Twitter’ın San Francisco merkez ofisindeki eşyaların pek çoğu açık arttırma usulü ile satışa çıkarıldı. Uzmanlar, bu açık arttırmanın Twitter’ın yepyeni bir yola girdiğine işaret ettiğini düşünüyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan gelişmelerle Twitter’ı satın alan Elon Musk’ın yaptığı açıklamalardan sonra şirketin dev reklam verenleri reklamlarını geri çekmişti. Elon Musk ise bu durumda hafta boyunca reklam verenleri arayıp kararlarını geri çekmeleri için ikna etmeye çalışmıştı. Musk’ın Twitter’ın para kaybetmesi üzerine aldığı her karar şirketi daha da derin bir batağa saplarken Musk bile platformun iflas edebileceğini açıklamıştı.

Tüm bu yaşananların üzerine Twitter’ın San Francisco’daki ana ofisinde bulunan birçok eşya açık arttırmayla satışa sunuldu. Ürünlerin fiyatlarına baktığımızda ancak Musk’ın cep harçlığı olabilir gibi duruyor.

Twitter’ın Mavi Kuşu: 25 Dolar

ABD’deki birçok büyük çaplı şirketin açık arttırma işlemlerini yöneten Heritage Global Partners tarafından düzenlenen açık arttırmada Twitter’ın ofisindeki ikonik Twitter logosusembolü şeklinde devasa bir çiçek saksısı, birkaç sandalye, otomatik espresso makinaları, dolaplar, fırınlar, dijital beyaz tahtalar, çalışma masaları ve daha birçok ürün satışa çıktı. Toplamda 310 adet ürün satışa çıkarken her bir ürünün başlangıç fiyatı ise 25 dolar olarak açıklandı.

Ürünlerin listelenmesinden sonra bazı kullanıcılar sosyal medyada “Elon Musk’ın parası bitmiş” gibi espriler yapsa da Heritage Global Partners şirketinin sözcüsü, Forbes’a yaptığı açıklamada “Eğer bu ürünlerin gelirleriyle Twitter’ın kurtulacağını düşünenler varsa onlar tam bir morondur” dedi.

Ürünler Neden Satışa Çıktı?

ABD ve Avrupa’da şirketlerin büyük el değiştirmeleri sonrasında yeni bir vizyona uyum sağladığını belirtmek için sembolik olarak şirkete ait olan bazı eşyalar satışa çıkarılır. Bu satışlar şirketlerin “Biz artık bildiğiniz şirket değiliz. Kabuğumuzdan sıyrılıp yepyeni bir yola giriyoruz” anlamına gelen satışlar, şirketlere maddi olarak kazançtan çok ufak çaplı zarara yol açıyor.

Twitter’ı satın aldıktan sonra radikal değişikliklere imza atan Elon Musk, yeni bir yola girdiğini zaten açıkça ortaya koymuştu. Bu açık arttırma da bu yeni yola girişin resmi ve somut bir ifadesi olarak yorumlanıyor. 17 Aralık tarihinde başlayacak açık arttırma 18 Aralık tarihinde sona erecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz