Dijital yayın devi Netflix, ‘USC Annenberg Inclusion Initiative’ tarafından yapılan bir araştırma sonucu kapsamında içeriklerdeki çeşitlilik oranını artırmaya yönelik 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını açıkladı. Ayrılan fonun; içeriklerin kamera önü ve arkasında yer alan kişiler arasında dil, din, ırk, etnik köken ve cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmayı hedefleyerek eşit temsil imkanı sunmaya harcanacağı ifade edildi.  

Dijital yayın devi Netflix, kendi talebiyle ‘USC Annenberg Inclusion Initiative’ tarafından yapılan bir araştırma sonucu kapsamında içeriklerdeki çeşitlilik oranını artırmaya yönelik 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını açıkladı. “Fund for Creative Equity (Yaratıcı Eşitlik Fonu)” olarak adlandırılan fonun; içeriklerin kamera önü ve arkasındaki kişiler arasında dil, din, ırk, etnik köken ve cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmayı hedefleyerek eşit temsil imkanı sunmaya harcanacağı ifade edildi. Araştırma sonucunda yayınlanan rapor, Netflix’in ‘LGBTQ’ bireyleri ve engeli olan karakterlere yapımlarında nadiren yer verdiğini ortaya koydu. Şirket, bu sonuçtan yola çıkarak çeşitlilikte ilerleme kaydedebilmek adına bu tip bir hamle yaptığına işaret etti.  

Bununla birlikte; ayrılan fonun, 5 yıllık bir süreç içerisinde yapılacak bir yatırımı kapsadığının da altı çizildi. Bu kapsamda, Netflix’in açığı kapatmak üzere televizyon ve film endüstrilerinde yeterince temsil edilmeyen toplulukları başarı için hazırlayan ve güçlü bir geçmişe sahip dış kuruluşlarla çalışacağı dile getirildi. Ayrıca 100 milyon dolarlık bütçenin; küresel olarak gelecek vadeden yetenekleri belirlemeye, eğitmeye ve istihdam etmeye yardımcı olan Netflix içerikleri oluşturmayı hedefleyeceği belirtildi.  

NetflixOcak ayında da şirket içerisindeki çeşitlilik oranına yönelik bir rapor yayınlamıştı 

Netflix Çeşitlilik

Diğer yandan; araştırma sonucunda yayınlanan rapor, Netflix’in kamera önü ve arkasındaki kadınlar, siyahi oyuncular, siyahi içerik üreticiler, siyahi kadın başroller ve siyahi kadın oyuncular için kapsayıcılık konusunda önemli bir yol kat ettiğini ortaya koydu. Bu konuda, özellikle 2019 yılında 2018’e göre önemli bir gelişme yaşandığı ifade edildi. NetflixOcak ayında da şirket içerisindeki çeşitlilik oranına yönelik bir rapor yayınlamıştı. Yayınlanan yeni raporun ise yalnızca şirket çalışanlarını değil, içeriklerin kamera arkası ve önündeki kişileri de kapsadığı dile getirildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Netflix’ten Tom Hardy’nin Başrolde Olduğu Suç ve Gerilim Filmi Geliyor

Netflix, The Trial of The Chicago 7’yi Ücretsiz Yayınlayacak

Netflix, Fate: The Winx Saga’nın İkinci Sezonunu Onayladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz