Twitter, hükumet ve devlet güdümlü medya kuruluşlarının hesaplarına profil etiketi ekleme uygulamasını daha fazla ülkeye genişleteceğini açıkladı. Güncel olarak ABD, Birleşik Krallık, Rusya, Çin ve Fransa’da kullanıma sunulan özelliğin, 16 ülkeye daha genişletileceği belirtildi. Bununla birlikte listede, Türkiye’nin de yer aldığı görüldü.  

Sosyal medya devi Twitter, hükumet ve devlet güdümlü medya kuruluşlarının hesaplarına profil etiketi ekleme uygulamasını daha fazla ülkeye genişleteceğini açıkladı. Söz konusu özellik, ilk kez 2020 yılının Ağustos ayında duyurulmuştu. Şirket, ‘Hükumet’ ve ‘Devlet Güdümlü Medya’ etiketi ekleme uygulamasını güncel olarak yalnızca ABD, Birleşik Krallık, Rusya, Çin ve Fransa’da sürdürüyordu. Yapılan yeni bir açıklama ise profil etiketlerinin, 16 ülkede daha hükumet ve devlet güdümlü medya hesaplarına eklenmeye başlanacağına işaret etti.  

Açıklanan listede ayrıca, Türkiye’nin de bulunduğu görüldü. Listede; Türkiye dışında, Kanada, Küba, Ekvator, Mısır, Almanya, Honduras, Endonezya, İran, İtalya, Japonya, Suudi Arabistan, Sırbistan, İspanya, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri de yer aldı. Twitter; özelliği, ‘G7’ ülkelerine ve sosyal medya devinin devlet bağlantılı bilgi akışı operasyonlarını ilişkilendirdiği ülkelere genişlettiğini ifade etti. Belli bir hesabın bir devlet kurumu veya yetkilisi tarafından yönetildiği gösteren yeni etiketlerin, gelecek haftalarda ilgili hesaplara eklenmeye başlanacağı dile getirildi. Şirket ayrıca, devlet başkanları ve bakanlarının hesaplarına da etiket ekleyeceğini belirtti.  

Devlet güdümlü medya kuruluşu hesaplarında Twitter, kurum yetkililerinin hesaplarını da etiketliyor

Twitter Devlet Güdümlü Medya

Diğer yandan; söz konusu özellik, sosyal medya devi tarafından ilk kez geçen yılın Ağustos ayında duyurulmuştu. Twitter, bir Twitter hesabının devlet kurumlarıyla herhangi bir bağlantısı olup olmadığının daha kolay anlaşılabilmesi için hükumet hesapları, hükumeti temsil eden hesaplar ve devlet güdümlü medya hesaplarına bu durumu belli eden etiketler eklemeye başlayacağını açıklamıştı. Söz konusu etiketlerin, hem ilgili hesapların profil sayfalarında hem de yaptıkları paylaşımlar içerisinde görüneceği ifade edilmişti. Şirket; uygulamaya şimdilik dış işleri bakanları, resmi kurumlar, büyükelçiler, sözcüler ve diplomatik liderlerin hesapları da dahil bir grup ana hükumet hesabıyla başlayacağını dile getirmişti.  

Devlet güdümlü medya kuruluşu hesaplarında ise Twitter; ilgili medya kuruluşunun resmi hesabı yanında, kurumun baş editörü ve üst düzey yetkililerine ait hesapları da etiketliyordu. Devlet güdümlü medya hesapları; devletin finansal kaynaklar, doğrudan veya dolaylı siyasi baskılar, üretim kanalları ve dağıtım kanalları üzerinde denetim yoluyla editoryal içerik hakkında kontrole sahip olduğu tüm medya kuruluşlarına ait hesapları kapsıyordu. Bununla birlikte; söz konusu etiketin bulunduğu hesapların, artık Twitter önerilerinde görünmemeye başlayacağı dile getiriliyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, Hükumet Hesapları ve Devlet Güdümlü Medya Hesaplarına Etiket Ekliyor 

Twitter, Hindistan’da Hükumet Müdahalesi ile 500’den Fazla Hesabı Askıya Aldı 

Twitter, Süleyman Soylu’nun Tweet’ini ‘Nefret Suçu İşlediği Gerekçesiyle’ Kısıtladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz