Ana Sayfa Dijital WhatsApp, ‘AppStore’ Gizlilik Gereksinimlerinin Haksız Rekabete Yol Açtığını Açıkladı 

WhatsApp, ‘AppStore’ Gizlilik Gereksinimlerinin Haksız Rekabete Yol Açtığını Açıkladı 

0
638
WhatsApp AppStore Gizlilik

WhatsApp, ‘iOS 14’ güncellemesi nedeniyle ‘AppStore’ üzerinden yayınlanan yeni gizlilik gereksinimlerinin haksız rekabete yol açtığını açıkladı. ‘iOS’ işletim sistemli cihazlarda varsayılan olarak yüklü gelen ‘iMessage’ uygulamasının da bu gereksinimlere uyması gerektiğine işaret eden şirket, mevcut koşullarda WhatsApp’ın rekabette dezavantajlı konuma düştüğünü belirtti.  

Kısa bir süre önce ‘iOS 14’ güncellemesini kullanıcı beğenisine sunan Apple, ‘AppStore’ bünyesine de yeni gizlilik gereksinimleri ekledi. Bu gereksinimler kapsamında; ‘AppStore’da yer alan tüm uygulamaların, veri güvenliği konusunda daha şeffaf olması gerektiği ve hangi kullanıcı verilerini topladıklarını yayınlamaları gerektiği ifade edildi. Bununla birlikte; uygulamaların, bu verileri nasıl kullandıklarını da açıklamaları gerektiği belirtildi. Fakat ‘WhatsApp’ gibi uygulamalar, hem ‘iOS’ hem de ‘Android’ işletim sistemleri için geliştirilmiş olsa da Apple tarafından geliştirilen mesajlaşma uygulaması ‘iMessage’, ‘iOS’ işletim sistemli cihazlarda varsayılan olarak önceden yüklü biçimde geliyordu. Bu da kullanıcıların, ‘AppStore’da ‘iMessage’ın veri kullanımına ilişkin detayları incelemesinin önüne geçiyordu. 

Yaşanan gelişmeler sonrası WhatsApp, ‘AppStore’ üzerinden yayınlanan yeni gizlilik gereksinimlerinin haksız rekabete yol açtığını açıkladı. ‘iMessage’ uygulamasının da bu gereksinimlere uyması gerektiğine işaret eden şirket, mevcut koşullarda WhatsApp’ın ‘iMessage’a karşı rekabette dezavantajlı konuma düştüğünü belirtti. Açıklamada Apple’ın, birinci ve üçüncü parti uygulamalara eşit mesafede yaklaşmadığının da altı çizildi.  

WhatsApp, mevcut koşullarda ‘iMessage’ ile karşılaştırma yapılamadığını ifade ediyor

WhatsApp iMessage Karşılaştırma

Diğer yandan; söz konusu açıklamada WhatsApp, ‘AppStore’ üzerinden indirilmeyen ‘iMessage’ uygulamasının da hangi verileri topladığına ve bu verileri nasıl kullandığına ilişkin bir gizlilik ve şeffaflık açıklaması yapması gerektiğini dile getirdi. Bununla birlikte; mevcut koşullarda kullanıcıların, WhatsApp ve ‘iMessage’ arasında karşılaştırma yapabilmesinin de önüne geçildiği ifade edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

WhatsApp Masaüstüne Sesli ve Görüntülü Konuşma Özelliği Geliyor

WhatsApp’ta Her Sohbette Başka Duvar Kağıdı Kullanılabilecek

WhatsApp’a, Sonra Oku Özelliği Geliyor

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz