Tesla, Model 3’te yazılım açığını bulan hackerlara aynı modelden bir tane hediye edip yanında da 500 bin dolar vereceğini duyurdu. Özellikle kısa yoldan araba sahibi olmak ve para kazanmak isteyenlerin bu yarışmaya katılması gerekiyor.

Pwn2Own” adı verilen ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Vancouver şehrinde düzenlenen siber güvenlik yarışması Mart 2020’de başlıyor. Siber güvenlik alanında büyük önem arz eden bu yarışmaya katılanlar başarılı olabilmek için çeşitli testleri geçmek zorunda.

Basın bülteninde aktarılan bilgiye göre, Tesla Model 3’ün üç katmanlı güvenliğini aşana, şirket büyük ödüller vaad ediyor. Bu üç katmanın her birini aşmak için kullanıcıların oldukça uzun ve dikkatli bir süreci başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekiyor.

Vancouver’da düzenlenen Pwn2Own 2019’da iki yarışmacı aracın bilgi ve eğlence merkezi tarayıcısı aracılığı ile sistem yazılımını kıran hackerlara Model 3 hediye edilmişti. 2019 yılında Amat Cama ve Richard Zhu adındaki yarışmacıların yer aldığı Fluoroasetat ekibi, otomobilin yazılımında kod yürütmek ve ekranda bir mesaj görüntülemek için tarayıcıda bir “JIT hatası” kullandı. Mart ayında Trend Micro ve Tesla, en üst güvenlik katmanını kırmayı başarana Model 3 ve 500 bin dolar hediye edecek.

Ödüllerin saldırının zorluk derecesine göre sınıflandırıldığı bu yarışmada ikinci ve üçüncü olan takımlara 400 bin ve 100 bin dolarlık ödül verilecek. Birincilik ödülünün kazanılması ise hayli zor görünüyor. Aracın içerisinde çalışan birden fazla sistem var ve bunlar birbirine bağlı şekilde çalışıyor. Bu karmaşık yapıya exploid’i yerleştirebilen ve arbitray adı verilen kodlara ulaşan takım yarışmayı birinci olarak tamamlayacak.

Yarışmanın diğer ilgi çekici yanı ise yukarıdaki anlattığımız aşamaya ulaşan bir takım olursa gerçekleşiyor. Eğer bu takım daha ileriye gidip çevre birimlere de sızmayı başarırsa kazandıkları ödülü iki ile çarpabilecek. Tesla bu ödülleri vererek kendi yazılımına duyduğu güveni tüm kullanıcılara kanıtlamak istiyor. Eğer bu yarışmayı kazanabilen bir takım olmazsa dünyanın yazılım açısından da en güvenli aracı olacak.

Tesla Amerikan tarihinin en değerli otomobil şirketi oldu
Tesla’nın Şanghay’daki fabrika yolculuğu 
Tesla’nın hisse fiyatları yeni bir rekor kırdı