Xiaomi ABD Ambargo
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, ABD hükumeti tarafından kendisine yönelik alınan kara liste kararına ilişkin açtığı karşı davayı kazandı. Davayı değerlendiren mahkemenin, Xiaomi için alınan kara liste kararını hatalı bulduğu ifade edildi.  

Eski başkan Donald Trump liderliğindeki ABD hükumeti, Trump’ın Huawei’nin Çin hükumetine veri sızdırdığı ve Çin ordusuna hizmet ettiğine işaret etmesinin üzerine Huawei’yi kara listeye almıştı. Alınan kara liste kararı, Çin merkezli teknoloji devinin tedarik zincirinin kırılmasına neden olmuş ve Huawei, özellikle donanım ayağında ‘Kirin’ işlemciler gibi birçok ürünün üretimini durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı. Kasım ayı başında yapılan başkanlık seçimlerinde ise Trump, Joe Biden’a karşı kaybetmiş ve görevi devretmeden kısa bir süre önce Xiaomi ile ilgili de Çin ordusuna hizmet ettiği gerekçesiyle benzer bir karar imzalamıştı. Söz konusu kararın, Xiaomi’nin ABD’de yapacağı yatırımları ve tedarik ağını büyük oranda etkileyeceği ifade edilmişti. Bunun üzerine Xiaomi, karara ilişkin itiraz hakkını kullanmış ve konuyu mahkemeye taşımıştı.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; Xiaomi, ABD hükumeti tarafından kendisine yönelik alınan kara liste kararına ilişkin açtığı karşı davayı kazandı. Davayı değerlendiren federal mahkemenin, Xiaomi için alınan kara liste kararını hatalı bulduğu ifade edildi. Mahkeme heyetinden çıkan karar nedeniyle, Xiaomi’ye söz konusu kara liste kararı ve kısıtlamaların uygulanamayacağının da altı çizildi.  

Xiaomi, ABD hükumeti tarafından alınan karar ve mahkeme sonucu ile ilgili açıklama yaptı 

Xiaomi ABD

Diğer yandan; hakim Rudolph Contreras, mahkeme heyeti tarafından verilen kararın yorum bölümünde Xiaomi, sivillerin kullanımı için ticari ürünler üreten halka açık bir firmadır. Şirket, bağımsız kurullar ve kontrolde bulunan hissedarlar tarafından yönetilmektedir ve Çin Halk Cumhuriyeti ya da güvenlik servisleriyle ilişkili kişilerin kontrolünde değildir” ifadelerini kullandı. Contreras ayrıca; kararın, Xiaomi’nin geri döndürülemez şekilde hasar almasına neden olmaması için geri çevrildiğini ve detaylı inceleme yapılması gerektiğini belirtti. Mahkeme kararından memnun olduklarını dile getiren Xiaomi, ABD hükumeti tarafından alınan karara ilişkin açıklamasında, yatırım engelinin tamamen kaldırılması için çalışmalara başlayacaklarına işaret etti. ABD hükumeti ise konuya ilişkin yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.  

İşte kara liste kararı ve mahkeme sonucuna ilişkin Xiaomi tarafından yapılan açıklama!

Xiaomi Ambargo

Öte yandan; Çin merkezli teknoloji devi, yaşanan gelişme sonrası konuyla ilgili resmi bir basın açıklaması da yayınladı. Açıklamada ‘Başkanlık Emri’ kısıtlamasının, mahkeme kararıyla tamamen ve derhal yürürlüğe girecek şekilde kaldırıldığının altı çizildi. Şirket ayrıca, Xiaomi’nin yalnızca sivil ve ticari kullanıma yönelik tüketici elektroniği ürünleri sunduğuna işaret etti. Xiaomi tarafından kara liste kararı ve mahkeme sonucuna ilişkin yapılan resmi açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

“Xiaomi olarak mahkemenin 12 Mart tarihinde verdiği ABD Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi’yi bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” (CCMC) olarak tanımlama uygulamasını durdurma kararını büyük memnuniyetle karşıladık. Mahkeme, verilen ihtiyati tedbir kararına uygun olarak ABD vatandaşlarının Xiaomi’nin menkul kıymetlerini satın almalarına ve sahip oldukları varlıkları elden çıkarmalarına yönelik 13959 sayılı “Başkanlık Emri” kısıtlamasını tamamen ve derhal yürürlüğe girecek şekilde kaldırdı.

Xiaomi olarak, yalnızca sivil ve ticari kullanıma yönelik tüketici elektroniği ürünleri sunan halka açık, borsada işlem gören ve bağımsız olarak yönetilen bir şirket olduğumuzu yineliyoruz.

Xiaomi’nin Çin ordusuyla bağlantılı bir şirket olarak tanımlanması kararının tamamen keyfi bir uygulama olduğuna inanıyoruz ve yargıç da verdiği kararla bu fikrimize katıldığını gösterdi. Mahkemenin bu tanımlamanın hukuka aykırı olduğunu kabul etmesi ve tanımlamanın kalıcı olarak kaldırılması yönündeki talebimizi sürdüreceğiz.

Genç ve enerjik bir teknoloji şirketi olarak yıllardır akıllı telefonlar ve akıllı TV’ler gibi harika tüketici elektroniği ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere adil fiyatlarla sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Yenilikçi teknolojilerle herkesin çok daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için dünya genelindeki iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi, ABD Hükumetine Ambargo Kararıyla İlgili Dava Açtı!

ABD, Xiaomi’ye de Ambargo Uygulayacak: Xiaomi’den Açıklama Geldi!

Xiaomi’nin olası bir ABD yasağına karşı B planı hazır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz