Twitter Yeni Mavi Tik

Kısa bir süre önce 3 yıllık bir aranın ardından onaylı hesap başvurularını tekrar almaya başlayacağını açıklayan Twitter, yeni ‘Mavi Tik’ ve onaylı hesap politikasını 20 Ocak 2021 tarihi itibarıyla uygulamaya koyacağını duyurdu. Sosyal medya devi ayrıca, ölen bir kişiye ait olan hesaplara da hatıra rozeti ekleyeceğini ifade etti. 

Kısa bir süre önce 3 yıl aranın ardından onaylı hesap başvurularını tekrar almaya başlayacağını açıklayan Twitter, yeni ‘Mavi Tik’ ve onaylı hesap politikasını 20 Ocak 2021 tarihi itibarıyla uygulamaya koyacağını duyurdu. Şirket, Kasım ayında konuya ilişkin bir anket çalışması gerçekleştirdiğini ifade etti. Söz konusu çalışmada, on binlerce kullanıcıdan geri bildirim alındığı belirtildi. Diğer yandan; sosyal medya devi, başvuruların 20 Ocak’ta başlamayacağının da altını çizdi. 20 Ocak 2021 tarihinin, yeni politikanın yürürlüğe girdiği ve Twitter’ın etkinliğini kaybeden ve yeni gereksinimleri karşılamayan hesaplardan onayları geri çekmeye başlayacağı tarihe tekabül ettiği dile getirildi. Konuya ilişkin açıklama yapan bir Twitter yetkilisi ise onaylı hesap başvurularının, 2021 yılı başlarında alınmaya başlanacağına işaret etti.  

Aktarılan detaylara göre; Twitter kullanıcılarının, ‘Mavi Tik’ alabilmek için artık daha gerçekçi profil bilgileri sunmaları ve daha ayrıntılı ve keskin çizgilerle tanımlanmış hesap doğrulama kategorilerine sahip olmaları gerekecek. Bununla birlikte; etkinliklerini kaybeden ve yeni gereksinimleri karşılamayan onaylı hesapların rozetleri, Twitter tarafından kaldırılmaya başlanacak. Yeni kategoriler arasında; Twitter’ın 3 yıl önce süreci duraklatmasından bu yana durum bazında onayladığı devlet yetkilileri ve şirketleri, markaları ve kar amacı gütmeyen kuruluşları da kapsayacak. Ayrıca medya kuruluşları, gazeteciler, eğlence figürleri, eğlence kuruluşları, spor dünyasına ilişkin hesaplar ve geniş bir ‘Aktivistler, Organizatörler ve Diğer Toplumsal Etkiye Sahip Kişiler’ kategorisi de onaylı hesap kategorileri arasında yer alacak. Sosyal medya devi, söz konusu kategori listesini ilerleyen zamanlarda kullanıcı taleplerine göre genişletecek. 

Twitter, ölen bir kişiye ait olan onaylı hesaplara da hatıra rozeti eklemeye başlayacak

Twitter Hatıra Rozeti

Diğer yandan Twitter, 2021 yılından itibaren ölen bir kişiye ait olan onaylı hesaplara da hatıra rozeti eklemeye başlayacak. Bu hesaplardan ‘Mavi Tik’i kaldırmak istemediklerine işaret eden şirket, hatıra rozetine ilişkin de yeni bir politikayı uygulamaya koyacak ve platforma, başka kullanıcıların belli bir hesaba hatıra rozeti eklenmesini talep edebileceği bir uygulama akışı ekleyecek. Bununla birlikte, gerçek insanlar tarafından yönetilmeyen bot hesaplara da 2021 yılı itibarıyla bu durumu belli eden rozetler eklenmeye başlanacak. 

Halihazırda onaylı olan, fakat yeni doğrulama gerekliliklerine uygun olmayan hesaplar; sahip oldukları ‘Mavi Tik’i kaybetmemek adına 20 Ocak tarihinden önce hesaplarını yeni politikaya uygun hale getirmeye yönelik değişiklikler yapabilecek. Temel olarak bu tip hesapların; doğrulanmış bir e-posta adresi, telefon numarası, profil resmi ve gerçek veya tüzel bir kişiliğe ait olan bir hesap adına sahip olması gerekecek. Sosyal medya devi ayrıca; ‘Mavi Tik’ini kaybetme riski olan hesaplara, yeni gereksinimlere uyum sağlamak için yapmaları gereken değişiklikleri de bildirecek.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, ‘Spaces’ İsimli Sesli Sohbet Özelliğini Test Etmeye Başladı!

Twitter, Kullanıcıya Özel ‘Komik Tweetler’ Gündemi Oluşturmaya Başlayacak 

Twitter, Standart ‘Retweet’ Seçeneğini Geri Getirdi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz