koronavirüs türkiye son durum

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bugün saat 13.30’da, koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri görüşmek üzere toplanmıştı. Uzun süren toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yayılmaya devam eden koronavirüs son durum hakkında açıklamalarda bulundu. 

Gün geçtikte ülkemizde ve dünyada vaka sayısının arttığı koronavirüs salgınında Türkiye’nin salgınla mücadelesinde önemli rol oynayan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bugün saat 13.30’da başlayan toplantısında önemli detaylar konuşuldu. Koronavirüs hastalığının seyri, mücadelesi, karantina süreçleri ve bölgeleri ile ilgili mühim konuların masaya yatırıldığı toplantıda, Çin’den gelen hızlı test kitlerinin kullanımı için de kararlar alındı. Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi’nde yapılan toplantıda koronavirüs son durum, Türkiye’de artan vaka sayıları ve alınabilecek yeni önlemler de konuşuldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı açıklama:

Sağlık Bakanı Koca, mücadelede çok ciddi bir deneyim kazanıldığını ve sonuçları daha hızlı öngördüklerini belirterek, “Testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davranıyoruz.”  dedi.

Sağlık Bakanı: Herkes kendi olağanüstü halini ilan edebilir

Sağlık Bakanı Koca, “Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz.” diye konuştu. Bakan Koca, sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceği hakkındaki soruya ise ”Herkes kendi olağanüstü halini ilan edebilir bunun için hükümetin yasak koymasına gerek yok” dedi.

‘Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti geldi’

Koca, yerli solunum cihazı için seri üretimine başlanacağını belirterek şunları kaydetti:

Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti sabah geldi, devreye girmiş oldu. Perşembe günü ilave 300 bin hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve 1 milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanmak üzere bağlantı yaptık

‘Türkiye’de üretilen maskeler yurtdışına satılmayacak’

Sağlık Bakanı Koca, “Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır.” dedi. Bakan koca ayrıca, yerli solunum cihazı için seri üretimine başlanacağını belirtti.

Koca, “Türkiye sağduyulu politika izledi. Tedbirleri hakim kılarsak, biz başka bir ülke olmayacağız.” diye konuştu.

‘İyileşen ve iyileşmekte olan hastalarımız var’

Koca, önümüzdeki günlerde iyileşen vakaların açıklanacağını ve iyileşen vakaların fazla olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, “Çin’den olumlu sonuç veren ilaç da bu sabah geldi. Yoğun bakım şartlarında tedavisi devam edenlere uygulanmaya başladı.” dedi.

Aşı çalışmaları için tam destek sağlanacak

Koca, Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına ilişkin, “6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldı. Kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlayacağız.” dedi.

‘Sağlık personeline ek ödeme’

Sağlık Bakanı Koca, sağlık personelinin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacağını söyledi. Bakan Koca ayrıca, 32 bin sağlık çalışanının da işe alıncağını belirtti.

Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısı ile ilgili açıklama dün akşam yapılmıştı

 ‘1236 tanı koyuldu’

Tespit edildiği ilk günden (10 Mart) bu yana 20 bin 345 testte 1236 tanı konulduğunu belirten Koca, bu zamana kadar kaybettiğimiz tüm hastaların risk grubu kişilerinin olduğunu ve özellikle yaşlılarımızın koronavirüs salgını için gereken önlemleri alması gerektiğini belirtti. Bakan Koca dün yaptığı açıklamasında ise şu sözleri kullanmıştı: “Hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, ‘yok’ dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek

Dünya’da koronavirüs son durumu

Özellikle Avrupa’da yıkıcı etkiler yaratan koronavirüs şu ana kadar 194 ülkede tespit edildi. Coronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyada hayatını kaybedenlerin sayısı 15 bin 433’e yükselirken, bu zamana kadar virüsün tespit edildiği kişi sayısı ise 358 bin 823’e ulaştı. Küresel bir kriz yaratan koronavirüs elbette ki bulaştığı her insanın ölümüne neden olmuyor. Özellikle risk grubunda bulunmayanlar için genellikle iyileşme ile tamamlanan hastalıkta bu zamana kadar 100 bin 658 kişi hastalığı yendi.

Türkiye ve Dünyada Koronavirüs Salgını Son Durum

DSÖ: Koronavirüs aşısı bir yıla kadar geliştirilebilir

KENDİNİ KARANTİNAYA ALAN ADAM – DigiToll #EVDEKAL