Canalys, 2021 yılının 1. çeyreğinde akıllı telefon markalarının Avrupa pazarındaki kullanım oranları ve pazar paylarını açıkladı. Güncel olarak Avrupa’da kullanılan telefonların yüzde 35’ine adını veren Samsung, pazarda geçen yıla göre yüzde 21’lik bir büyüme yaşadı. Xiaomi’nin ise yılın ilk çeyreğinde Apple’ı geride bırakarak ikinci sıraya yerleştiği görüldü. Listede; Xiaomi’yi sırasıyla Apple, Oppo ve Huawei takip etti.  

Canalys, 2021 yılının 1. çeyreğinde akıllı telefon markalarının Avrupa pazarındaki kullanım oranları ve pazar paylarını açıkladı. Yayınlanan veriler arasında, şirketlerin yıllık büyüme oranları da yer aldı. Aktarılan detaylara göre; Samsung, kullanımda olan telefonların yüzde 35’ine adını vererek Avrupa’nın en çok tercih edilen akıllı telefon markası oldu. Şirketin, Avrupa pazarında geçen yıla göre yüzde 21’lik bir büyüme yaşadığı görüldü. Xiaomi ise yılın ilk çeyreğinde Apple’ı geride bırakarak ikinci sıraya yerleşti ve pazardan yüzde 23’lük bir pay elde etti. Şirketin, Avrupa pazarında yıllık bazda yüzde 85’lik bir büyüme yaşadığı kaydedildi.  

Avrupa Akıllı Telefon Kullanım Oranları

Listede Xiaomi’yi, yüzde 19’luk bir pazar payıyla üçüncü sıraya gerileyen Apple takip etti. ABD merkezli teknoloji devi, Avrupa’da geçen yıla göre yüzde 22’lik bir büyüme görebildi. Yıllık bazda yüzde 153’lük oldukça yüksek oranlı bir büyüme yaşayan Oppo ise dördüncü sıraya yükseldi. Şirketin, pazarda kullanımda olan telefonların yüzde 4’üne sahip olma niteliği taşıdığı belirtildi.  

Verilerde en çok dikkat çeken detaylardan biri de Huawei tarafından elde edilen pazar payı oldu 

Huawei Pazar Payı

Canalys tarafından paylaşılan verilerde en çok dikkat çeken detaylardan biri de Huawei tarafından elde edilen pazar payı oldu. Paylaşılan bilgilere göre; Çin merkezli teknoloji şirketi, Avrupa pazarında yıllık bazda yüzde 81 geriledi. Şirket, 2021 yılının 1. çeyreğinde pazardan yalnızca yüzde 3’lük bir pay elde edebildi ve beşinci sıraya düştü.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dünya Genelindeki Akıllı Telefon Gönderimleri, 2021 Yılının İlk Çeyreğinde Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 25 Artış Gösterdi 

Ocak Ayının En Çok Satan 10 Akıllı Telefon Modeli Açıklandı! 

LG, Akıllı Telefon Bölümünü Kapatacağını Doğruladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz