Anneler Günü Teknolojik Hediye

MediaMarkt’ın ‘Yöntem Research’ ile gerçekleştirdiği ‘Anneler Ne İster’ araştırmasının sonuçlarına göre; 3 anneden 2’si, Anneler Günü için hediye olarak teknolojik ürün istiyor. Annelerin büyük bir çoğunluğunun, ihtiyaçlarına yönelik hediyeler talep ettiği ifade ediliyor. Çiçek, parfüm ve takı ise beklenen hediyeler arasında son sıralarda yer alıyor.  

MediaMarkt, 18-50 yaş arasındaki kadın ve erkeklerle online olarak gerçekleştirilen görüşmelere dayanarak ‘Anneler Ne İster’ isimli yeni bir araştırmaya imza attı. ‘Yöntem Research’ ile gerçekleştirilen araştırma sonuçları; 3 anneden 2’sinin, Anneler Günü için hediye olarak teknolojik ürün istediğine işaret etti. Aktarılan detaylara göre; hediye denince ilk akla gelen çiçek, parfüm ve takı, annelerin hediye tercihlerinde son sıralarda yer aldı. Annelerin en çok istediği hediyeler arasında, küçük ev aletleri ile teknolojik ürünler ise ilk sıralara yükseldi. 

Araştırmaya katılan her 10 kişiden 8’i (%78), anneye alınacak bir hediyenin “günlük hayatı kolaylaştırması” gerektiğini düşünüyor. Öte yandan pandemiden bunalan her 3 anneden 2’si de (%66) ev işlerinde hayatlarını kolaylaştıracak hediyeler bekliyor. Yine her 3 anneden 2’si, bunun elektronik bir alet (%62) ya da küçük ev aleti (%60) olmasını istiyor. Annelerin beklediği hediyelerin ilk sıralarında teknolojik ürünler olması dikkat çekiyor. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve TV başta olmak üzere; akıllı saatler, kamera, fotoğraf makinesi ve ‘drone’un da hediye edildiğinde mutlu edecek ürünler arasında yer aldığı belirtiliyor. 

Bununla birlikte; annelere son 3 yılda en fazla alınan hediyenin, yüzde 31 ile küçük ev aletleri olduğu görülüyor. Araştırmaya göre; son 3 yıldır hediye alışverişlerinde en çok tercih edilen ürünler, ‘blender’ ve Türk kahvesi makinesi olma niteliği taşıyor. Bunların yanında, aynı kategoride değerlendirilen saç şekillendiriciler ve tost makineleri de son 3 yılda annelere en çok alınan hediyeler arasında yer alıyor. Son 3 yılda elektronik ürün alanların büyük çoğunluğu, annesine akıllı telefon hediye ettiğine işaret ediyor. Sıralamada; akıllı telefonu akıllı saat ve bileklik ile TV, tablet ve dizüstü bilgisayar takip ediyor. 

Pandemide artan ihtiyaçlardan bir diğeri de kişisel bakım ürünleri!

Kişisel Bakım Ürünleri

Paylaşılan diğer bilgilere göre; özellikle pandemi döneminde evde geçirilen zamanın artmasıyla, anneler de evde hayatlarını kolaylaştıracak ürünlerin hediye edilmesini bekliyor. Araştırmaya katılan annelerin yüzde 30’u, küçük ev aletlerinden mutlu olacağını belirtirken bunların yüzde 11’i; temizlik robotu, dik veya toz torbasız süpürge istiyor. Ayrıca salgınla birlikte artan sağlık ürünleri talebinin de hediye seçimlerine yansıdığı görülüyor. Daha önce hediye tercihleri arasında yer almayan elektronik tansiyon aleti ve ateş ölçer, bu yıl az da olsa talep görüyor. 

Pandemide artan ihtiyaçlardan bir diğerinin de kişisel bakım ürünleri olduğu dile getiriliyor. Kuaför yerine kişisel bakımını evde yapmayı tercih eden annelerin, epilasyon cihazlarına talebinin 2 kat arttığı görülüyor. Araştırmada “Anneler Günü’nde size ne hediye edilmesini istersiniz?” sorusuna cevap veren 3 anneden 2’si; akıllı telefon, tablet, TV, bluetooth kulaklık ve dizüstü bilgisayar gibi elektronik ürünler isterken küçük ev aletleri kategorisinde ise temizlik robotu, süpürge, kahve-çay makinesi ve buharlı ütü gibi ürünler bulunuyor. Annelerin yüzde 29’u elektronik ürün, yüzde 25’i ise küçük ev aletlerini ‘en çok hediye edilmesini istediğim seçenek’ olarak işaretlerken parfüm ve krem gibi bakım ürünlerinin yer aldığı kategoriyi işaretleyenlerin oranının ise yüzde 11 olduğu kaydediliyor. Pandemi gibi dönemsel ihtiyaçlara yönelik hediye taleplerinin de öne çıktığı araştırma sonuçlarına göre; elektrikli ürün kategorileri arasında ilk sırada, yüzde 47 ile saç şekillendirme ve kişisel bakım ürünleri yer alıyor. Bu ürünleri, akıllı saatlerin de dahil olduğu sağlık ürünleri takip ediyor.   

Araştırma, Anneler Günü kapsamında anne olan yakınlara alınan hediyeleri de ortaya koydu

Anneler Günü Hediyeleri

Diğer yandan; araştırmaya katılanların yüzde 29’u anneanne ve babaannesine, yüzde 28’i kayınvalidesine, yüzde 23’ü kardeş ve ablasına, yüzde 18’i ise hala, teyze ve yengesine de hediye alıyor. Araştırmaya katılan her 4 kişiden 1’i, sadece annesine hediye alırken anne olan eşlerine hediye alanların oranı ise yüzde 5’te kalıyor. Araştırma ayrıca, Anneler Günü kapsamında anne olan yakınlara alınan hediyeleri de ortaya koydu. Buna göre, ilk sırada yüzde 66 ile çiçek yer alıyor. Çiçeği, yüzde 34 ile takı ve aksesuar takip ediyor. Küçük ev aletleri hediye eden yüzde 30’luk kesimin yüzde 38’ini erkekler oluştururken, elektronik ürün hediye eden yüzde 15’lik kısmın yüzde 21’ini de yine erkekler oluşturuyor. Yüzde 1’lik kesim ise Anneler Günü’nde yakınlarına, online veya yüz yüze eğitim/kurslar hediye etmeyi tercih ediyor. 

Akrabaya alınan küçük ev aletleri arasında, ilk sırayı yüzde 13 ile Türk kahvesi makineleri alırken bunu, yüzde 9 ile blender ve yüzde 8 ile çay makinesi/semaver takip ediyor. Elektronik alet kategorisinde en çok satın alınan hediyenin ise diğerlerine nazaran daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen yüzde 9 ile akıllı telefon olduğu görülüyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Karcher, Anneler Günü İçin Hediye Önerilerini Paylaştı! 

Annelere Hediye Almak İçin Daha Çok Para Harcamışız

Google Duo, Aile Modu Özelliğine Kavuştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz