Okuma Süresi
2 dakika

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ‘mesajı ilet’ özelliğine sınırlama getirdi. WhatsApp, ‘mesajı ilet’ özelliğini yanlış ve yanıltıcı haberlerin yayılmasını önlemek için sınırladığını açıkladı. 

Sosyal medya platformları, yanlış haber ve bilgilerin yayılmasını oldukça kolaylaştırıyor. Spekülasyona açık olan sosyal medya mecraları da söz konusu yanlış ve yanıltıcı bilginin önüne geçebilmek adına bünyesine farklı özellikler ekliyor. Örneğin Twitter, platformda paylaşılan makaleleri retweet’lemeden önce kullanıcının okumasını teşvik eden özellik sayesinde hem bilinçlendiriyor hem de yanlış bilgi akışının önüne geçmek istiyor. Twitter’ın yanı sıra Instagram ve Facebook’ta da benzer özelliklerle bu durumu engellemek için çalışmalarını sürdürüyor. 

Şimdi WhatsApp’tan da uygulamada yanlış haberlerin yayılmasını engellemek amacıyla bünyesine yeni bir özellik ekliyor. WhatsApp’ta kullanıcıların kendilerine gelen mesajları başka bir kullanıcıya göndermek için ‘mesajı ilet’ özelliği kullanılıyor. Kullanıcılar bu sayede mesajı kopyalamak ya da yeniden yazmak durumunda kalmadan kolay bir şekilde başkalarına gönderebiliyordu. 

WhatsApp, Mesajı İlet özelliği ile 5 kez kullanılabilecek

Pek çok kullanıcının işini kolaylaştıran bu özelliğe WhatsApp şimdi ise sınırlama getirdiğini duyurdu. Şirket söz konusu kararı yanlış ve yanıltıcı bilgilerin yayılmasını önlemek için getirdiğini açıkladı. WhatsApp, sahte haberlerin daha fazla yayılmasını önlemek için ‘mesajı ilet’ özelliğini 5 kez kullanmaya izin verecek. Eskiden ise bu 20 idi. 

Artık kullanıcılar uygulamada, aynı mesajı 5 kez iletebilecek. Aynı mesaj 5 kez iletildikten sonra mesaj çift okla gösterilir ve mesajı alan kişiler mesajı yalnızca bir kez iletebilirler. Şirket sık gönderilen mesajlar için de yeni bir özellik tanıttı. Uygulamada sık gönderilen mesajların yanında söz konusu bilginin doğruluğunun kontrol edilebileceği bir büyüteç simgesi ekleyecek. 

WhatsApp’ın yanlış ve sahte haberlerin yayılmasını engellemek için hayata geçirdiği söz konusu özellik ilk olarak Hindistan’da aktif edildi. Ancak şirket ilerleyen dönemlerde tüm dünya için mesajı ilet özelliğine sınırlama getireceğini de açıkladı. 

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp, Android ’de Doğrulama İşlemlerini Otomatik Yapacak

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ’ni Kabul Etmeyenlerin Hesapları Sınırlandırılmayacak!

WhatsApp, Sesli Mesaj Oynatma Hızı Ayarlama Özelliğini Aktif Etti

Haftalık Teknoloji Gündemi – Türkiye’nin İlk Robot Oyuncusu Aypera, Birol Güven ile Anlaştı!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz