İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 110 itfaiye, 155 polis, 122 AFAD gibi ülkemizde acil hizmet veren numaraların önümüzdeki sene Haziran ayından itibaren tek bir numarada birleşeceğini açıkladı. Bakan Soylu, tüm acil hizmet numaralarının 112 ’de birleşeceğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir süredir gündeme gelen acil hizmet numaralarıyla alakalı yeni bir açıklamada bulundu. İçişleri Bakanı, 2021 yılının Haziran ayından itibaren Türkiye’deki tüm acil hizmet numaralarının 112 ‘de birleştirileceğini açıkladı. Süleyman Soylu’nun açıklamasıyla 2021 Haziran ayından itibaren vatandaşlar tüm acil durum ihbarlarını 112 üzerinden yapacak. Bu sayede vatandaşların yaşanan olası durumlarda acil durum numaralarını hatırlamak ya da ulaşmak için zaman kaybetmeyecek. Tüm acil durum hizmetleri normalde ambulans için kullanılan 112 numarasına entegre edilecek.

Vatandaşlar tüm acil hizmet servisleri için 112 ‘yi arayacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’deki tüm acil hizmet numaralarının tek bir numara altında birleştirilmesi kararı ile ilgili bazı açıklamalarda da bulundu. Sürecin nasıl işleyeceğini anlatan Bakan Soylu, olası bir durumda vatandaşın 112 acil hizmet numarasını aradıktan sonra talebini bildireceğini ve daha sonra merkezdeki görevlilerin yönlendirmelerde bulunacağını belirtti. Bu sayede vatandaşlar yaşadığı acil durum ne olursa olsun sadece 112 hattını çevirerek, dilediği acil çağrı hizmetiyle iletişime geçmiş olacak. 

Türkiye’de bulunan acil durum hizmetleri numaralarının 112 ile birleşmesi sonucunda vatandaşlar dilediği acil durum hizmeti için sadece 112’yi arayacak. Bu şekilde yaşanabilecek olası bir durum acil durumda, vatandaşların ayrı ayrı numara ezberlemesine gerek kalmayacak. 112 ile birleştirilecek acil durum hizmetleri numaraları arasında; orman hizmetleri, itfaiye, AFAD, jandarma, polis, sahil güvenlik ve ambulans gibi tüm acil hizmetler yer alacak.

İlginizi Çekebilir:

İçişleri Bakanı: “E-imza 2021 Yılında Kimliklere Entegre Edilecek”

Türk Telekom Yerli Teknoloji eCall ile Trafik Kazalarında Hayat Kurtacarak

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz