Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaOtomobilToyota 2050 Çevre Hedefine Şimdiden Hazırlanıyor

Toyota 2050 Çevre Hedefine Şimdiden Hazırlanıyor

Tüm dünyayı büyük ölçüde etkileyen koronavirüs pandemisi sürecinde alınan önlemler çevre üzerinde önemli bir değişiklik yarattı. Çevreyi koruma bilinci artarken, Toyota “2050 Çevre Hedefi” ile alakalı otomobillerin doğaya verdiği zararı sıfıra indirmeyi amaçlıyor.

Çevreci kimliği ile otomotiv sektörünün öncü markası olan Toyota, doğa dostu özellikler taşıyan teknolojileri hayata geçirmek için 50 yıla yakın süredir çalışmalar yapıyor ve çözümler sunuyor. Toyota, yapmış olduğu bu çalışmalar ile; yakıt verimliliğini arttırmak ve CO2 emisyonunu düşürmek gibi çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca hava kalitesini arttırmak için egzoz gazı salımını azaltmak ve azalan petrol rezervlerine karşı alternatif enerji türleri bulmak hedeflerine odaklanmış durumda. 

Otomobillerde “0” emisyon hedefiyle yola çıkan Toyota 2050 Çevre Hedefi ‘nde, emisyon oranını 2010’a göre yüzde 90 düşürmeyi amaçlıyor. Toyota 1997 yılından bu yana çevre dostu olan yaklaşık 15.5 milyon adet hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. Toyota, bu araçların kullanılmasıyla birlikte, eşdeğer fosil yakıtlı araçların kullanımına göre 93 milyon ton daha az CO2 emisyon salımının gerçekleşmesinin de önünü açtı.

Salgınla birlikte çevre bilinci arttı

Tüm dünyayı saran COVID-19 süreciyle birlikte çevreye verilen önemin artması otomobil sektöründe gözleri hibrit teknolojisine çevirdi. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 80’inin büyük şehirlerde yaşamasıyla birlikte, ulaşım ve enerji sektöründe büyük oranda fosil yakıtlar kullanılması hava kirliğinin en önemli sorun olarak ortaya çıkmasına neden oluyor. Hibrit ve elektrikli araçların tercih edilmesiyle, belli bir oranda bu kirlilik azaltılabiliyor. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çeşitli araştırmalarda ise, dizel araçların egzozlarından çıkan yüksek miktarda azot oksit ve partiküller gibi salınımlar gerçekleşiyor. Bunların neden olduğu hava kirliliği, kanserin ana sebebi olarak değerlendiriliyor. Toyota da hava kirliliğinden korunmak için daha temiz yakıtlı sistemler ve ulaşım yöntemlerini geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

“Avrupa hibrite yöneliyor”

Bugün dünyada üretilen araçların yüzde 98’i konvansiyonel içten yanmalı motorlardan oluşuyor. Sadece elektrikle çalışan araçların sisteme entegrasyonun zor olduğu günümüzde Avrupa başta olmak üzere refah seviyesi yüksek ülkeler konvansiyonel motor ve elektrik motorunun birlikte kullanıldığı hibrit araçlara yöneliyor. İki motorlu olan bu araçlarda şehir içi kullanım süresinin yüzde 50’sini elektrik enerjisiyle karşılıyor. Önemli ölçüde akaryakıt tasarrufu sağlarken çevreyi de çok daha az kirletmiş oluyor. 

Salgın sürecinde Toyota’nın kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisine sahip araçları benzin ve dizel araçlara göre, daha çok talep edilmeye başladı. Toyota’nın yıllık olarak ürettiği 10 milyon adetlik aracın yüzde 50’sinden fazlası 2025 yılında hibrit motorlar veya sıfır emisyonlu teknolojilerden oluşacak. 

Toyota ‘nın 2050 Çevre Hedefi ‘nde “Gelecek hidrojende”

Toyota, hibrit teknolojisindeki öncü kimliği gibi sadece su buharı salımı yapan hidrojen teknolojisini de otomotiv sektörüne sundu. Şirket ayrıca hidrojeni 2050’li yılların enerjisi olarak görüyor. Toyota hidrojenden elektrik elde eden yakıt hücreli sistemlerin yüksek maliyetlerini aşağı çekerek, bu teknolojinin de yaygınlaşmasını amaçlıyor. Avrupa’da birçok yerel yönetim yüksek maliyetleri olmasına rağmen şehir içi toplu taşıma çözümlerinde hidrojenle çalışan taşıtları tercih ediyor.

İlginizi Çekebilir:

Toyota’nın En Büyük Hibrit SUV’u Avrupa’da Satışa Çıkacak

Toyota ve Panasonic, Nisan ayında elektrikli otomobiller için pil üretmeye başlayacak 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR