Türkiye Formula 1 Takvimine Eklendi

Mayıs ayında Birleşik Krallık hükumetinin Türkiye’yi kırmızı bölge ilan etmesinin ardından takvimden çıkarılan Türkiye, yeniden Formula 1 takvimine eklendi. 2020 yılı takviminde ‘Yılın En Başarılı Yarışı’ unvanını kazanan Intercity İstanbul Park’ın, 1-2-3 Ekim tarihlerinde tekrar Formula 1 organizasyonuna ev sahipliği yapacağı kaydedildi.  

Mayıs ayında Birleşik Krallık hükumetinin Türkiye’yi kırmızı bölge ilan etmesinin ardından takvimden çıkarılan Türkiye, yeniden Formula 1 takvimine eklendi. Intercity İstanbul Park’ın, 1-2-3 Ekim tarihlerinde tekrar Formula 1 organizasyonuna ev sahipliği yapacağı kaydedildi. Biletlerin, gelecek haftadan itibaren satışa sunulmasının planlandığının da altı çizildi. Milyarlarca izleyiciye ulaşan ve ülkelerin tanıtım faaliyetlerinde oldukça önemli bir değere sahip olan Formula 1, 9 yıllık bir aranın ardından Intercity İstanbul Park tarafından geçen yıl tekrar Türkiye’ye kazandırılmış ve tüm dünyanın takip ettiği yarışlara ev sahipliği yapmıştı. Pist, 2020 yılı takviminde ‘Yılın En Başarılı Yarışı’ unvanını almıştı.  

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, konuya ilişkin açıklamasında “Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1’i 9 yıllık aradan sonra geçtiğimiz yıl ülkemize kazandırma mutluluğunu yaşamıştık. Başarıyla tamamladığımız yarışın ardından; Formula 1 yönetimi, takımlar ve pilotlar tarafından yoğun övgüyle bahsedilen pistimize yarışları tekrar getirebilmek için o günden bu yana çalışmalarımızı sürdürdük.  Sizlerin de bildiği üzere yarışı Haziran ayı içerisinde gerçekleştirmek üzere anlaşmış, fakat sonrasında seyahat kısıtlamaları nedeniyle organizasyon gerçekleştirilememişti. 2021 yılı takvimi içerisindeki tüm fırsatları yakından takip ettik ve tekrar takvime girmeyi başardık. Formula 1 yönetimi de yarışları İstanbul’da gerçekleştirmek için çok istekli davrandı. 1-2-3 Ekim’de Intercity İstanbul Park’taki bu büyük heyecan için çok iyi hazırlanıp, tüm dünyaya İstanbul’u hak ettiği şekilde tanıtmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Formula 1 Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali ise şunları söyledi: “Intercity İstanbul Park’a döndüğümüz için çok mutluyuz. Dünyanın en güzel pistlerinden bir tanesinde geçen yıl olduğu gibi harika bir yarış görmeyi umuyoruz. Formula 1’in tekrar İstanbul’da gerçekleşmesi için Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’a ve tüm Intercity İstanbul Park yönetimine, gösterdikleri gayret için çok teşekkür ediyoruz.” 

Formula 1 Türkiye Grand Prix 2021’in bilet satışı ile ilgili bilgilendirme en kısa sürede yapılacak

Formula 1 Türkiye Bilet Satışı

Diğer yandan; yarışların tekrar Türkiye’ye kazandırılmasında Türkiye’nin pandemiyle mücadeledeki başarısına dikkat çeken Vural Ak, “Bu anlaşmayı da geçen sene olduğu gibi Intercity olarak, devletimize yük olmadan, tüm sorumlulukları kendimiz üstlenerek tamamladık. Devletimiz, tüm dünyaya gösterdiği pandemiyle başarılı mücadelesi ile yarışların tekrar ülkemize kazandırılmasında çok önemli bir rol oynadı” dedi.  

Ak, yarış-severlerin en merak ettiği konuların başında gelen Formula 1 Türkiye Grand Prix 2021’in bilet satışı ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Dünyanın en heyecan verici pistlerinden birine sahibiz. Halkımızın ve yabancı misafirlerimizin bu heyecana ortak olmasını biz de çok istiyoruz. Devletimizin aldığı pandemi önlemleri ve çalışmaları sayesinde yarışımızı seyircili olarak gerçekleştireceğiz. Yarışı gerçekleştireceğimiz tarih Türkiye’de ve İstanbul’da turizm sezonunun da sürdüğü zamanlara denk geliyor. Sadece yarış ekiplerinin bile ekonomimize milyonlarca dolarlık katkı sağladığı Formula 1 organizasyonu, yabancı izleyicilerin de gelişi ile önemli bir döviz girdisine imkan sağlayacaktır. Bilet satışlarına ilişkin gerekli bilgilendirmeyi en kısa sürede yapacağız.” 

Formula 1 organizasyonu ile ilgili paylaşılan bazı önemli bilgiler ise şu şekilde: 

  • Formula 1 yarışlarına 5 ayrı kıtadan ülkeler ev sahipliği yapıyor. 
  • Formula 1’in yıllık yaklaşık 2 milyar izleyicisi bulunuyor. 
  • Yarışlar, 200 ülkede ve 250’den fazla kanalda yayınlanıyor. 
  • Toplam 10 takım, yarışlarda mücadele ediyor. 
  • Intercity İstanbul Park 2021 takviminin 16’ncı yarışı olacak. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

F1 Türkiye Grand Prix’si, 2021 Takviminden Çıkarıldı! 

F1 Türkiye Grand Prix, 2021 Sezonunda da S Sport2 ve S Sport Plus’tan Canlı Yayınlanacak! 

Türkiye, ‘Formula 1 2021 Yarış Takvimi’ne Alınmadı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz