milli-egitim-bakanligi-turkcell-teknosafari

Turkcell ve MEB işbirliği ile Geleceği Yazanlar – Gençlere Yatırım, Geleceğe Yazılım programı kapsamında geleceğin yazılımcıları için istihdam sağlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell iş birliği ile Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen mesleki eğitim programı, üniversite son sınıf öğrencileri ve mezunlar için yazılım teknolojileri alanında eğitim, sertifikasyon ve istihdam imkanı sağlayacak. 6 ay sürecek program boyunca bire bir mentorluk desteği de sağlanacak.

Turkcell, Milli Eğitim Bakanlığı ile arasında imzalanan protokol kapsamında, gençlerin yazılım dünyasına hazırlanması, kodlama alanında yüksek yetkinliklere sahip ve olması ve bu sayede yerli yazılım ekosistemine nitelikli iş gücü kazanılmasını hedefliyor.

Eğitim programı ile ilgili düzenlenen protokol imza töreninde, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu yer aldı.

meb-turkce-gelecegi-yazanlar-teknosafari

İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer;

“Özellikle Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin, tüm Türkiye’de iş gücü piyasasının talep ettiği becerilere sahip olması ve nitelikli insan kaynağı yetiştirmesi konusunda son yıllarda önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz aylarda Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi Kapanış ve 50 AR-GE Merkezi Açılış Töreni’nde paylaştığı gibi, lise ve üstü eğitim diploma yeterliliğine sahip gençlerimizin iş gücü piyasasına geçişleri için Mesleki Eğitim Merkezlerinde esnek bir yapı oluşturduk ve iş gücü piyasasının ihtiyacı olan insan kaynağının kısa sürede karşılanmasıyla ilgili önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdik. Bugün bunun ilk adımını da Turkcell ile atıyoruz. Bu 6 aylık program sonunda gençlerimizin yazılım alanında istihdam edilmesiyle ilgili süreci başlatacağız. 2022 yılından itibaren ise Türkiye’nin yazılımda iddialı bir ülke olması ve insan kaynağı ihtiyacımızın karşılanması adına dev bir hamle gerçekleştirerek bu programı tüm lise mezunlarına açacağız. Tüm gençlerimizi ‘Geleceği Yazanlar – Gençlere Yatırım, Geleceğe Yazılım’ Programı’na katılmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle Turkcell’e ve İstanbul’da eğitimin tüm kademelerinde bize destek olan İstanbul Valimize hem şahsım hem de Bakanlık adına şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Paylaşılan bilgilere göre eğitim programı 6 ay boyunca devam edecek. Başvurusu kabul edilen katılımcılara, Geleceği Yazanlar Platformu üzerinden online eğitim verilecek. Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılar daha sonra teknik test ve mülakat sürecine girecek. Bu aşamayı da geçen katılımcılar 6 ay sürecek bir bootcamp programına katılacak.

Program süresince online ve sınıf içi eğitimlere katılacak gençlere aynı zamanda bire bir mentorluk desteği verilecek. Ayrıca bu kapsamda Turkcell’de iş başında eğitim de alma şansı yakalayacak olan katılımcılar, programı tamamlamalarının ardından, gerçekleşecek sınavlarda başarılı oldukları takdirde Turkcell ve grup şirketlerinde tam zamanlı çalışma fırsatına kavuşacak.

Bootcamp içerisinde Swift, Kotlin, Java, .NET, Veri Bilimi eğitimleri verilecek.

İlginizi Çekebilir:

Teknolojiseverlerin mutlaka izlemesi gereken en iyi teknoloji filmleri (Liste)

Sosyal Medya Saldırıları Son Bir Yılda %83 Artış Gösterdi

Profesyoneller için Tasarlanmış Dizüstü Bilgisayar: Acer ConceptD 3 Ezel Pro

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz