Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaDijitalAirbnb, Yirmi Bin Afgan Mülteciye Ücretsiz Konaklama İmkanı Verecek

Airbnb, Yirmi Bin Afgan Mülteciye Ücretsiz Konaklama İmkanı Verecek

Airbnb CEO’su Brian Chesky, yaptığı yeni bir açıklamayla Afgan mültecilere platform üzerinden ücretsiz konaklama imkanı vereceklerini duyurdu. Şirket tarafından finanse edilecek yardımın tutarı ya da mültecilerin ne kadar süreyle kalacağı ise henüz belli değil.

Afganistan’ın başkenti Kabil’e de girdikten sonra, ülkede yönetimi ele geçiren Taliban yaptıklarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Rejim değişikliğinin yaşandığı Afganistan’da, Taliban tarafından yönetilmek istemeyen vatandaşlar ülkeden gitmek istiyorlar. Dini, milliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm gören veya göreceği korkusu ve endişesi taşıyan, bu sebeple ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen Afgan halkı için pek çok kurum bir şeyler üstleniyor. Afgan mülteciler konusunda şimdi ise Airbnb’den bir adım geldi. 

20.000 Afgan mülteci konaklama yardımı alacak

Airbnb CEO’su Brian Chesky Salı günü yaptığı açıklamada, Airbnb’nin dünya çapında 20.000 Afgan mülteciyi ücretsiz olarak barındırmaya başlamayı planladığını söyledi.

Chesky, Twitter’da yaptığı açıklamada, mültecilerin Airbnb platformunda listelenen mülklerde barındırılacağını ve konaklamaların Airbnb tarafından finanse edileceğini belirtti. Şirketin taahhüt için tam olarak ne kadar harcamayı planladığını veya mültecilerin ne kadar süreyle barındırılacağını ise açıklanmadı. 

Chesky: “Afgan mültecilerin ABD’de ve başka yerlerde yerinden edilmesi ve yeniden yerleştirilmesi, zamanımızın en büyük insani krizlerinden biri. Adım atma sorumluluğu hissediyoruz. Umarım bu, diğer iş liderlerine de aynı şeyi yapma konusunda ilham verir. Kaybedecek zaman yok.” ifadelerini kullandı. 

Chesky, Airbnb ev sahiplerini, bir mülteci aileye ev sahipliği yapmak istiyorlarsa kendisine “ulaşmaya” çağırdı ve onlara şirketteki doğru kişilerle bağlantı kurma sözü verdi.

Değeri yaklaşık 92 milyar dolar olan Airbnb, genellikle acil durumlarda konut maliyetini karşılamayı teklif ediyor. 2012′den bu yana platformda 75 bin kişinin kriz döneminde kalacak bir yer bulduğu belirtiliyor. 

İlginizi Çekebilir:

Clubhouse, Afgan Kullanıcılarının Güvenliği için Hesap Bilgilerini Gizlemeye Başladı

WhatsApp, Mesajlara Emoji ile Tepki Verme Özelliği Getirebilir

Amazon Gaming Week Türkiye ’de İlk Kez 25-31 Ağustos’ta Düzenlenecek

Tesla Bot Gerçek mi? TechTalk #24:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR