Norveç Tüketici Konseyi ve Avrupa Dijital Haklar Merkezi, popüler arkadaşlık uygulamaları GrindrOKCupid ve Tinder’ı hassas kişisel verileri paylaşmakla suçladı. Norveç Tüketici Konseyi yayınladığı raporda, bahsi geçen uygulamaların GPS konumu ve kişisel bilgileri paylaştığını iddia etti. 

Kişisel verilerimizin uygulamalar tarafından korunup korunmadığı her zaman bir soru olmuştur. Yeni açıklanan bir raporda popüler arkadaşlık uygulamalarının kişisel verileri reklam şirketleriyle paylaşıldığı söyleniyor.  

Norveç Tüketici Konseyi, TinderGrindr ve OKCupid gibi arkadaşlık uygulamalarını kullanıcılarının çeşitli bilgilerini sorumsuz bir şekilde dağıttığı konusunda bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda Tinder, Grindr ve OKCupid uygulamalarının, kullanıcılarının GPS ve kişisel verilerilerini paylaştığı söyleniyor. Raporda ayrıca reklam şirketleri de suçlanıyor. Raporda, Twitter’ın reklam birimlerinden olan MoPub’ınGrindr ile birlikte çalıştığı ve kullanıcı verilerinin OpenX ve AT&T’nin reklam teknoloji birimi AppNexus’a gönderdiği söyleniyor. Raporda OKCupid uygulaması için ise kullanıcılarının etnik köken ve siyasi görüşleri hakkında olan bilgileri, veri analiz şirketi Braze’e verdiği belirtiliyor.

Yayınlanan raporda değinilen bir başka nokta ise uygulamalarda olan kişisel veri paylaşım izinlerinin detaylı ve açık olmaması. Kullanıcıların neyi onayladıklarını ya da neye izin verdiklerini bilmediklerini belirten rapor, ayrıca uygulamaların, kullanıcı verilerin nasıl toplandığı ve paylaşıldığını, kullanıcılarından gizlediği bildiriliyor. 

Norveç Tüketici Konseyi ve Avrupa Dijital Haklar Merkezi yayınladıkları raporla birlikte, Avrupa Genel Veri Koruma Düzenlemesi’ne GrindrTwitterAppNexusOpenXAdColony ve Smaato gibi şirketleri şikayet etti. 

Geçtiğimiz yılın başında, 2016 ABD seçimlerinde Facebook’un kullanıcı verilerini Cambridge Analytica ile paylaştığı seçimlerde bu verileri kullanarak politikalar izlendiği skandalı gündeme gelmişti. Bu skandalın yaşanmasıyla birlikte ülke çapında kullanıcı bilgilerinin gizliliği tartışılmış aynı zamanda Facebook gibi teknoloji şirketlerinin kullandığı güç insanları hayrete düşürmüştü.

Belçikalı genç kadın sahte Tinder hesabı yüzünden “seks ziyaretçilerinin” hücmuna uğradı

Cambridge Analytica’nın Facebook verilerini kullandığı doğrulandı

Kaynak: engadget