Uçan Araba AirCar'ın 50 Kilometre Menzil Yapması Hedefleniyor
Okuma Süresi
2 dakika

İlk deneme uçuşu Şubat ayında yapılan yerli uçan araba AirCar geliştirmeleri devam ediyor. Elektrikli ve yüzde 100 otonom bir araç olarak tasarlanan AirCar’ın tek yolcu kapasitesi ile 80 kilometre menzil yapması hedefleniyor.

Softtech’in teknoloji yatırımcısı olduğu, ilk prototipi ve deneme uçuşu 2021’in Şubat ayında tamamlanan yerli uçan araba AirCar geliştirmeleri devam ediyor. Elektrikli ve yüzde 100 otonom bir araç olarak tasarlanan AirCar’ın şimdi ise tek yolcu kapasitesi ile 80 kilometre, iki yolcu kapasitesi ile 50 kilometre menzil yapması hedefleniyor. Aynı zamanda Türkiye’de 2025 yılında uçmaya hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler geçmişte hayal edilen uçan araba geleceğine daha da yaklaştırıyor. Uçan arabaların ilerleyen yıllarda hayatımızdaki yerini tam anlamıyla almasıyla şehir içi ulaşımda kaybedilen zaman geri verilirken diğer yandan karbon emisyonunun düşürülmesine katkı sağlamak beklentiler arasında. 2019 yılında ilk prototipi tamamlanan AirCar da bu anlamda dikkatleri çekiyor. Sekiz pervaneli ve iki yolcu kapasiteli olarak tasarlanan aracın, iki yolcu ile 50 kilometre, tek yolcu ile 80 kilometre menzil yapması hedeflenirken 450 kilograma kadar taşıma kapasitesi sunması bekleniyor. Şirketin bir diğer hedefleri arasında ise 2023 – 2024 yılları arasında kargo ve hava kurtarma aracı versiyonlarının üretilmesi ve 4 kişilik versiyonlarının çalışmalarına başlanması yer alıyor.

300’den Fazla Girişim Elektrikli Uçan Arabalar Üzerine Çalışıyor

Konuyla ilgili konuşan Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem, Dünyada 300’den fazla girişimin elektrikli uçan arabalar üzerinde çalıştığını ve bunların yüzde 30’unun önümüzdeki beş yıl içerisinde ticari olarak hava taksi hizmetine başlamayı hedeflediğini belirterek  “Hayal gibi görünen uçan arabalara artık çok yakınız” dedi.

AirCar Kurucusu Eray Altunbozar ise konuyla ilgili olarak; “Şehirlerde yaşanan trafik problemini iki kişilik, elektrikli ve otonom uçan arabalar ile çözmeyi planlıyoruz. Bu sistemin en önemli kısımlarından birisi ise yazılım. 2019 yılında AirCar’ın yazılımının gerçekleştirilmesi için ekip arayışındayken Softtech ile yollarımız kesişti. İlk etapta sadece personel desteği ile başlayan iş birliğimiz bugün partnerlik düzeyine ulaştı. AirCar’ı tam otonom sistemler ile geliştirerek yazılım ve otonom sistemlerde alanında öncü firma yapma hedefindeyiz ” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir: 

WhatsApp ’a Görüntülü Grup Görüşmelerine Sonradan Katılma Özelliği Eklendi!

Epic Games Bu Hafta İki Oyunu Ücretsiz Sunacak

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz