Okuma Süresi
2 dakika

Microsoft, kısa bir süre önce yapay zeka eklediği Bing için şimdi de karakter belirleme özelliği getirdi.

Kullanıcıların Bing üzerinde bulunan yapay zeka üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacağı şeklinde bir bilgilendirme yapan Microsoft’tan bugün farklı bir açıklama daha geldi. Buna göre, Bing üzerindeki yapay zeka için firma tarafından belirlenmiş olan bazı karakter özelliklerinin seçimi söz konusu olacak. Yani kullanıcıya, yapay zeka için kişilik seçenekleri sunulacak. Ve kullanıcı kişilik tercihini yaptıktan sonra yapay zeka artık kendisine yönelen soruları bu karakter seçimine göre cevaplayacak. İşte detaylar!

Seçtiğiniz Moda Göre Konuşacak

Microsoft tarafından geliştirilen yapay zeka destekli Bing, bir süredir oldukça çok konuşulan gelişmeler arasında yer alıyor. İlk etapta kullanıcıların yapay zekanın kişiliği üzerindeki kontrollerinin daha fazla olacağını söyleyen şirket, bugün bu konu hakkında bir değişiklik yaptığını duyurdu. Firma sorumlularından Mikhail Parakhin, Twitter hesabından yapmış olduğu bir açıklama ile söz konusu değişikliği duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Microsoft Bing kullanıcılarının öncelikle kendilerine sunulan seçenekler arasından iletişim kuracakları yapay zeka için bir karakter tercihinde bulunmaları gerekiyor. Kullanıcılar bu tercihi belirledikten sonra yapay zekanın konuşma üslubu da seçilen kişiliğe göre belirleniyor. Yapay zeka için seçilebilecek olan kişiliklerde ise ‘yaratıcı, dengeli ve kesin modları’ bulunuyor. Bu doğrultuda yaratıcı özelliği seçen kullanıcılar için yapay zeka özgün ve eğlenceli bir üslup kullanırken, dengeli, olgusal modda daha olgun ve özlü sözlerden oluşan cümlelerle, kesin modda ise sınırlı ve tekdüze cevaplarla konuşuyor.

Henüz Bing üzerindeki yapay zekaya getirilen bu özelliğin yeni sunulmaya başladığını aktaran Mikhail Parakhin, bu özelliğin kademeli olarak herkese açılacağını bildirdi. Şu ana kadar yüzde 90 Bing kullanıcısının Bing kişilik ayarı yapıyor olduğunu söyleyen Parakhin, bunu tüm kullanıcıların yapacağını aktardı. Diğer yandan söz konusu modların seçimi ise daha çok kullanıcıların yapay zekayı hangi alanda kullanacaklarına göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin yapay zekayı yalnızca eğlence amaçlı kullanan kullanıcılar daha çok  eğlenceli modu tercih ederken, araştırma ya da iş amaçlı kullananlar ise daha çok kesin modu tercih ediyor. Daha öncesinde garip ve kimi zaman agresif yanıtları ile dikkat çeken Bing için getirilen bu kişilik seçimi uygulamasının, yapay zeka için farklı bir sınırlama olabileceği de düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz