Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), 2016 yılından bu yana Apple’ın A serisi yongalarını tedarik ediyor. Çip üretim sürecinde Samsung’un elinden tekelliği alan TSMC, kademeli olarak ürettiği çiplerin yonga boyutlarını küçültüyor. A10 Fusion yonga 16 nm boyutundayken A11 Bionic yonga boyutu 10 nm ve A12 Bionic yonga boyutu ise 7 nm’ye düşmüştü. Bu yıl tanıtılacak olan iPhone’lar hakkında birçok sızıntı haberi duyduk. Şimdilik yeni tanıtılacak model iPhone 12 olarak adlandırılıyor.

iPhone 4 ve mevcut iPad Pro modellerine benzer bir tasarım ile birlikte geleceği iddia edilen modelde geliştirilmiş arttırılmış gerçeklik, portre modu, daha hızlı 5G desteği, 6 GB RAM ve 5 nm boyutundaki A14 işlemciyle birlikte gelebilir.

5 nanometre işlemci iPhone için ne anlama geliyor?

MacWorld’ün yaptığı en son analize göre 5 nanometre A14 işlemcisi iPhone 12’yi 15 inç MacBook Pro kadar güçlü bir hale getirebilir. 7 nanometre’den 5 nanometre’ye geçiş çok büyük bir devrim olarak gözükmese de aslında bu gerçekten çok ciddi performans geliştirmeleri sağlayabilecek bir adım.

İşlemcinin 15 milyar transistör ile birlikte çok çekirdekli test sonuçlarında performansı artacak ve böylece Apple bugüne kadar alamadığı puanlara kolaylıkla ulaşabilecek. Analiz ayrıca A14’ün Geekbench 5’in çok çekirdekli test sonuçlarında yaklaşık 4.500 puan elde edebileceğini iddia ediliyor. Buna ek olarak sızan diğer bilgilere göre Galaxy S20’nin Snapdragon 865’i 3.000 puan aralığında bir sonuç elde edebiliyor. Bu nedenle A14’ün neredeyse 15 inç MacBook Pro’nun Intel 6 çekirdekli işlemcisinin gücüne eşdeğer olabileceğini gösteriyor.

Tüm bunlar iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max için söylentilere sahip 6 GB RAM ile eşleştirdiğinizde, parmaklarınızın ucunda en güçlü taşınabilir telefonlardan birine sahip olabilirsiniz. Ek olarak, GPU üzerindeki artan transistör sayısının oyun performansının yüzde 50 civarında arttırabilecek kadar güçlü. Tüm bunlar yaklaşan iPhone 12 serisi için oldukça önemli ve A14 çipinin neler yapabileceği hakkında birçok ipucu veriyor. İşlemci konusunda Samsung Exynos 1000, Snapdragon 875 ve Huawei’nin Kirin 1020 ile birlikte rekabet daha da artacak gibi görünüyor.

iPhone 12 yeni teknoloji sayesinde çok daha ince olacak

iPhone 12 Dedikoduları