Cuma, Mayıs 29, 2020
Ana Sayfa Otomobil Volvo Otomobillere 180 Km/s Hız Sınırlaması

Volvo Otomobillere 180 Km/s Hız Sınırlaması

İsveçli otomotiv üreticisi Volvo, otomobillerine 180 Km/s hız sınırlaması getireceğini duyurdu. Şirketin bir diğer güvenlik önlemi ise, kullanıcının özel bir anahtarla, (Care Key) bu hız sınırını daha da aşağı çekebilir olması.

En güvenli otomobil markaları arasında yer alan Volvo, birçok otomotiv üreticisine emsal teşkil edecek bir karar aldı. Şirket, fabrikadan üretilen her aracına hız sınırlaması koyma kararı getirdi. Bundan sonra üretilen, fabrika hattından çıkan her bir otomobili 180 Km/s geçemeyecek. Şirket bu kararı ile ölümcül ve yaralanmalı kazaların önüne geçmeyi hedefliyor.

Volvo Otomobillere 180 Km/s Hız Sınırlaması

Geçen sene böyle bir fikri düşündüklerini belirten şirket, otomotiv üreticileri ve kullanıcılarından birçok karışık tepki toplamıştı. Geçen seneden bu yana bu fikri düşünüp uygulamada karar kılan şirket yetkilileri, hızın tehlikeli bir kaza riski olduğuna karar vererek yeni üretilecek tüm araçlarına hız sınırlaması getireceğini duyurdu.

Volvo Cars Güvenlik Merkezi Başkanı Malin Ekholm, “Bir otomobil üreticisinin trafik güvenliğini artırma sorumluluğuna inanıyoruz. Hız sınırlama teknolojimiz ve başlattığı diyalog bu düşünceye uyuyor.” dedi.

Bu açıklamalara göre şirketin yeni ölümlerin ve ciddi yaralanmaların önüne geçmeye kararlı olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca şirket yetkilileri, 180 Km/s hız sınırının getirilmesi ile yol güvenliğinde artış, kaza istatistiklerinin de azalacağını öngördüklerini belirtti.

Volvo Care Key ile Hız Sınırı Özelleştirilebilecek

ile Hız Sınırı Özelleştirilebilecek

Hız sınırı ile birlikte otomobiller Care Key (tedbir anahtarı) ile gelecek. Böylece kullanıcılar Volvo araçları için hız sınırlaması ayarı yapabilecek. Şirket bu anahtarla kullanıcılara 180 Km/s hız limitini düzenleme ve değiştirme imkanı verecek. Care Key, özellikle otomobil kullanmaya yeni başlayacak acemi sürücüler için kullanılabilecek. Aynı zamanda ebeveynler için de güzel bir seçenek olduğunu düşünen şirket, ailelerin otomobillerini çocuklarına verirken hız limitini düzenleyebilmesine imkan tanıyacak. Bu şekilde ebeveynler çocuklarının güvenliği için önlem alabilecek.

Hız sınırı ve Tedbir Anahtarı, insanların hızın tehlikeli olduğunu düşünmelerine ve farkındalık duymalarına yardımcı olurken, aynı zamanda daha fazla rahatlık sağlar ve daha iyi sürücü davranışını destekler.” şeklinde açıklama yapan Ekholm, bu sayede trafik güvenliğinin sağlanacağını düşünüyor.

Bizler de bu tarz güvenlik önlemleri için diğer otomotiv markalarının örnek almalarını, ölümle ve yaralanma ile sonuçlanan kaza risklerinin azalması için daha fazla çalışmalar yapmasını bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir:

2021 BMW XB7 Alpina Sahneye Çıktı!

Volvo, “Evde Kal” Kampanyasını Başlattığını Duyurdu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

48 MP’lik Kameraya Sahip LG K61 Türkiye’ye Geliyor

Akıllı telefon pazarında güç toplamak isteyen LG, yeni akıllı telefon modeli K61'i Türkiye'ye getiriyor. LG’nin 48 MP’lik gelişmiş kamerasının yanı sıra, multimedya fonksiyonlarıyla dikkat...

ABD Başkanı Trump Sosyal Medya Kararnamesini İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya platformlarına ilişkin gündeme getirdiği adımlardan ilkini attı ve sosyal medya platformlarını içerikten sorumlu tutan kararnameyi imzaladı. Buna göre...

Altınla kaplı iPhone 11 Pro – Escobar Gold 11 Pro Tanıtıldı!

Pablo Escobar'ın kardeşi Roberto Escobar, Escobar Gold 11 Pro modelini tanıttı.  24 ayar altın ile kaplı iPhone 11 Pro modeli 499 dolar fiyat etiketi...

Borderlands Handsome Collection, Epic Games’te Ücretsiz Oldu

Son haftalarda ücretsiz sunduğu oyunlarla adından sıklıkla söz ettiren Epic Games, bu hafta aksiyon -FPS efsanesi Borderlands serisinin en kapsamlı paketlerinden Handsome Collection 'u...

Instagram Kullanıcıları IGTV Reklamları ile Para Kazanacak

Instagram, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde IGTV reklamları ile içerik üreticilerine para kazandıracak. Kullanıcılara YouTube'a benzer yeni bir gelir modeli sunan Instagram bu...