Zhurong Mars Keşif Aracı

Çin tarafından geliştirilen ve kısa bir süre önce Mars’a başarıyla iniş yapan Mars keşif aracı Zhurong, kızıl gezegenin yüzeyindeki ilk test sürüşünü tamamladı. Mars’ta 90 Mars günü boyunca kalması ve keşif yapması beklenen aracın, kızıl gezegende su kaynağı arayacağı kaydedildi.  

Çin tarafından geliştirilen Zhurong isimli Mars keşif aracı, kısa bir süre önce başarıyla kızıl gezegene iniş yapmıştı. Konuya ilişkin ilk açıklama, Çin Ulusal Uzay Dairesi tarafından yapılmıştı. ‘Zhurong’u taşıyan ‘Tianwen-1’ isimli uzay aracı ise geçen yılın Temmuz ayında yörüngeye fırlatılmıştı. Çince ‘Cennete Sorular’ anlamına gelen ‘Tianwen-1’ uzay aracı, 3 bölümden oluşuyordu. Söz konusu 3 bölümün; yörünge aracı, iniş aracı ve kızıl gezegenin yüzeyinde yaşam izi arayacak olan Mars kaşifiZhurong’u taşıdığı ifade ediliyordu. Araç ayrıca, iniş yapmadan önce Mars’ın atmosferini inceleyerek yüzey fotoğraflarını Dünya’ya göndermişti. ‘Zhurong’un, inişten sonra da kızıl gezegenin yüzeyinde yaşam izi aramaya devam edeceği kaydedilmişti. Bu gelişmeyle beraber Çin, ABD’nin ardından Mars’a iniş yapmayı başaran ikinci ülke olmuştu.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; Zhurong, inişten bu yana bulunduğu rampadan inerek taşıyıcısından ayrıldı ve kızıl gezegenin yüzeyindeki ilk test sürüşünü başarıyla tamamladı. Artık Mars’ta keşif yapmaya hazır hale gelen aracın, gezegende 90 Mars günü boyunca kalacağı ifade edildi. Zhurong’un ana görevlerinin; yeraltı yapılarında su kaynakları aramak, yüzeyin 3 boyutlu fotoğraflarını çekmek ve Mars toprağının kimyasal yapısını analiz etmek olduğunun da altı çizildi. Bununla birlikte Zhurong, Mars’ta ‘Utopia Planitia’ adı verilen bir bölgeye iniş yapmıştı. Volkanik kayadan oluşan bölgenin, altında kimyasal bir buz ağı barındırdığı düşünülüyordu. Mars’a gönderilecek uzay araçlarının gidiş-dönüş için gerekli olacak su ve oksijeni taşıması mümkün olmadığı için kızıl gezegende bir su kaynağı bulunmasının gelecekteki insanlı Mars görevleri açısından oldukça önemli olduğu kaydedildi.  

Perseverance ve Zhurong arasında, yaklaşık 1 milyon 609 bin kilometre mesafe var!

Perseverance Zhurong

Bununla birlikte; hem NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance hem de Zhurong, yörüngeye geçen yılın Temmuz ayında fırlatılmıştı. Fakat Perseverancebu yılın Şubat ayında kızıl gezegene iniş yapmıştı. Bölgede yaşam izleri arayan aracın, 2026 yılında kızıl gezegenden toplanan örnekleri Dünya’ya geri göndermeyi hedeflediği biliniyordu. Perseverance ve Zhurong’un Mars’ta karşılaşma ihtimalinin ise oldukça düşük olduğu belirtildi. Aralarında yaklaşık 1 milyon 609 bin kilometre mesafe bulunan araçların karşılaşması için 127 gün geçmesi gerektiği dile getirildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Çin Tarafından Geliştirilen Mars Keşif Aracı, Kızıl Gezegene Başarıyla İniş Yaptı! 

Perseverence ile Kızıl Gezegene Gönderilen MOXIE, Mars Atmosferinde Oksijen Üretti 

Perseverance ile Birlikte Kızıl Gezegene Gönderilen ‘Ingenuity’ Helikopter, Mars Yüzeyine Yerleştirildi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz