Aday Takip Sistemleri (ATS) ile Uyumlu CV Hazırlama

Günümüzde birçok şirket kendisine yapılan iş başvurularını öncelikle belirli yazılımlar aracılığıyla süzgeçten geçirmektedir. Aday Takip Sistemleri adı verilen bu yazılımlar, şirketlerin talepleri doğrultusunda en uygun ayarları belirlemekte ve işe alım süreçlerinde insan kaynaklarının işlerini kolaylaştırmaktadır. Dolayısıyla, ancak Aday Takip Sistemleri ile uyumlu başvurulara sahip adaylar işe alım süreçlerinde sonraki aşamalara geçebilmekte ve bu konuda Aday Takip Sistemleri ile uyumlu CV oluşturma büyük önem taşımaktadır. Biz de sizler için Aday Takip Sistemleri ile uyumlu CV hazırlama hakkında püf noktaları derledik.

ATS Uyumlu CV Hazılama 

Bu yazımızda, özellikle büyük şirketlere başvuracak adaylar için, Aday Takip Sistemleri ile uyumlu CV oluşturma konusunda size tavsiyelerimizi aktaracağız. 

İş İlanı ile Uyumlu Anahtar Kelimeler Kullanın

Aday Takip Sistemleri, iş başvurularında belirli anahtar kelimeleri dikkate almaktadır. Bu anahtar kelimeler, şirketler tarafından paylaşılan iş ilanına göre belirlenmektedir. Dolayısıyla, iş başvurularında kullanacağınız CV’nizi oluştururken bu anahtar kelimelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin, yazılım ile ilgili bir iş başvurusu yapıyorsanız, Aday Takip Sistemleri CV’nizde yer alan kodlama dillerine dikkat edecektir. CV oluşturma sırasında Python, C++, Java gibi yazılım dilleri bildiğinizi vurgulamanız sizi iş başvurularında bir sonraki aşamaya taşıyacaktır.

Ayrıca, Aday Takip Sistemleri ile uyumlu CV hazırlama esnasında CV’nizde anahtar kelimelerin tekrar tekrar kullanılması işinizi kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte, bir sonraki aşamada CV’nizin insanlar tarafından değerlendirileceğini dikkate alarak, okunaklı ve anlaşılır CV oluşturmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, başvurunuz Aday Takip Sistemleri tarafından işe alım için uygun bulunsa dahi, insan kaynakları tarafından elenebilecektir. Örneğin, ön muhasebeci pozisyonu için CV oluştururken “muhasebe muhasebe muhasebe muhasebe” yazarsanız, Aday Takip Sistemleri size ön muhasebeci pozisyonu için uygun bularak başvurunuzu bir sonraki aşamaya geçirecek fakat sistemi kandırmaya yönelik olan bu girişiminiz insan kaynakları tarafından fark edilecek ve bu durum iş başvurunuzun olumsuz olarak sonuçlanmasına sebep olabilecektir.

Başvurduğunuz Pozisyona Uygun CV Oluşturun

Aday Takip Sistemleri, CV’nizde benzer tecrübelerin olup olmadığına dikkat etmektedir. Dolayısıyla iş başvuruları için genel bir CV oluştursanız bile, CV’nizi başvurduğunuz işe göre gözden geçirmeniz gerekebilir. Örneğin, daha önce tanıtım görevlisi olarak çalıştıysanız ve satış sorumlusu pozisyonu için iş başvurusunda bulunuyorsanız, daha önceki iş tecrübenizi “Tanıtım Görevlisi/Satış Sorumlusu” olarak değiştirebilirsiniz. Bu sayede, Aday Takip Sistemleri geçmişte benzer tecrübeye sahip olduğunuzu daha kolay anlayacak ve sizi bir sonraki aşamaya geçirecektir.

CV Oluştururken Tarihlere Dikkat Edin

Akıllı Takip Sistemleri, CV’nizi değerlendirirken tarihleri tespit etmekte ve tespit ettiği tarihlere göre sizin geçmiş deneyimlerinizi ve eğitim hayatınızı belirlemektedir. Bu sebeple, CV oluştururken geçmiş deneyimlerinizden ve eğitim hayatınızdan bahsederken mutlaka tarihleri belirtmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde, Akıllı Takip Sistemleri geçmiş deneyiminizi ve eğitim sürenizi yeterli bulmayarak sizi işe alım sürecinde bir sonraki aşamaya geçirmeyebilecektir.

Ayrıca, CV oluşturma sırasında geçmiş deneyimlerinizi ve eğitim bilgilerinizi ters kronolojik sırayla, yani günümüzden geçmişe doğru, yazmanız Akıllı Takip Sistemleri ve insan kaynakları tarafından CV’nizin daha kolay değerlendirilmesini sağlayacaktır. 

Kabul Gören CV Şablonları Kullanın

Aday Takip Sistemleri, insanlardan farklı olarak, kendisine verilen bilgilerden belirli verileri çekmekte ve bu verilere göre değerlendirme yapmaktadır. Dolayısıyla, daha önce oluşturulmuş ve kabul gören CV şablonlarının kullanımı, Aday Takip Sistemleri tarafından verilerin daha kolay değerlendirilmesini sağlamaktadır. CV oluşturma aşamasında, sıfırdan CV oluşturmak yerine, daha önce hazırlanan şablonları kullanırsanız, bilgileriniz Aday Takip Sistemleri tarafından çok daha kolay bir şekilde değerlendirilebilecektir.

Ayrıca, Akıllı Takip Sistemleri CV’de kullanılan sembolleri kod olarak algılayabileceğinden, CV oluştururken sembol kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Sembol kullanılacaksa, Akıllı Takip Sistemleri tarafından kod olarak algılanmayan tire “-“ sembolü kullanılmalıdır.

Akıllı Takip Sistemleri, belgelerdeki altbilgi ve üstbilgi kısımlarını okumamakta ve bu kısımları değerlendirmeye almamaktadır. CV oluştururken bu kısımlara bilgilerin yazılmamasına dikkat edilmelidir.

Düşük boyutlu CV dosyaları Akıllı Takip Sistemleri tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Bu sebeple, CV oluştururken düşük boyutlu dosyalar oluşturmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca, Akıllı Takip Sistemleri grafik, tablo ve resimleri okuyamamakta ve değerlendirememektedir. Dolayısıyla, hem dosyaların boyutunu arttırmaması hem de Akıllı Takip Sistemleri tarafından değerlendirmeye alınamaması sebebiyle, CV oluştururken grafik, tablo ve resim kullanımdan kaçınmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:

Armut: Teklif iş modelimizde komisyon gelirlerini kaldırıyoruz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz