Amerika merkezli ses ekipmanları üreticisi Bose, 1964 yılında kuruldu ve o günden bu yana ev ses sistemleri ve hoparlörler, gürültü önleyici kulaklıklar, profesyonel ses sistemleri ve otomobil ses sistemleri üretmektedir. Üst seviye performans üreten ve dünya çapında yüksek bilinilirliğe sahip olan marka fiziksel mağazalarının yaklaşık yarısını kapatma kararı aldı.

Şirketin içinde bulunduğu sektörde yaşanan büyük rekabet pek çok yeni oyuncuyu markete getirdi. Tüm bu gelişmelerden sonra Bose bir açıklama ile Kuzey Amerika, Avrupa, Avusturalya ve Japonya’da bulunan 119 fiziksel mağazasını kapatacak. Mağazada çalışan kişiler işsiz kalacak ve Bose bu ülkelerde satışlarını internet üzerinden gerçekleştirecek. Bu sayede fiyat konusunda daha rekabetçi olmayı planlayan Şirket diğer bölgelerde mağazalarını açık tutacak.

Bose bu adımın mali sebeplerden ötürü olmadığını ve 1990’lı yılların başında açtığı fiziksel mağazaların günümüzde çok gerekli olmadığını düşünüyor. Firmaya göre internet üzerinden satış konsepti daha verimli ve tüketiciler artık bu konsepti benimsemiş durumda. Ayrıca akıllı telefonların rekabetin seyrini değiştirdiği ve kablosuz kulaklıklar başta olmak üzere aktif gürültü engelleme özelliği bulunan kulaklıkların olmazsa olmaz durumuna geldiği aktarıldı.

Aralında Çin, BAE, Güney Kore, Hindistan ve Güney Doğu Asya bölgelerinin de yer alan 130’a yakın fiziksel mağaza çalışmaya devam edecek. Bunun sebebi ise bu marketlerde internet üzerinden alışverişin yerini yeteri kadar fiziksel mağazalara bırakmaması gösteriliyor.