Twitter Hükumet Müdahalesi

Twitter, Hindistan’da hükumet müdahalesi ile 500’den fazla hesabı askıya aldığını duyurdu. Sosyal medya devi ayrıca, ülke ağında belirli ‘hashtag’lerin görünürlüğünü kısıtlamaya yönelik hamleler yaptı.  

Twitter, Hindistan’da hükumet müdahalesi ile 500’den fazla hesabı askıya aldığını duyurdu. Sosyal medya devinin ayrıca, ülke ağında belirli ‘hashtag’lerin görünürlüğünü kısıtlamaya yönelik hamleler yaptığı ifade edildi. Söz konusu hesapların, Hindistan’da askıya alınsalar da yabancı ülkelerde görünür olacağının da altı çizildi. Platform; daha önce de Yeni Delhi’de devam eden çiftçi protestoları nedeniyle bir dizi gazeteci, aktivist ve konuya ilişkin uygunsuz paylaşımda bulunan kişinin hesabını askıya almıştı. Hesabı askıya alınan kişiler arasında; ülkenin en önemli haber kaynaklarından biri olan ‘The Caravan’da çalışan gazeteciler, aktör Sushant Singh ve siyasi yorumcu Sanjukta Basu da yer alıyordu. Söz konusu hamlenin, ifade özgürlüğünü koruyabilmek adına yapıldığı belirtilmişti.  

Şirket; konuya ilişkin açıklamasında, son 10 gün içerisinde ‘Bilgi Teknolojileri Yasası’nın ‘69A’ bölümü uyarınca ‘Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MeitY)’ tarafından Twitter’a birkaç ayrı engelleme emri gönderildiğini not etti. 

Twitter, Hindistan yasalarına göre ifade özgürlüğünü ihlal etmemek için belirli hesapları askıya almadı

Twitter Hindistan

Konuyla ilgili görüşmelerin sürdürülmesinin ardından Twitter’ın, söz konusu hesapları askıya aldığı ve Hindistan’daki ‘TT’ listesinde belirli terimlerin görünürlüğünü azaltmaya yönelik adımlar attığı dile getirildi. Bu kez gazeteciler, politikacılar ve haber kaynaklarının hesaplarının askıya alınmadığının da altı çizildi. Twitter, konuya ilişkin açıklamasında bu hesapları askıya almanın Hindistan yasalarına göre ifade özgürlüğünün temel ilkelerini ihlal edeceğine inandıklarına işaret etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, Yeni Bir Gelir Modeli Geliştirmek İçin Birkaç Alternatif Değerlendiriyor 

Twitter, Süleyman Soylu’nun Tweet’ini ‘Nefret Suçu İşlediği Gerekçesiyle’ Kısıtladı

Twitter, Yazarların Para Kazandığı Revue Uygulamasını Satın Aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz