sosyal-medya-saldirilari-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Atlas VPN ekibi tarafından paylaşılan bilgilere göre sosyal medya saldırıları, yılın başından Eylül ayına kadar %83 oranında artış gösterdi. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde yaşanan sosyal medya saldırılarının çoğunluğu, dolandırıcılık amaçlı gerçekleşti.

Popüler VPN sağlayıcılarından biri olan Atlas VPN, sosyal medya kullanıcılarına karşı yapılan saldırılar hakkında paylaşımda bulundu. Paylaşılan bilgilere göre 2021 yılının başından Eylül ayına kadar geçen sürede sosyal medya kullanıcıları, %83 daha fazla saldırıya maruz kaldı.

Paylaşılan veriler, PhishLabs Üç Aylık Tehdit Eğilimleri ve İstihbarat Raporu içerisinde paylaşılan bilgilere dayanmakta. Rapor, sosyal medya kullanıcılarına yapılan phishing (oltalama) saldırılarını gözler önüne seriyor.

sosyal-medya-saldiri-teknosafari

Ocak 2021 döneminde kurum ve kuruluşlar, sosyal medya üzerinden aylık ortalama 34 saldırıya maruz kaldı. Şubat ayında bu sayı, %25 artış göstererek tek kuruluş başına 42 saldırıya ulaştı. Ortalama tehdit sayısı Mart ayında 38’e düştü.

2021 yılının ikinci çeyreğine baktığımızda ise sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen saldırıların ortalaması önemli ölçüde artış gösterdi. Nisan ayında yaklaşık 41 tehdit sayısı, Mayıs ve Haziran aylarında yaklaşık %20 artış ile 49 tehdide yükseldi.

Grafiklerin tamamına bakıldığında, hedef kuruluşlar Ocak ayından Eylül ayında ortalama %83 daha fazla sosyal medya tehdidi yaşadı. Bahsi geçen ortalama, geniş bir işletme yelpazesini yansıtsa da, güvenlik ekiplerinin sosyal medya etkinliğini izlemesi ve düzenlemesi için kritik bir ihtiyacın bulunduğunu gösteriyor.

En çok siber saldırı alan endüstriler

Bazı endüstriler, özellikle sosyal medya saldırıların karşı savunmasız kalabiliyor. İşletmenin sağladığı hizmete bağlı olarak saldırganlar, hedefini seçmeden önce saldırının zorluğunu ve beklenen maddi kazanımları tartarlar.

Durum böyle olunca ödeme hizmetleri şirketleri, sosyal medya üzerinden gerçekleşen tüm saldırıların %63 gibi bir oranına maruz kaldı. Mali işlemleri yürüten sektörler, siber suçluların ana hedefi olarak karşımıza çıkıyor. Saldırganlar, genellikle bir fidye yazılımını aracı olarak kullanıyor.

sosyal-medya-saldiri-teknosafari

Yayın medyası, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen toplam saldırıların %9’u ile karşı karşıya kaldı. Medya endüstrisine yönelik en önemli tehditlerden biri sosyal medya odaklı oluyor. Bunun sebebi ise şirketlerin izleyicileri ile en çok iletişim kurduğu yerlerde olarak görülmesi.

İlginizi Çekebilir:

Profesyoneller için Tasarlanmış Dizüstü Bilgisayar: Acer ConceptD 3 Ezel Pro

Windows 10 için Büyük Güncelleme Yılda 1 Kez Olacak

Netflix ‘Global Top 10’ Listesi Herkes için Yayınlandı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz