Tsunami Tahmini Yapan Yapay Zeka
Okuma Süresi
2 dakika

Mitsubishi Electrictsunami tahmini yapan radar tabanlı bir yapay zeka geliştirdiğini duyurdu. Şirketin ‘MAISART’ teknolojisini kullanan yapay zekanın mümkün kılacağı yüksek isabetli tahminler sayesinde, tahliye planlamalarının hızlanacağı belirtildi.  

Mitsubishi Electric, ‘Japon Genel Toplum Vakfı İnşaat Mühendisliğini Destekleme Birliği’ ile iş birliği içerisinde tsunami tahmini yapan radar tabanlı bir yapay zeka geliştirdiğini duyurdu. Geliştirilen yapay zekanın kıyı bölgelerindeki su baskını derinliklerini tahmin etmek için radarla tespit edilen tsunami hızına ilişkin verileri kullandığı ifade edildi. Aktarılan detaylara göre; Mitsubishi Electric’in ‘MAISART’ teknolojisini kullanan yapay zekanın, bir tsunamiyi algıladıktan sonra sadece saniyeler için isabetli tahminler üreterek kıyı bölgelerindeki olası afetleri önlemek için tahliye planlarının hızla hayata geçirilmesi konusunda destek sunması bekleniyor.  

MAISART, bir tsunami tespit edildikten hemen sonra su baskını derinliğini yüksek bir isabet oranıyla tahmin ediyor. Yapay zekâ teknolojisi; depremin merkezi, fay oynamalarının derecesi ve yönü gibi verilere ilişkin simülasyonları kullanarak tsunami hızı ve su baskını derinlikleri arasındaki ilişkiyi öğreniyor. Bununla birlikte; söz konusu teknoloji, yaklaşık 1 metrelik hata payıyla su baskını derinliklerini isabetli bir şekilde tahmin edebiliyor. Tahmin, tsunami hızı ve yönünün radar tarafından tespit edilmesinden sonra saniyeler içerisinde yapılıyor. Hızlı tahmin sayesinde tahliyelerin daha hızlı bir şekilde planlanarak hayata geçirilmesinin desteklenmesi sonucu, afetlerin önüne geçilmesi veya azaltılmasının da mümkün olacağı ifade ediliyor. 

Yeni radar teknolojisiyle Mitsubishi Electric’in ‘MAISART’ yapay zeka teknolojisi birleştirildi

MAISART Yapay Zeka

Diğer yandan; bugüne kadarki değerlendirmeler, Japonya kıyıları boyunca kuzey doğu/güney batı yönünde uzanan önemli bir fay hattı olan ‘Nankai Çukuru’nda varsayımsal depremlere odaklanıyordu. Geliştirilen teknoloji ile bir aşama daha kaydedilerek Japonya’nın diğer bölgelerindeki varsayımsal depremler de incelendi. Bu sayede; tsunamilerin çeşitli limanlar ve bunun yanı sıra diğer kıyı yapıları ve belediyeleri nasıl etkileyebileceğine dair çalışmalar yapılabileceği ifade edildi. Çalışmanın, fayların yer değişimine ek olarak özellikle geleneksel yöntemlerle tahmin edilmesi çok güç olan deniz altı toprak kaymalarının yol açtığı tsunamileri de inceleyebileceğinin de altı çizildi.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre; bir deprem ülkesi olarak Japonya, tsunamilerin kıyı bölgelerine verebileceği olası zararlardan endişe duyuyor. Etkili tahliye tedbirlerinin hayata geçirilebilmesi için su baskını derinliklerinin, tsunami karaya ulaşmadan önce hızlı ve isabetli bir şekilde tahmin edilmesi gerekiyor.  Geleneksel yöntemlerle su baskını derinliği üç metre hata payıyla birkaç dakika içinde tahmin edilebiliyor. Ancak Mitsubishi Electric’in geliştirdiği yeni teknoloji, tahminleri sadece birkaç saniye içinde üretiyor ve tahliye planlarının hızla hayata geçirilmesini destekliyor. Su baskını derinliklerinin doğru bir şekilde tahmin edilmesi ise geniş bir alanda okyanus yüzey akımları hakkında bilgi gerektiriyor.  

Mitsubishi Electric de söz konusu bilgilerin özel bir radar cihazı kullanılarak 50 km’lik bir alanda toplanabileceğini öğrendikten sonra gerekli teknolojiyi geliştirdi. Yeni radar teknolojisiyle Mitsubishi Electric’in ‘MAISART’ yapay zeka teknolojisi birleştirildi. Böylece, su baskınına dair isabetli tahminleri sadece birkaç saniye içinde yapmak mümkün hale geldi. Yeni teknoloji, ilk geliştirildiğinde bölge verilerini kullanarak olası tsunami koşulları için simülasyona ihtiyaç duymasına rağmen yapay zeka, zamanla bu sonuçları öğrenerek su baskını derinliklerini gerçek bir tsunami algılandığında yüksek bir hızda tahmin edebilmeye başladı. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Renault, Nissan Mitsubishi İttifakının Eski CEO’su, Ev Hapsinden Türkiye Aktarmalı Uçakla Kaçtı

Yeni Renault Captur, Türkiye’de Satışa Sunuldu! 

Nissan’ın Eski CEO’sunun Kaçışına Yardım Eden 7 Kişi İstanbul’da Gözaltına Alındı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz