WhatsApp Alışveriş

Facebook, kısa bir süre önce yaptığı bir açıklamada WhatsApp’taki uygulama içi satın alma özelliklerini geliştirmeyi planladığını ifade etti. Aktarılan detaylara göre; yakın bir zaman içerisinde işletmeler, WhatsApp sohbetleri üzerinden ürünlerini satabilmeye başlayacak ve kullanıcılar, platform üzerinden alışveriş yapabilir hale gelecek.  

Facebookkısa bir süre önce yaptığı bir açıklamada, kullanıcıların doğrudan sohbetler üzerinden ürün satın alabilme seçeneklerini genişletebilmek için WhatsApp’taki uygulama içi satın alma özelliklerini geliştirmeyi planladığını duyurdu. Bu yenilik ile yakın zamanda, işletmelerin WhatsApp sohbetleri üzerinden ürün satabilmeye başlayacağı ve kullanıcıların, sohbetler içerisinden alışveriş yapabilir hale geleceği belirtildi. Şirket, açıklamasında konuya ilişkin kısa bir tanıtım videosuna da yer verdi. 

Aktarılan detaylara göre; özelliğin hizmete sunulmasının ardından kullanıcılar, işletmelere mesaj atabilecek. İşletmeler, söz konusu mesajı ürün kataloğuna yönlendiren bir link ile yanıtlayabilecek. Kullanıcılar, bu link üzerinden istedikleri ürünleri sepetlerine ekleyebilecek ve seçtikleri ürünleri, uygulama içerisinden satın alabilecek.  

Katalog özelliği, WhatsApp bünyesinde halihazırda yer alıyordu

WhatsApp Katalog Özelliği

Diğer yandan; WhatsApp bünyesinde, katalog özelliği halihazırda yer alıyordu. Fakat söz konusu özellik, videoda gösterilen özellikten çok daha sınırlı bir haldeydi. Sosyal medya devi, uzun bir süredir alışveriş özelliklerini geliştirmeye yönelik adımlar atıyordu. Çatı şirket Facebook da kısa bir süre önce, ‘Facebook Shops’ özelliğini kullanıma sunmuştu. Özellik, işletmelerin benzer bir ürün kataloğu oluşturmasına ve Facebook ve Instagram’da, bu katalogları kullanabilmesine olanak tanıyordu. Bu nedenle; WhatsApp’a da benzer bir özelliğin entegre ediliyor olması, birçok kullanıcı için sürpriz olmadı.  

Platforma eklenecek olan özelliğin, ödeme işlemleri için ‘Facebook Pay’ altyapısını kullanacağı tahmin edildi. Şirket, ‘Facebook Pay’i 2020 yılı içerisinde Brezilya’da WhatsApp ile test etmişti. Fakat ‘Brezilya Merkez Bankası’, konuya ilişkin bir soruşturma başlatmış ve sosyal medya devi, hizmeti durdurmaya zorlanmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası Facebook, ödeme sistemini gelecekte tüm kullanıcılarının beğenisine sunmayı planladığını açıklamıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

WhatsApp Web Arayüzüne, Sesli ve Görüntülü Konuşma Desteği Geliyor 

Yargıtay WhatsApp, Facebook ve E-posta Kayıtlarını Delil Niteliğinde Saydı

WhatsApp, Sohbetleri Süresiz Bir Şekilde Sessize Alma Özelliği Getiriyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz