Avrupa Parlamentosu, elektronik ürünlerde USB Type-C’nin zorunlu hâle geleceği yasanın uygulanması için belirlenen son tarihi duyurdu.

Avrupa Parlamentosu, özellikle ABD merkezli teknoloji devi Apple’ı rahatsız edecek kararını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Yasa tasarısı için oylama yapan yetkililer, Avrupa’da satılacak akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet ve kamera gibi elektronik cihazların hepsinin ortak bir USB Type-C şarj girişi olması gerektiği büyük bir çoğunlukla kabul edilmişti.

Şimdi ise söz konusu yasanın başlangıç tarihi resmi olarak açıklandı. Buna göre üreticiler, 2024’ün sonuna kadar tüm elektronik cihazlarını Type-C’ye geçirmek zorunda.

2025 Yılında Tüm Telefonlarda Type-C Olacak

Yapılan açıklamaya göre AB parlamentosu, 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren elektronik cihaz üreticilerinin akıllı telefon, kamera ve tablet gibi cihazlarının hepsinde Type-C giriş kullanımını zorunlu tutacak. Bu tarihten itibaren bütün yeni akıllı telefon, tablet, dijital kamera, kulaklık, taşınabilir video oyun konsolu, hoparlör ve klavye gibi cihazlarda Type-C şarj girişi standart ve zorunlu olarak bulunacak.

Özellikle Lightning Girişi Kullanan Apple, Bu Durumdan Büyük Oranda Etkilenecek

Apple, bugüne kadar piyasaya sürdüğü iPhone modellerinde lightning isimli özel bir konnektör kullanıyordu. Avrupa Parlamentosu’nun aldığı yeni karar ile bu durum tamamen değişmek zorunda kalacak. Apple, Avrupa Birliği’ndeki değişiklikleri 28 Aralık 2024′e kadar hayata geçirmek zorunda. Aksi hâlde Avrupa Birliği ülkelerinde iPhone satışı yapılamayacak. USB Type- girişine sahip olan diğer tüm Apple ürünleri ise istenildiği gibi satılabilecek. Android ekosistemine baktığımız ise genel olarak USB Type-C geçişinin tamamlandığı görülüyor. Yani alınan yeni karar, Samsung, Xiaomi ve Oppo gibi markaları pek fazla etkilemeyecek.

Apple’ın USB Type-C girişine geri döndüğümüzde ise tamamıyla bu geçiş Apple için 2025 yılını bulacak gibi görünüyor. Fazla aceleci davranmak istemeyen Apple mühendislerinin iPhone 15 ve 16’da da lightning girişleri kullanacağı düşünülüyor.

Yeni kanun ile ilgili yapılan açıklamaya göre 28 Aralık 2024’e kadar akıllı telefon, tablet ve kameraların tamamında USB Type-C bulunması gerekecek. Dizüstü bilgisayarlar ise 2026 yılında bu kanunun kapsamına dahil olacak. Ayrıca navigasyon cihazları, konsollar, oyun kumandaları, kablosuz kulaklıklar, akıllı saatler, taşınabilir hoparlörler, klavye ve fareler gibi diğer elektronik tüketici ürünleri de USB Type-C’ye geçiş yapmak zorunda kalacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz