Huawei’nin yeni işletim sistemi Harmony OS ile EMUI 11 arasında büyük benzerliklerin olduğu açıklandı. Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu yaptığı bir açıklamada yeni işletim sistemleri ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalar göz önüne alındığında EMUI 11’in Android tabanlı son arayüz olabileceğini gösteriyor. 

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei’nin kendi işletim sistemi Harmony OS üzerinde çalıştığı uzun süredir biliniyordu. Huawei, tıpkı Apple’ın ekosistemi gibi yeni işletim sisteminin bilgisayarlardan akıllı telefonlarına kadar her cihaz için çalışabileceğini belirtiyor. Şirket, ABD ile aralarında süregelen ticari savaş sebebiyle Harmony OS’un akıllı telefonlarında kullanılamayacağını dile getirmişti. Ancak Wang Chenglu’nun yaptığı açıklamalar durumun değişebileceği ihtimalini yükseltiyor. 

Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu yaptığı açıklamalar, EMUI 11 arayüzünün Android 11 tabanlı son arayüz olabileceği ihtimalini yükseltiyor. Chenglu röportaj sırasında aynı zamanda Harmony OS ile EMUI 11 arasında çok fazla benzerlik olduğunu da dile getirdi. 

EMUI 11, Harmony OS ‘a geçiş arayüzü olabilir

Huawei’nin kendi işletim sistemi Harmony OS’un sektörel anlamda oldukça önemli olduğu bilinen bir gerçek. Chenglu’nun yaptığı açıklamalar da göz önüne alındığında şirketin EMUI 11 arayüzünü bir geçiş olarak kullanabileceği ifade ediliyor. Huawei’nin daha sonra ise yeni işletim sistemi güncellemesini kullanıcılarına sunması bekleniyor. Çin merkezli teknoloji üreticisinin kendi işletim sistemi Android ve iOS ekosistemi için ciddi bir risk teşkil etse de, Huawei’ye karşı uygulanan ambargolar nedeniyle Harmony OS’un Çin’den dışarıyı çıkamayacağı da söyleniyor. 

Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu tarafından yapılan açıklamalar ele alındığında, şirketin ilk Harmony OS sürümü ile ikinci sürümü arasında birbiriyle çelişen açıklamalar bulunuyor. Harmony OS 1.0’ın akıllı telefonları desteklemiyordu. Ancak yapılan yeni açıklamalar Harmony OS 2.0 ile bu durumun değişeceğini ve yeni işletim sisteminin akıllı telefonlara da geleceği ihtimalini kuvvetlendiriyor. Geçen günlerde yeni işletim sistemi güncellemesini alacağı düşünülen akıllı telefon sızıntısı da bu durumun gerçekleşeceğini bir kez daha ortaya koyuyor.

İlginizi Çekebilir:

HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemi Desteği Alacak Huawei Cihazlar Sızdırıldı

Huawei’nin Kirin 9000 İşlemcisi, Snapdragon 865’i Geride Bıraktı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz