Dünya çapında önde gelen sosyal medya platformu Instagram, kullanıcıların güvenliğini artıracak önlemlere yöneldi; uçtan uca şifreleme özelliği test ediliyor. İşte detaylar!

Sosyal medya platformları, hayatımızda büyük yer kaplıyor. Paylaşımlar eşliğinde kendimize ait olandan farklı hayatlara da şahit olabildiğimiz bu platformlar, eğlence ve farklılıklar kadar bir takım riskleri de beraberinde getiriyor. En çok karşılaşılan ve büyük mağduriyetler yaratabilen riskli durumların başında, online ortamda ele geçirilen kişisel verilerin kötü amaçlarla kullanımı yer alıyor.

Aylık 1 milyar kullanıcıyla dünyanın en popüler 6. sosyal ağı konumunda yer alan Instagram, şimdilerde kullanıcıların güvenliğini artırmaya yönelik olarak hayata geçirmeye hazırlandığı ‘uçtan uca şifreleme’ özelliğini test ediyor. Peki bu özellik kullanıcılara neler vadediyor?

Instagram, Kullanıcı Güvenliğini Önemsiyor!

Twitter’da sık sık sosyal medya platformlarıyla ilgili paylaşımlar yapan ve bu konuda güvenilir kaynaklar arasına yerleşmeyi başaran @hammodoh1 adlı kullanıcı, geçtiğimiz günlerde Instagram’ın “uçtan uca şifreleme” özelliğini bazı kullanıcılarla test etmeye başladığını duyurdu. Fakat o paylaşımda özelliğin detayları ve ne zaman tüm kullanıcılara sunulacağıyla ilgili herhangi bir bilgi yer almadı. Twitter kullanıcısının paylaştığı görselde Instagram’ın Sohbet Ayarları kısmında ‘Uçtan Uca Şifreleme’nin yer aldığı göze çarptı.

Instagram, yakın zamanda değiştirdiği mesaj kutusu arayüzü ile karşımıza çıkmıştı. Buna ek olarak platform, “Yayın Sohbetleri” adı altında yeni bir özelliği de test etmeye başladı. Kişilerin görüntüleri olmadan sadece sesleriyle canlı yayın yapmasına olanak tanıyan bu özelliğin, Twitter’da yer alan Space özelliği ile gösterdiği benzerlik de gözlerden kaçmadı.

Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Kullanıcılara Ne Fayda Sağlayacak?

Uçtan uca şifreleme, mesajlaşma etkinliğinde yer alan iki tarafın karşılıklı olarak kullandığı bir sistem. Bu sistemi kullanan hesapların mesajları, yer aldıkları platform da dahil olmak üzere kimse tarafından okunamıyor ve dinlenemiyor. Böylece iki kişi arasında geçen konuşma tamamen gizli kalıyor ve bu da kişisel verilerin korunmasına büyük katkı sağlıyor.

2016 yılında WhatsApp’ın da kullanmaya başladığı bu özellik, özellikle gizliliğe önem veren kullanıcılar tarafından oldukça tercih ediliyor. Bu durumun da platformun kullanımına katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz