Twitter Mavi Tik Başvuruları
Okuma Süresi
2 dakika

Kısa bir süre önce yoğunluk nedeniyle ‘Mavi Tik’ için başvuru almayı durduran Twitter, 4 günlük bir aranın ardından doğrulanmış hesap talebine ilişkin başvuruları tekrar açtığını açıkladı. ‘Mavi Tik’ almak için gerekli kriterleri karşılayan kullanıcıların, güncel olarak ‘Hesap’ sekmesindeki ‘Ayarlar’ seçeneğinden başvuruda bulunabildiği belirtildi. 

ABD merkezli sosyal medya platformu Twitter, onaylı hesaplar için başvuruları açtığını duyurmasından yaklaşık 8 gün sonra tekrar ‘Mavi Tik’ için başvuru almayı durdurduğunu duyurmuştu. Platform, konuya ilişkin açıklamasında çok sayıda başvuru olduğuna ve bu yüzden bir süreliğine yeni onaylı hesap başvurusu almayacaklarına işaret etmişti. Bu süreçte, halihazırda yapılan başvuruların gözden geçirileceğinin de altı çizilmişti. Bununla birlikte Twitter, esprili bir dille ‘Mavi Tik’ başvurularının çok yakında tekrar açılacağını ifade etmişti. 

Başvurular son durdurulduğunda ise kullanıcıların tekrar ‘Mavi Tik’ başvurusu yapabilmek için 4 yıl beklemesi gerekmişti. Şirket, bu kez başvuru sürecine bu kadar uzun bir ara vermedi. Yaşanan gelişmeler sonrası Twitter, 4 günlük bir aranın ardından ‘Mavi Tik’ için başvuruları tekrar açtığını açıkladı. ‘Mavi Tik’ için gerekli kriterleri karşılayan kullanıcıların, güncel olarak ‘Hesap’ sekmesindeki ‘Ayarlar’ seçeneğinden başvuruda bulunabildiği belirtildi.  

Twitter kullanıcılarının ‘Mavi Tik’ alabilmek için Topluluk Kuralları’nı ihlal etmemiş olması gerekiyor

Twitter Mavi Tik

Diğer yandan; Twitter’da ‘Mavi Tik’, kullanıcıların yüksek kamu yararına olan hesapların gerçekliğini ayırt etmelerine yardımcı olma yollardan biri olma niteliği taşıyor. Söz konusu özellik, Twitter’daki kişilerin sohbet ettikleri insanlar hakkında daha fazla bağlama erişerek güvenilir olup olmadığını belirleyebilmelerini sağlıyor. Gazeteciler, markalar, hükumet yetkilileri, aktivistler ve çok sayıda kişi tarafından tanınan Twitter kullanıcıları, kanıt sunmaları durumunda ‘Mavi Tik’ alabiliyor. Twitter kullanıcılarının ‘Mavi Tik’ alabilmek için doğrulama politikasında belirtilen kategoriye özgü uygunluk kriterlerine ek olarak hesap bilgilerini de eksiksiz bir şekilde sunması gerekiyor. Bu da söz konusu hesapların; bir profil adı, profil resmi ve onaylanmış bir e-posta adresi veya telefon numarası olması gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca hesabın, son altı ay içinde aktif olması ve son 12 ay içerisinde Twitter Topluluk Kuralları’nı ihlal etmemiş olması gerektiği belirtiliyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, Tekrar ‘Mavi Tik’ İçin Başvuru Almayı Durdurdu! 

Twitter’da Artık Tüm Kullanıcılar Mavi Tik için Başvuru Yapabiliyor

Twitter, 3 Yıl Aranın Ardından 20 Ocak İtibarıyla Yeni ‘Mavi Tik’ Politikasını Başlatacağını Duyurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz