NASA Venüs Görev

NASA, 2030 yılına kadar Venüs gezegenine iki adet operasyonel görev gerçekleştireceğini açıkladı. Dünyaca ünlü uzay ajansının, ‘DAVINCI+’ ve ‘VERITAS’ adı verilen görevleri hayata geçirmek için 500’er milyon dolarlık fon ayırdığı belirtildi. Görevlerin, 2028 ve 2030 yılları arasında hayata geçirilmesinin hedeflendiğinin de altı çizildi.  

NASA, 2021 yılı başlarında gezegen keşiflerine ilişkin görevleri geliştirmeleri için dört ayrı ekibe 3’er milyon dolarlık bir bütçe ayırmıştı. Dünyaca ünlü uzay ajansı, bu projelerden ikisini hayata geçirmeyi hedeflediğini açıkladı. NASA tarafından onaylanan her iki görev içerisinde de ortak bir Venüs teması olması ise dikkat çekti. Söz konusu görevlerden ilkinin, kısaca ‘DAVINCI+’ olarak anıldığı kaydedildi. Görev kapsamında; uzay aracının, Venüs yüzeyinin ve yüzeyin kendine özgü jeolojik özelliklerinin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını toplayacağı belirtildi. Aracın ayrıca, Venüs’e gezegen atmosferi boyunca seyahat ederek atmosferde bulunan gazlara ilişkin veri toplayacak bir iniş küresi konuşlandıracağı dile getirildi.  

NASA; DAVINCI+’ın, bilim adamlarının Venüs’te daha önce bir okyanus bulunup bulunmadığını tespit etmesine ve gezegenin nasıl sera ortamı haline geldiğini anlamalarına yardımcı olmayı hedeflediğinin de altını çizdi. ‘VERITAS’ adı verilen ikinci görev kapsamında ise uzay aracının, sentetik açıklıklı bir radar kullanarak Venüs yüzeyinin detaylı ve üç boyutlu haritasını çıkarmak için gezegende seyahat edeceği belirtildi. Aracın ayrıca, kayaların oluşumunu haritalamak için yüzeydeki kızılötesi salınımını takip edeceği ifade edildi. Bilim insanlarının, Venüs’teki kayaların oluşumu hakkında çok fazla detay bilmediği de biliniyordu. NASA, VERITAS ile jeolojik kuvvetlerin Venüs’te nasıl çalıştığını ve gezegenin neden Dünya’dan bu kadar farklı bir biçimde geliştiğini daha iyi anlamayı hedeflediğine işaret etti.  

NASA, Venüs görevlerini hayata geçirmek için 500’er milyon dolarlık bir fon ayırdı 

NASA Venüs

Diğer yandan NASA, Venüs görevlerini hayata geçirmek için her iki göreve de 500’er milyon dolarlık bir fon ayırdı. Görevlerin, 2028 ve 2030 yılları arasındaki bir tarihte hayata geçirileceği belirtildi. Her iki projenin de ajansın ‘Keşif Programı’ndan doğduğu dile getirildi. Söz konusu program kapsamında bilim insanları, NASA’nın gezegen keşiflerini nispeten daha uygun maliyetli görevlerle gerçekleştirmesini mümkün kılacak projeler geliştiriyordu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Çekilen Bir İstanbul Fotoğrafı Paylaştı! 

NASA, ESA ve JAXA, COVID-19’un Çevresel Etkilerinin Anlaşılabilmesinin Önünü Açacak Olan Bir ‘Hackathon’ Etkinliği Düzenliyor 

NASA’nın Parker Güneş Sondası, Güneş’in Dış Katmanına Dokundu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz