Apple analisti Mark Gurman, Apple’ın iPhone 14 ailesinin bazı modellerinde yalnızca eSIM teknolojisine yer vermeyi planladığını açıkladı. Türk kullanıcılar, SIM kart yuvası olmayan iPhone’ların Türkiye pazarına girmesi durumunda ne yapacaklarını düşünmeye başladı!

Dünya çapında teknoloji devi haline gelmeyi başaran ABD merkezli Apple, son derece kritik bir hafta geçiriyor. Şirket yarın Türkiye saatiyle 20.00’de düzenleyeceği Far Out etkinliğine hazırlanıyor. Apple’ın 8 Eylül 2022 tarihli tanıtım etkinliği, tüm teknoloji takipçileri tarafından heyecanla bekleniyor. iPhone 14 ailesinin kullanıcı beğenisine sunulacağı bu etkinlikte, Apple Watch Series 8 ile yeni AirPods Pro’nun tanıtılacağı da söyleniyor.

Lansmana birkaç gün kala, marka ile ilgili yeni söylentiler ortaya çıkıyor. Deneyimli bir Apple analisti olan Mark Gurman tarafından yapılan açıklamaya göre Apple, iPhone 14 serisinin bazı modellerinde SIM kart girişi kullanmamayı planlıyor. Bu modellerde yalnızca eSIM kullanımına izin vermesi beklenen Apple’ın, bu değişimi iPhone 15 serisine de saklayabileceği, hatta tüm iPhone 15 ailesini bu şekilde tasarlayabileceği düşünülüyor.

eSIM’in Avantajları Neler?

Daha önceleri bir hali büyük olan SIM kartlar, şimdilerde birden fazla ve küçük boyut seçenekleriyle kullanıcılara ulaşıyor. Boyutları küçülürken, hafızaları da kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek boyutta artıyor. eSIM teknolojisi ise, bugüne kadar kullandığımız SIM kartların, dijital versiyonu olarak tanımlanıyor. Bu teknoloji sayesinde, telefonu kullanmak için içerisine SIM kart takmaya gerek kalmıyor. Tüm işlemler, akıllı telefonlara yerleştirilen bir çip sayesinde dijital olarak gerçekleştiriliyor.

eSIM teknolojisi, her ne kadar çok gerekli değil gibi görünse de bazı konularda cviddi avantajlar sağlıyor. Örneğin bu teknoloji sayesinde numara taşıma (operatör değişikliği) işlemleri dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca SIM kartların kopyalanabildiği düşünülünce, eSIM teknolojisi daha güvenli görünüyor.

SIM kart yuvasının kalkması yalnızca kullanıcılara değil, geliştirici mühendislere de birtakım avantajlar sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, SIM yuvasının ortadan kalkması, mühendislerin tasarım için kullanabileceği ekstra alan anlamına geliyor. Ayrıca bu sayede su alma ihtimali olan bir açıklık daha kapanmış oluyor ki bu da suya karşı korumanın geliştirilebileceği anlamına geliyor.

Tüm iPhone’larda eSIM’e Geçilirse Türkiye’deki Kullanıcılar Ne Yapacak?

Şayet Mark Gurman’ın analizleri doğru çıkar ve Apple yeni telefonlarında SIM yuvası kullanmayı bırakırsa Türkiye’deki iPhone kullanıcılarını neler bekliyor? Aslına bakılırsa, eSIM teknolojisi halihazırda ülkemizde de kullanılıyor. Hatta Apple, eSIM destekli akıllı saatlerini ülkemizde de satıyor.

Bu da eSIM teknolojisi devreye girip iPhone’lardan SIM yuvaları kalksa bile kullanıcıların bu konuda sorun yaşamayacağı anlamına geliyor. Kullanıcıların bu konuyla ilgili olarak, operatörleri ile iletişime geçmesi yeterli oluyor. Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell gibi şirketler, bu konuda müşterisini yönlendiriyor ve eSIM’e geçiş işlemlerini tamamlıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz