tek taraflı olarak büyük değişiklikler yaptı. Bu, iki taraf arasındaki iş birliğinin önünde büyük engellere neden oluyor. Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, Tencent’in tek taraflı talebi doğrultusunda ilgili işbirliğini askıya almak zorunda kaldık.

Bundan çok pişmanlık duyuyoruz. Tencent Games’in sektördeki başarılarına ve mutlak piyasa konumuna hayranlık duyuyoruz. Anlaşmasak da, Tencent’in buna dayalı gereksinimlerini de anlıyoruz. Geçmiş desteği için Tencent Games’e teşekkürler ve iki tarafın gelecekte Huawei kullanıcılarının çoğuna yüksek kaliteli oyun içeriği hizmetleri sağlamak için tekrar birlikte çalışma fırsatı bulacağını umuyoruz. Son olarak, Huawei Game Center, bu listeden kaldırma işleminden etkilenen tüm kullanıcılardan içtenlikle özür diler. Ayrıca hepinize mutlu bir yeni yıl ve en iyi dileklerimizle.”

İlginizi Çekebilir:

Fortnite, Google Play Store ve AppStore’dan Kaldırıldı!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz