Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaYazılımAvrupa’daki Emniyet Teşkilatları, Organize Suç Örgütleri Tarafından Kullanılan Bir Sohbet Ağı İçerisine Sızdı 

Avrupa’daki Emniyet Teşkilatları, Organize Suç Örgütleri Tarafından Kullanılan Bir Sohbet Ağı İçerisine Sızdı 

Avrupa’daki emniyet teşkilatları, organize suç örgütleri tarafından kullanılan “EncroChat” isimli bir sohbet ağı içerisine sızdı. Bunu takip eden operasyonda, çoğunluğu İngiltere’de olmak üzere 800 şüpheli tutuklandı.  

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in edindiği bilgilere göre; Avrupa’daki emniyet teşkilatları, organize suç örgütleri tarafından kullanılan “EncroChat” isimli bir sohbet ağı içerisine sızdı. Bunu takip eden polis operasyonunda, çoğunluğu İngiltere’de olmak üzere 800 şüpheli tutuklandı ve silah, uyuşturucu ve milyonlarca nakit para ele geçirildiEncroChat’in dünya genelinde 60 bin civarı kişi tarafından kullanıldığı tahmin edildi.  

Paylaşılan detaylara göre; EncroChat’in işletim sistemi, özellikle Android telefonlarda çalışıyordu. Ancak isteğe göre uyarlanmış bu Android telefonlar, her iki sistem arasında geçiş de yapabiliyordu. Şifreli iletişim platformu; belli bir süre sonra, kullanıcının cihazından kendini silen VoIP aramaları ve kendi kendini imha eden mesajların yanı sıra, dört basamaklı kod girildikten sonra cihazdaki tüm verileri temizleyen ‘panik temizleme özelliği’ gibi fonksiyonları da içeriyordu. 

Operasyon, “EncroChat” ağına sızabilen ve Avrupa emniyet teşkilatları tarafından okunmasına izin veren bir teknik aracı yükleyebilen Fransız yetkili makamları tarafından gerçekleştirildi. Platformdan gerçek zamanlı gönderilmiş yüz milyon şifreli mesajın okunduğu belirtildi. Sırrın açığa çıktığını fark eden platform; 13 Haziran’da kullanıcılarını uyararak, cihazlarından kurtulmalarını söyledi. Ancak uyarı, çok geç yapıldı. Emniyet teşkilatları; İngiltere, Fransa, Hollanda, Norveç ve İsveç’te yüzlerce suçluyu tutuklamak üzere baskınlar yaptı. 

Operasyon, İngiltere’deki en önemli emniyet teşkilatı operasyonları arasında kabul ediliyor

En Önemli Emniyet Teşkilatı Operasyonları

İngiltere Ulusal Suç Ajansı Soruşturma Direktörü Nikki Holland, konuya ilişkin açıklamasında “Birleşik Krallık suç piyasasına yönelik iletişim platformuna içeriden sızma operasyonu, ülkedeki her üst düzey organize suç grubunda bir köstebek olması gibi bir şey” ifadelerine yer verdi. İngiltere’de şimdiye kadarki en önemli emniyet teşkilatı operasyonları ve çalışmalarından biri olarak kabul edilen operasyonda, kolluk kuvvetleri 746 şüpheliyi tutukladı ve yasa dışı yollardan ele geçirilen 54 milyon sterlin nakit paranın yanı sıra silah, uyuşturucu, lüks otomobil ve saatlere de el koydu. 

Fransa ve Hollanda’da da ayrı operasyonlar düzenlendi. Fransa devam eden soruşturmalar hakkında yorum yapmazken, Hollanda’daki operasyonda 100’den fazla şüpheliyi tutuklandı. Avrupa Birliği’nin emniyet teşkilatı “Europol” tarafından yapılan açıklamada, “Beklenti, bilginin 300’den fazla soruşturmada kullanılmasıdır. Önümüzdeki dönemde daha fazla tutuklamanın olması muhtemeldir” denildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ESET, ‘Kaba Kuvvet Saldırıları’ ile İlgili Yeni Bir Koruma Katmanı Geliştirdi 

ESET, Siber Güvenlik Liderliği Matrisi’nde İkinci Kez ‘Şampiyon’ Statüsünde Yer Aldı 

ESET: Pandemi Sürecinde Her Beş Kişiden Biri Otomatik Sahte Arama Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR