Google İki Aşamalı Doğrulama

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, ‘Dünya Şifre Günü’ kapsamında yalnızca şifrelerin hesap ve veri güvenliğini güvence altına alamayacağına işaret ederek yeni bir hamle yaptı. Aktarılan detaylara göre; artık Google hesapları, varsayılan olarak iki aşamalı doğrulama sistemini kullanacak. Kullanıcıların, kimliklerini doğrulamak için bir komut istemine dokunması yeterli olacak.  

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, ‘Dünya Şifre Günü’ kapsamında yalnızca şifrelerin hesap ve veri güvenliğini güvence altına alamayacağına işaret ederek iki aşamalı doğrulama yöntemlerinin önemini vurguladı. Aktarılan detaylara göre; bu kapsamda artık Google hesapları, varsayılan olarak iki aşamalı doğrulama sistemini kullanacak. Söz konusu kimlik doğrulama sistemini kuran kullanıcılardan, telefonlarındaki bir komut istemine dokunarak kimlik doğrulama işlemi yapması istenecek. Yakın bir gelecekte tüm Google hesapları, iki adımlı doğrulama sistemine otomatik olarak geçiş yapacak. Kullanıcılar, dilerlerse iki aşamalı doğrulama sistemini devre dışı da bırakabilecek.  

Google’a göre; komut istemine dokunmak, gönderilen bir kodu girmekten çok daha kolay olacak. Bununla birlikte; bu yöntem, diğer iki aşamalı doğrulama yöntemlerine göre çok daha yüksek güvenlik sağlayacak. Söz konusu özellik, yalnızca Google hesapları için kullanılabilecek.  

Geleneksel şifre kullanımı, hala birçok platformda oldukça yaygın bir pratik olma niteliği taşıyor 

Geleneksel Şifre Kullanımı

Diğer yandan; geleneksel şifre kullanımı, hala birçok platformda oldukça yaygın bir pratik olma niteliği taşıyor. Google; internet sitelerinde ve uygulamalarda kullanıcıların oturum açma bilgilerini otomatik olarak kaydeden Chrome, Android ve iOS için güvenli bir şifre yöneticisi bulunduğuna da işaret ediyor. Ücretsiz olarak kullanılabilen şifre yöneticisinin kullanımının da oldukça kolay olduğu dile getiriliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook, Messenger ve Instagram’a Uçtan Uca Şifreleme Özelliğinin 2022 Yılından Önce Gelmeyeceğini Açıkladı 

Netflix, Hesap Şifrelerini Paylaşmayı Engellemek İçin Çalışıyor

2020’nin En Kötü Şifreleri Açıklandı: Birinci Değişmedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz