Özellikle spam mesaj ve yorumlardan sıkılan kullanıcıların çok seveceği bir özellik, YouTube tarafından tasarlandı. Bu özellik ile bir canlı yayını mesaj bölümünden, videoları ise yorumlar aracılığıyla spamlayan kullanıcı, 24 saat boyunca engellenecek.

YouTube’un son gündeminde yorum ve sohbetlerdeki spam içerikler ile ilgili aldığı dikkat çekici bir karar var. Şirket’in yayınladığı blog gönderisinde paylaşılan karar doğrultusunda kullanıcılar, bundan sonra canlı yayınlardaki sohbetler veya videoların altında yorumlara bağlı olarak banlanabilecekler.

YouTube şu an spam yorum ve sohbet mesajları için bir yapay zekâ kullanıyor. Yapay zekâyı eğitmek için kullanılan makine öğreniminin sürekli olarak çalıştırıldığını açıklayan yetkililer, otomatik filtreleme özelliğinin eskisinden çok daha iyi bir şekilde çalıştığını duyurdu. Hem videolar hem canlı yayınlar, artık daha derli toplu yorumlara sahip olacak.

Spamlayanlara 24 Saat Boyunca Ban!

YouTube’un yaptığı açıklamaya göre canlı yayınlarda ya da paylaşılan bir videonun altındaki yorum bölümünde üst üste spam attığı belirlenen kullanıcılar, 24 saat boyunca banlanacaklar. Banlanan bir kullanıcı, YouTube’da video izlemeye devam edebilecek fakat yorum veya mesaj yazamayacak. Bu özellik, şu an yalnızca İngilizce yorum ve mesajlar için kullanılabilecek. Zaman içerisinde diğer diller de desteklenmeye başlayacak.

Yüklenen Videonun Ne Zaman İşleneceği Görülebilecek

YouTube, spam mesaj ve yorumlara ek olarak, içerik oluşturucuları için de yeni bir yenilik daha yaptı. Kullanıma sunulan yeni özellik, YouTube’a yüklenen videoların işleme sürelerinin tahmini bitiş zamanını gösteriyor. Bu özellik sayesinde youtuberlar videolarının kaç dakika veya saat sonra paylaşıma hazır olacağını takip edebilecekler. Farklı çözünürlükler için işlenme süresi tabii ki farklı olacak.

YouTube’un Üzerinde Çalıştığı Bir Diğer Özellik

YouTube’un platformu geliştirmek için üzerinde çalıştığı son özelliklerden biri Shorts videolar izlerken alışveriş yapılabilmesiydi. Konuyla ilgili ortaya çıkan rapora göre YouTube’un bu hamlesi, ekonomik gerileme ve reklam gelirlerinde yaşanan azalmanın ardından geliyor. Platform, geçtiğimiz haftalarda son çeyreğe ilişkin bir rapor yayınlayarak gelirlerinde beklentilerin altında kalarak %1,9’luk bir düşüş yaşandığını duyurmuştu. Tam da bu yüzden şirketin son zamanlarda farklı gelir elde etme yolları aradığını biliniyordu. YouTube’un, TikTok ve Instagram’a benzerlik gösteren e-ticaret konusundaki adımlarını büyüten yeni alışveriş özellikleri, kullanıcıların Shorts videoları izlerken karşılarına çıkan ürünleri satın almasını sağlayacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz