PlayStation 5 ve Xbox Series X ‘in satışlarını gösteren yeni bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre PlayStation 5 satışları Xbox Series X ‘in satışlarını ikiye katladı. 

2020 yılı konsol savaşlarını hareketlendiren bir yıl oldu. Bu bağlamda uzun süredir beklenen ve pandemi sebebiyle erteleme haberlerine doyduğumuz geçen yıl hem Sony hem de Microsoft yeni nesil konsollarını oyunseverlerin beğenisine sundu. 

2020’nin Kasım ayında dünya çapında satışa sunulan yeni nesil oyun konsollarında satış rakamları hakkında da pek çok iddia ortaya çıkmıştı. Bu bağlamda pek çok analist Microsoft’un Xbox Series X’in PlayStation 5’i geçebileceğini söylüyordu. Ancak pazar analiz firması GamingSmart tarafından yayınlanan rapora göre, Sony 2020 yılında toplamda 4,48 milyon adet PlayStation 5 satmayı başardı ve konsol pazarının yüzde 65.05’ine sahip oldu. Microsoft ise 2,4 milyon adet Xbox Series X satarak pazarın yüzde 34,94’üne hakim oldu. 

Xbox Series X 12 bölgede, PlayStation 5 ise 167 ülkenin neredeyse hepsinde lider

 

Sony ve Microsoft’un konsol satışlarını gözler önüne seren raporda, Playstation 5 167 ülkenin neredeyse hepsinde ilk sırada yer alıyor. Microsoft ise sadece 12 bölgede ilk sırada yer alıyor. Bu bağlamda Microsof’un ABD ve Çin gibi önemli pazarlarda lider olması da oldukça önemli. 

Microsoft ve Sony ‘nin ülkelerde olan konsol pazar paylarına bakıldığında, ABD’de yüzde 50,18 ile Xbox Series X’in az da olsa üstün olduğu görülüyor. Bunun dışında Japonya’ya baktığımızda ise PlayStation 5’in yüzde 98,49’luk bir payla ezici bir üstünlüğü olduğu görülüyor. Avrupa bölgesine bakıldığında ise, yine PlayStation 5’in üstünlüğü görülüyor.

Türkiye’de de PlayStation 5 üstün

Türkiye’ye geldiğimizde ise, yine Avrupa ve Japonya’da olduğu gibi PlayStation 5 lider konumda. Bu bağlamda Türkiye’de PlayStation’ın pazar payı yüzde 85,30 olurken Xbox Series X sadece 14,69’luk bir paya sahip. 

İlginizi Çekebilir:

PlayStation Plus’ın Ocak Ayında Ücretsiz Sunduğu Oyunlar

Microsoft, ‘Xbox’ Oyun Konsollarında ‘Cyberpunk 2077’ İçin İade Politikasını Genişlettiğini Açıkladı

Fiyatı ve performansıyla çok konuşulan telefon Xiaomi Mi 10T inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz