Salı, Ağustos 3, 2021
Ana SayfaOtomobilYeni Renault Captur, Türkiye’de Satışa Sunuldu! 

Yeni Renault Captur, Türkiye’de Satışa Sunuldu! 

Yenilenen dış tasarımı ve motor gamı ile yeni Renault Captur, Türkiye’de satışa sunuldu. Kullanıcısına üst düzey kişiselleştirme seçenekleri sunan modelin, teknolojik devrimi ve güçlü SUV çizgileriyle dikkat çektiği ifade edildi. Türkiye’ye ‘Joy’, ‘Touch’ ve ‘Icon’ donanım seviyeleriyle gelen otomobilin, 211 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğu belirtildi.  

İlk kez lanse edildiği 2013 yılından bu yana toplamda 1.6 milyonun üzerinde satış adedine ulaşan Renault Captur, yeni dış tasarımı ve genişletilen motor gamı ile Türkiye’de satışa sunuldu. Avrupa’da segmentinin en çok satan otomobili olan modelin, Türkiye pazarında da dikkat çekici bir performans sergilediği ifade edildi. Kullanıcısına üst düzey kişiselleştirme seçenekleri sunan otomobilin ayrıca, teknolojik devrimi ve güçlü SUV çizgileriyle dikkat çektiği belirtildi. Şirket; Türkiye’ye ‘Joy’, ‘Touch’ ve ‘Icon’ donanım seviyeleriyle gelen Captur’un, 211 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğuna işaret etti.  

Aktarılan detaylara göre, iç mekanda yüksek kalite ve konfor sunmayı vadeden yeni Captur’da; üst kalite malzemeler, akıllı kokpit, kokpit tarzı yüksek orta konsol, ‘E-Shifter’ vites kolu, titizlikle işlenmiş detaylar ve yeni koltuk mimarisi öne çıkan yenilikler arasında yer alıyor. Model; sürüş, park ve güvenlik olmak üzere üç ayrı kategoride ‘Sürüşe Yardımcı Destek Sistem’ teknolojileri sunuyor. Renault ‘EASY DRIVE’ sistemini oluşturan bu özellikler, Renault ‘EASY LINK’ multimedya sistemi üzerinden de dokunmatik olarak kolayca kontrol edilebiliyor. Otomobil ayrıca9.3 inçlik bir multimedya ekranı ve 10.2 inçlik bir dijital gösterge ekranı ile geliyor. 

Bununla birlikte; bir önceki neslin kodlarında da yer alan kişiselleştirme ve modülerlik özellikleri, yeni Captur’de de kendine yer buluyor. Kişiselleştirme seçenekleri kapsamında; yeni Captur’ün tavanı, gövde ile aynı renkte veya kontrast oluşturacak şekilde ‘Yıldız Siyah’, ‘Atacama Turuncu’ ve ‘Antik Beyaz’ renk seçenekleri ile sunuluyor. 

Yeni Renault Captur, sınıfının en geniş bagaj hacmi ile geliyor

Yeni Renault Captur Bagaj Hacmi

Diğer yandan; aracın konfor ve modülaritesi için kilit bir öneme sahip olduğu belirtilen kızaklı kayar arka koltuklar, ikinci nesilde de varlığını sürdürüyor. Yeni Renault Captur, 536 litre ile sınıfının en geniş bagaj hacmi ile geliyor. Bunun yanı sıra, 27 litreye kadar çıkabilen iç depolama hacmi de yolcular için oldukça konforlu bir kabin ortamı sunmayı vadediyor. Yenilenen tamamı turbo özellikli verimli motor gamı kapsamında model; Türkiye’de 1.0 TCe 100bg, 1.3 TCe EDC 130 bg, 1.3 TCe EDC 155 bg olmak üzere 3 benzinli, 1.5 Blue dCi 95 bg ve 1.5 Blue dCi EDC 115 bg olmak üzere 2 dizel motor seçenekleri ile tüketici beğenisine sunuluyor.  

Paylaşılan diğer detaylara göre, yeni ‘Clio’ ile başlayan iç tasarım devrimi de yeni ‘Captur’ ile devam ediyor. Sürücüye doğru hafif eğimli “Akıllı Kokpit” daha da geliştirilirken sürücülere, kokpit tarzı yeni bir konsol da sunuluyor. En yeni teknolojilerle ve segmentinin en büyük dikey tablet ekranı ile sunulan modelin, güçlü ergonomisi ve daha konforlu hale getirilen sürüş deneyimi ile öne çıktığı ifade ediliyor. Kokpit tarzı yüksek orta konsol, fütüristik EDC vites kolu (e-shifter) ile hassas bir kontrol sunarak sürüş deneyimini zenginleştirmeyi hedefliyor. Kişiselleştirilebilen orta konsol, LED ortam aydınlatmasına da ev sahipliği yapıyor. 

Şirket, yeni Captur’ün ön panelinin de kalite algısını artıracak şekilde tamamen yeniden tasarlandığına işaret ediyor. Orta kısımda; yatay şeritteki havalandırmaların yanı sıra, kişiselleştirilebilir dekoratif bileşenler de bulunuyor. Merkezi ekranın alt kısmında ise piyano düğmeleri ve sürücünün kolayca erişebileceği klima kontrolü ile Renault, ergonomiye verdiği önemi ön plana çıkarmayı hedefliyor.  

Yeni Captur ‘EDC’lerin direksiyon simidinde, F1 tarzı vites değiştirme kulakçıkları bulunuyor

Yeni Captur

Akıllı kokpitin en önemli unsuru olan 9.3 inçlik multimedya ekranı, segmentinin en büyük dikey tablet ekranı olma niteliği taşıyor. Hafif kavisli bir tasarıma sahip olan dikey tablet, yolcu bölmesine modern bir görünüm kazandırmayı ve hafif eğimi sayesinde ekranın okunabilirliğini artırmayı vadediyor. Sürücüye doğru dönük yeni Renault EASY LINK multimedya sistemi sayesinde de tüm multimedya, navigasyon ve bilgi-eğlence hizmetlerinin yanı sıra, MULTI-SENSE ayarlarına ve sürüş yardım sistemlerinin parametrelerine de kolayca erişilebiliyor.  

Gösterge panelinde bulunan 7 ila 10.2 inç büyüklüğündeki renkli ekran ise sürüş deneyimini özelleştirmek için sezgisel bir yöntem sunmayı vadediyor.  Ayrıca, yeni Captur’ün bir üst segment kalitesindeki yeni tasarımlı koltuklarının da daha etkin destek sağladığı ifade ediliyor. Oyuklu yarı sert koltuk sırtı, arka yolculara 17 mm ekstra diz mesafesi sağlıyor ve yeni kafalıklar geri görüşü artırıyor. Koltukların yolcu bölümündeki kaliteyi artırdığı belirtilen yeni Captur’da, iç ambiyans kişiselleştirmesine katkı sunmak amacıyla farklı renkte döşeme seçenekleri de sunuluyor. 

Bununla birlikte; önceki modele kıyasla daha kompakt bir hava yastığı kullanılması sayesinde, direksiyonun inceltilerek daha da şık bir hale getirildiği dile getiriliyor. Yeni Captur EDC versiyonlarındadireksiyon simidinde F1 tarzı vites değiştirme kulakçıkları yer aldığı ifade ediliyor. 

Yeni Renault Captur, güçlendirilen SUV kimliği ile dikkat çekiyor

Yeni Renault SUV

Daha atletik ve dinamik hatlara sahip olduğu belirtilen yeni Renault Captur, güçlendirilen SUV kimliği ile de dikkat çekiyor. Şirket; dış tasarımda gerçekleştirilen dönüşüm sayesinde, modelin çizgilerinin daha modern, kendine özgü ve etkileyici hale geldiğine işaret ediyor. 4.23 metre uzunluğu ile önceki modele kıyasla 11 cm daha uzun olan otomobilinopsiyonel olarak sunulan 18 inçlik jantları ve artırılan aks mesafesi de bulunuyor. Yeni tasarım, hassas ölçüler, ön ve arka Full LED’ C şeklinde far ve aydınlatmalar ve dekoratif krom detaylar gibi özelliklerin tümünün, kalitedeki iyileştirmenin bileşenleri olduğu belirtiliyor. 

Modelin ayırt edici özelliklerinden olan çift renkli gövde, yeni Captur’de de sürücülerle buluşturuluyor. 8 farklı ana gövde renk seçeneğinin yanı sıra; otomobil, tavan gövde ile aynı renkte veya kontrast oluşturacak şekilde Yıldız SiyahAtacama Turuncu ve Antik Beyaz olmak üzere 3 farklı renkte sunulabiliyor. Tavan, ayrıca tercihe bağlı olarak elektrikli açılır cam tavan özelliği de bulunduruyor. Satışlarında çift gövde-tavan renkli araçların oranının yüzde 80’e yakın olmasının, Captur’ü kişiselleştirme seçenekleri ile ön plana çıkardığı ifade ediliyor. Yeni Captur, hem iç hem de dış tasarımda sunduğu yeni alternatifler ile bu özelliğini daha da zenginleştirmeyi hedefliyor. 

Yeni Captur’un geniş ızgarasının altındaki ön tamponu ise hem modelin kimlik ve dinamizmini güçlendirmeyi hem de çamurlukların ön kısmındaki iki hava deflektörü sayesinde, hava akışını yönlendirerek aracın aerodinamik performansını artırmayı ve yakıt tüketimini azaltmayı vadediyorOtomobildeki ince arka lambalar, Renault’ya özgü C şeklindeki far tasarımını tamamlıyor. Üç boyutlu etki yaratan arka ve yan aydınlatmaların da tasarımı daha da öne çıkardığı ifade ediliyor.  

Yeni Renault Captur, tamamı turbo özellikli benzinli ve dizel motorlarıyla sınıf atlamayı hedefliyor

Yeni Renault Captur Dizel

Aktarılan diğer detaylara göre; yeni Renault Captur, tamamı turbo özellikli yeni benzinli ve dizel motorlarıyla sınıf atlıyor. 5 ileri manuel vites kutusunun yanında, 7 vitesli çift kavramalı otomatik vites kutusu ile sunulan motorlar; optimize yakıt tüketiminin yanı sıra, düşük emisyon seviyeleri sunmayı da vadediyor. 

Model ayrıca, uzun menzillerde araç kullanan sürücülerle 2 farklı dizel motor seçeneğini buluşturuyor. 1.5 litre motorlardan 95 beygir olanı; 240 Nm tork üretirken, 6 ileri manuel şanzıman sunuyor. 115 beygire sahip dizel motor ise 260 Nm tork üretiyor. Bu motor seçeneği, 7 ileri otomatik ‘EDC’ şanzıman ile sunuluyor. 3 farklı benzinli motorla Türkiye’ye gelen yeni modelde; 100 beygirlik 1.0 TCe motor, 5 ileri manuel vitesle sunuluyor. 7 ileri otomatik ‘EDC şanzımanla sunulan 1.3 litrelik TCe motorlardan ilkinin 130, ikincisinin ise 155 beygir gücünde olduğu belirtiliyor. 

Bunun yanında; yeni Capturyeni Clio gibi kategorisi için oldukça gelişmiş sürüş destek sistemlerinin kullanımını yaygınlaştırarak sürücülere güvenli bir sürüş sunmayı vadediyor. Şehir içinde kullanımı güvenli ve konforlu hale getirdiği ifade edilen otomatik uzun/kısa farlar, kör nokta uyarı sistemi, güvenli mesafe uyarı sistemi ve trafik işaretleri tanıma sistemi gibi özelliklerin yanı sıra360 derece kamera ve eller serbest park destek sistemi gibi özellikler de park halindeki aracın ilk hareketini daha güvenli bir hale getirmeyi hedefliyor. 

Renault ‘EASY LINK’ multimedya sistemi, ‘Android Auto’ ve ‘Apple CarPlay’ uyumlu ekran ile sunuluyor

Renault EASY LINK Multimedya Sistemi

Renault ‘EASY LINK’ multimedya sistemi ise yeni Captur’de Android Auto ve Apple CarPlay ile uyumlu 7 inçlik veya dahili navigasyonlu 9.3 inçlik ekran ile sunuluyor. Sistem arayüzünün, ergonomik ve daha pratik olacak şekilde tasarlandığı ifade ediliyor. Tasarımda ayrıca, akıllı telefon uygulamalarından esinlenildiği ve böylece kullanımı kolay bir teknoloji ortaya çıkarıldığı belirtiliyor. Bazı ekranlar, kullanıcıyı doğrudan sık kullanılan uygulamalara götüren widget’lar ile özelleştirilebiliyor. 

Renault MULTI-SENSE’ teknolojisi de sürüş deneyimini kişiselleştirmek için Captur ile tekrar kullanıma sunuluyor. MULTI-SENSE özelliğiyle sürücüler, aracı ruh haline göre kişiselleştirebiliyor. Bu kapsamda; daha düşük tüketim ve CO2 emisyonu için Eco mod, daha yüksek sürüş keyfi, çeviklik ve hassasiyet için Sport mod ve deneyimi özelleştirmek için MySense mod desteği tüketici beğenisine sunuluyor. Aydınlatma ortamını özelleştirmek için ise 8 farklı renk seçeneğinin kullanılabildiği dile getiriliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Renault 2020 İlk Yarı Sonuçları Açıklandı

Renault, Nissan Mitsubishi İttifakının Eski CEO’su, Ev Hapsinden Türkiye Aktarmalı Uçakla Kaçtı

Tesla, Elektrikli Otomobil Pazarında Yüzde 18’lik Pazar Payı ile Liderliğini Korudu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR