YouTube, bazı videolarda ‘dislike’ sayısını gizlemeye başladı. YouTube ’un şu an için web sürümüne eklediği yeni özellik sayesinde videolardaki dislike sayıları görülemeyecek. 

Popüler video platformu YouTube, geçen aylarda resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamada ‘dislike’ sayısı gizleyen birkaç yeni sayfa tasarımını test ettiğini duyurmuştu. Söz konusu tasarımlardan birinde; videoların aldığı beğeni sayısının göründüğü, fakat ‘dislike’ sayısının gizlendiği belirtilmişti. Bu tip bir tasarıma geçilse bile kullanıcıların, ‘dislike’ göndermeye devam edebileceklerinin de altı çizilmişti. 

Yapılan açıklama sonrası platform, hızlı bir biçimde eleştiri oklarının hedefi haline geldi. YouTube ise söz konusu hamleyi, içerik oluşturucuların ‘dislike’ kampanyaları hakkındaki geri bildirimlerine yanıt niteliğinde yaptığına işaret etti. Diğer yandan; YouTube’da birçok içerik üreticisi, sık sık yaşadıkları ‘dislike’ saldırıları ile gündeme geliyordu. Bu tip saldırılar, özellikle politik iklimin gergin olduğu ülkelerde ve gündeme ilişkin videolarda ciddi toplumsal sorunlara yol açabiliyordu. Popüler video platformunun, yeni tasarımı bu durumun önüne geçebilmek adına test ettiği tahmin edilmişti. 

YouTube özellikle Rewind videoları için özelliği test etmeye başlamış olabilir

Şirket şimdi ise söz konusu özelliği kısıtlı bir kullanıcı kitlesi ile test etmeye başladı. YouTube’tan konuyla alakalı henüz bir açıklama gelmese de, şirketin özellikle YouTube Rewind videoları sebebiyle özelliği yayınladığı da düşünülüyor. 

YouTube’un neden böyle bir karar aldığı hakkında elimizde bir açıklama olmasa da, sektördeki kaynaklardan bazıları içerik üreticilerin demoralize eden trollerden korumak için aldığı söyleniyor. Ancak elbette ki bu özellik yerine daha farklı özellikler de denenebilirdi. 

Genel olarak sosyal medya mecralarına baktığımızda ‘beğenmek’ ya da ‘beğenmemek’ en temel fikir beyan etme işlemi olarak görülüyor. İster Facebook’tan gelen öfkeli emoji, ister Reddit’teki konuları ve kişileri olumsuz oylama yeteneği olsun, beğen ve beğenme düğmeleri, YouTube’un karşılaştığı içerikle etkileşiminizi ve izlenimlerinizi iletmenin etkili ve sözsüz bir yolu. Bir kesimden de yoğun eleştiri alan YouTube’un özelliği tüm kullanıcılarına sunup sunmayacağını ise ilerleyen dönemlerde göreceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

YouTube, Masaüstü Sürümde Bulunan ‘Loop’ Özelliğini Mobile Getiriyor

YouTube’daki İçerik Üreticilerin Dikkat Etmesi Gereken Platform Politikaları ve Kurallar!  

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz