Apex AP-0 Concept 

Elektrikli otomobil pazarı her geçen büyümeye devam ediyor. Günlük kullanım için uygun, güçlü, elektrikli otomobillerin yanı sıra yarış otomobilleri ile yarışabilecek kadar güçlü, özel elektrikli otomobiller de üretiliyor. İngiltere merkezli otomobil üreticisi Apex, ilk elektrikli lüks aracı Apex AP-0 Concept’i tanıttı. Apex AP-0 Concept, motor gücü ve tasarımı ile fazlasıyla dikkat çekiyor. 

Alternatif yakıt türleri ve motor teknolojileri gelişmeye devam ediyor. Alışılmış benzin ve dizel motorlara ilk alternatif, tabii ki elektrikli otomobiller oluyor. Elektrikli otomobiller, motorlarının güçlenmesinin yanı sıra tasarımları ile de fazlasıyla konuştuğumuz otomobiller haline gelmiş durumda. İngiltere merkezli otomobil üreticisi Apex, ilk elektrikli lüks otomobili, Apex AP-0 Concept’i tanıttı. AP-0 Concept, motor gücünü ve tasarımı ile son derece dikkat çekiyor.  

Apex AP-0 Concept özellikler 

Apex AP-0 Concept özellikler 

Arkadan itişli bir sisteme sahip olan Apex AP-0 Concept’in, içerisinde bulunan elektrik motoru 484W güç üretebiliyor. Bu sayede 650 beygirlik bir güç ortaya çıkmış oluyor. Bu şık ve güçlü elektrikli otomobil 100 kilometre hıza sadece 2.3 saniye gibi oldukça kısa bir sürede ulaşabiliyor. Ulaşabildiği en yüksek hız ise 305 km/sa. Yani yarış arabaları ile yarışabilecek kadar sağlam bir elektrikli motora sahip.  

Aynı zamanda batarya noktasında da gelişmiş özelliklere ile birlikte geliyor. Apex AP-0 Concept, 500 kilometrelik oldukça başarılı bir menzile sahip. Aynı zamanda sahip olduğu hızlı şarj özelliği ile birlikte 15 dakikalık bir şarj süresi sonrasında yüzde 80’lik bir batarya doluluğuna ulaşabiliyor.  

Motor becerilerin yanı sıra tasarımı ile de fazlasıyla dikkat çeken otomobil, özel aerodinamik bir tasarıma sahip. Bu sayede, aynı yarış otomobillerinde olduğu gibi hava akışı düzenleyebiliyor. Ayrıca otomobilin temel  yapı malzemesi karbon fiber. Karbon fiber bir gövdeye ve şaseye sahip olan otomobilin toplam ağırlığı 1200 kilogram. Aynı zamanda aracın arka tarafında olan stop lambası tasarımı ile birlikte şirketin logosu gösterilmiş oluyor 

Apex AP-0 Concept özellikler 

İç tasarımında ön konsolunda üç panel bulunduran Apex AP-0 Concept, teknoloji anlamında da gelişmiş durumda. Artırılmış gerçeklik sistemi LiDAR ile birlikte 90 metre çevresini haritalama özelliğine sahip olan otomobil, 3. seviye sürücü desteği ile birlikte tanıtıldı. Otomobilin geliştirme sürecinin sonunda bu sürücü desteği özelliğinin 4. seviyeye çıkacağı ifade ediliyor.  

Özel yarış otomobili koltuklarına ve spor, kare bir direksiyona sahip olan Apex AP-0 Concept, hem iç hem de dış tasarımı ile son derece dikkat çekmeyi başarıyor.  

Apex AP-0 Concept özellikler 

Apex AP-0 Concept fiyat 

Hala geliştirme aşamasında olan otomobilin 2022 yılının, ikinci yarısına kadar satışa çıkmayacağı açıklandı. Geliştirme süreci devam eden otomobilin şu an için belirlenen fiyatı ise 184.500 dolar. Apex, yeni otomobilini tüm dünyada satışa sunmak istiyor.  

Metanol yakıt kullanan ilk otomobil, Gumpert Nathalie tanıtıldı 

Samsung Galaxy A71 Ön İnceleme