Turkcell Yedek Rehber Geri Yükleme ve Yedekleme İşlemleri

Akıllı telefonların yaygınlaştığı ve mobil uygulamaların gelişmesinin ivme kazandığı son yıllarda pek çok farklı rehber yedekleme uygulaması bulmak mümkün. İşletim sistemlerine ve kullanılan cihazlara göre pek çok farklı seçenek göze çarpıyor ama uygulama güvenilirliği tartışmalı olabiliyor. Eğer mobil operatörünüz Turkcell ise Turkcell’in kendisine ait olan yedekleme servisi ile rehberinizi en güvenli şekilde yedekleme ve istediğiniz zaman geri yükleme şansınız var. Turkcell yedek rehber geri yükleme ve Turkcell rehber yedekleme işlemleri hakkında detaylar yazımızda…

Cep telefonu numaralarının, iş telefonlarının ve e-posta adresi gibi çeşitli bilgilerin kayıtlı olduğu rehberlerin kaybolması büyük sıkıntı yaratıyor. Cep telefonunuzda herhangi bir arıza oluşması, format atılması gerekliliği, telefonunuzun kaybolması, yeni telefon alımı ya da hattınızı değiştirmek istemeniz gibi durumlar sizlerin kara kara düşünmesine neden olabiliyor. Bu gibi durumlar başınıza geldiğinde sizi rehberinizi kaybetmekten kurtaracak bir çözüm var. Rehber yedekleme işlemi sayesinde cep telefonunuz kaybolsa da rehberinizdeki bilgileri tekrar elde edebiliyorsunuz. Bu işlemi Turkcell yedek rehber geri getirme aracılığıyla yapmak mümkün.

Turkcell Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?

Turkcell yedek rehber işlemleri ve rehber geri yükleme işlemleri için mobil uygulamalarını hizmetinize sunuyor. Eğer cep telefonunuz Android ya da iOS işletim sistemine sahip ise ilgili uygulama mağazalarından gerekli yedekleme uygulamasını yükleyebilirsiniz. Turkcell yedekleme uygulamasının adı Lifebox’tır. Lifebox fotoğraf ve dosya saklama imkanı sunarken bir yandan da “Turkcell rehberim geri yükle” komutunu veren kullanıcılar için yedekleme imkanı da veriyor.

 • Android cihazınız için Google Play Store’dan iOS cihazınız için ise App Store mağazasından Lifebox uygulamasını yükleyebilirsiniz. Her iki mağaza için de indirme bağlantısını bu bölümün en altında sizlerle paylaştık.

Turkcell Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır

 • Sisteme giriş yapmak için bir üyelik kaydınızın olması gerekiyor. Henüz bir Lifebox hesabınız yoksa en alt bölümdeki “Yeni hesap oluştur” butonuna basın ve gerekli bilgileri dikkatli şekilde doldurarak hesap oluşturma işlemini tamamlayın.
 • Lifebox hesabınız varsa cep telefonu numaranızı ya da e-posta adresinizi ve şifrenizi ilgili bölümlere yazın ve “Giriş yap” seçeneğine tıklayın.
 • Hesabınız olduğu halde şifrenizi hatırlayamıyorsanız “Giriş yap” yazısının hemen altında bulunan “Şifremi unuttum” seçeneğine tıklayın. Gelen e-posta ya da SMS üzerinden şifrenizi yenileyerek sisteme giriş yapın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra yedekleme işlemini gerçekleştirmek için “Rehber yedekleme” bölümünü açın.
 • “Rehber yedekleme” bölümünü açtığınızda sarı renkli bölgedeki “Lifebox’a yedekle” seçeneğine tıklayın.
 • Yedekleme talimatını verdikten sonra rehberinizde bulunan cep telefonu numaraları ve e-posta adresleri Lifebox uygulamasına yüklenir, yani işlem başlar. Kısa sürede tamamlanan yedekleme işlemi sonrasında istediğiniz zaman farklı mobil cihazlardan ve bilgisayarınızdan yedeklenen rehberinize kolayca erişebilirsiniz.
 • Belirli aralıklarla yedekleme işlemini tekrarlamanız sizin için güvenli bir yol olacaktır.

Android cihazlar için Turkcell rehber yedekleme uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

iOS cihazlar için Turkcell rehber yedekleme uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Turkcell Rehber Yedekleme SIM Kart Üzerinden Nasıl Yapılır?

Rehber yedekleme konusunda sıkıntı yaşayan kullanıcılar için diğer yollardan birisi de SIM kart üzerinden yedekleme yapmak olarak görünüyor. Lifebox uygulamasında sıkıntı yaşayan ve “Turkcell yedekleme cihaz desteklemiyor” diyen kullanıcılar bu yöntemi deneyebilir. Mobil uygulamalar döneminden önce de kullanılan bu eski yöntem yalnız Turkcell için değil, diğer cep telefonu hatlarında ve cihazlarda da oldukça işinize yarayacaktır.

 • Kullandığınız cep telefonuna yeni bir kişi kaydettiğinizde depolama alanı listesi üzerinden o kişiyi SIM karta da yedeklediğiniz takdirde hat üzerinde kaydedilmiş numaraya diğer cihazlarda da aynı şekilde erişmeniz mümkündür.
 • Rehbere birini kaydederken “Ayarlar” menüsüne girin. “SIM karta kaydet” opsiyonunu seçin.
 • Böylece cep telefonunuzda bir arıza çıktığında ya da yeni cihaza geçtiğiniz zaman Turkcell hattınıza kaydettiğiniz numaralara aynı şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Akıllı Telefonlar İçin Alternatif Rehber Yedekleme Yöntemi

Cep telefonunuz Android işletim sistemine sahipse Google Play üzerindeki, iOS ise App Store’daki çeşitli yedekleme uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalardan en çok tavsiye edilenler ise Contacts Backup ve My Contacts Backup adlı uygulamalardır.

Android için Contacts Backup, iOS için My Contacts Backup uygulamaları sayesinde tek bir tık ile cep telefonunuzdaki rehberi basit bir şekilde yedekleyebilirsiniz. Yapılan yedeklemeyi e-posta adresinize ya da tekrar cep telefonunuz üzerinden istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz.

Android için Contacts Backup uygulamasını indirmek istiyorsanız TIKLAYINIZ!

iOS için My Contacts Backup uygulamasını indirmek istiyorsanız TIKLAYINIZ!

Turkcell Yedekleme Kalktı mı?

Turkcell yedek çalışmıyor diyen kullanıcılar “Turkcell yedekleme kalktı mı?” sorusunu sıkça soruyor. Turkcell’in resmi internet sitesinde konu hakkında bir bilgilendirme videosu yer alıyor ve bu video kullanıcılar için yanıltıcı olabiliyor. Bilgilendirme videosundaki bilgiler güncel değil ve mobil yedekleme uygulamasının eski bir sürümünü içeriyor. Birkaç sene öncesine kadar App Store ya da Google Play Store üzerinden indirilen Turkcell Telefon Yedekleme (TTY) mobil uygulaması kullanılabiliyordu. Artık Turkcell yedekleme işlemleri yukarıda bahsedilen Lifebox uygulaması ya da alternatif uygulamalar üzerinden gerçekleştiriliyor.

İlginizi çekebilir:

Turkcell Superonline ve Türk Telekom internet hızını artırıyor

Turkcell Konuşma Dökümanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz