Daha düşük karbon salınımı ile küresel ısınmanın karşısına geçebilecek yakıt türlerinden biri olan LNG’nin Türkiye’deki ilk istasyonu Kocaeli’de açıldı.  

Son dönemde özellikle kamyonlar için önemli olan yakıt türü LNG’nin (Sıvılaştırılmış Doğalgaz) Türkiye’deki ilk, Avrupa’daki dördüncü istasyonu Shell tarafından Kocaeli’de açıldı. 

ODD Başkanı Ali Bilaloğlu konuşmasında LNG’li araçların yüzde 10’lara çıkmasını beklediklerini söyledi. Bilaloğlu, LNG yakıtının daha tasarruflu ve daha çevreci bir yakıt türü olduğunu belirtirken LNG motorların çok daha sessiz çalıştığını, karbondioksit salınımında yüzde 10’luk bir azalma gösterdiklerini ve azot oksit emisyonlarının da üçte bir oranında azaldığını söyledi.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem açılışta LNG’nin taşıma maliyetlerinin düşük olduğunu ve bu yüzden karayolu taşımacılığında etkili bir tasarruf sağlayacağını belirtti. 

Shell

LNG nedir? 

LNG atmosfer basıncında doğal gazın -162°C’a kadar soğutularak renksiz formda sıvı faza geçmiş halidir. Soğutma işleminden geçirilen doğal gaz, sıvılaştırma sonucunda 600 kat küçülerek, taşıma ile depolama süreçlerini çok daha kolay ve güvenli hale getirir. LNG, sıvı halde iken alevlenmez. Kullanıldığı zaman ise dizel yakıtlara göre, CO2 emisyonu %10-20 oranında daha az oluyor.  

LNG motor teknolojisi nedir? 

Dizel motor teknolojisini temel alan bir teknoloji LNG motor. LNG motorlar, dizel motorlara göre çok daha sessiz ve temiz çalışıyorlar. Bazı LNG motorlu araçlar ateşleme için %5-10 miktarında dizel yakıta ihtiyaç duyabiliyor. Yakıt ve motor teknolojisinin değişmesi ise performanstan bir kayıp yaratmıyor, dizel motorlarla aynı performansı veriyor LNG motorlar.

Oldukça soğuk halde muhafaza edilen LNG, dolum sırasında ek önlemler gerektiren bir yakıt türü ama uzman kişilerin açıklamasına göre kısa sürede öğrenilebilen, karışık olmayan bir dolum süreci, bu süreç. LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) kullanımda hem doğa için daha temiz bir sonuç elde edilebiliyor hem de motor parçaları için. Hacim olarak küçülen LNG daha fazla depolama imkanı veriyor. Bu sayede çok daha uzun yol gidilebiliyor. LNG aynı zamanda çok daha düşük maliyetlere satın alınabiliyor.  

LNG, şu aşamada kamyon, tır gibi taşımacılık için kullanılsa da yolcu taşımacılığı için de kullanılması planlanan bir yakıt ve motor teknolojisi. LNG zaman içerinde yaygın bir alternatif yakıt olması bekleniyor.  

 

Kaynak: Hürriyet

Fiat’ın Ödüllü Konsept Otomobili Tanıtıldı

Rolls-Royce savaş uçaklarının güç sistemleri için dünyanın ilk elektrikli teknolojisini geliştirdi